آ ل ب و م

موسیقی و دیگر هیچ

بهترینهای 2010 از نگاه من – 4

بردیا برجسته نژاد: قسمت اول (شماره های 26 الی 30) را اینجا، قسمت دوم (شماره های 21 الی 25) را اینجا و قسمت سوم (شماره های 16 الی 20) را اینجا بخوانید.

 

15
AaRON – Birds in the Storm

AaRON از آن دست گروه های دوست داشتنی ست که هر سلیقه ای را راضی نگه می دارد. اولین آلبومش در سال 2007 مانند یک انفجار باعث شهرت جهانی آنها شد. لازم نیست در مورد آهنگ Lili از آن آلبوم حرفی بزنم و یا حس و روح مجموعه را برای چندمین بار توضیح بدهم که شما هم قاعدتا با آن زندگی کرده اید. دومین آلبوم آرون به اسم پرندگان در طوفان/Birds in the Storm هرچند به لطافت و ظرافت آلبوم اول نیست، هرچند آن تازگی و ذوق را به همراه ندارد، هرچند از آن سادگی و صداقت خبری نیست، اما می توان به آن به عنوان یک دنباله و تکمیل کننده آلبوم قبلی نگاه کرد. ترانه های ساده و در عین حال پیچیده با موسیقی بکر و البته شلوغتر از آلبوم اول، شما را در خودش غرق که نه، اما در خودتان فرو می برد. شاید حتی ریتم و تمپوی تند آهنگ هشتم، پرندگان در طوفان، تا حدی شما را غافلگیر کند. اما باید پذیرفت که آرون یک قدم رو به جلو گذاشته و حرفه ای تر با موسیقی برخورد کرده است. این آلبوم حرکت ارزشمندی از یک گروه ارزشمند است که نمی توان آن را نادیده گرفت. قبلا در مورد این آلبوم بطور مفصل اینجا صحبت کرده ام.

 

14
The Black Keys – Brothers

می توانید سوار بر موسیقی راک شوید و سفری در زمان را تجربه کنید. می توانید موسیقی بلوز راک را دربست بگیرید و ازThe White Stripes شروع کنید و به Jimi Hendrix برسید. بله! شما می توانید با The Black Keys تجربهء شگرفی داشته باشید. همان گروه آمریکایی که رابرت پلنت (Led Zeppelin) از شنیدنش لذت می برد، بیلی گیبونز (ZZ TOP) از طرفدارانش است، توم یورک (Radiohead) به آن گوش می دهد و موسیقیشان مورد علاقهء کرک همت (Metallica) است. ششمین آلبوم آنها با عنوان برادرها/Brothers در ماه می سال 2010 منتشر شد. قبل از هر چیز کاور این آلبوم نظر را جلب می کند. کاور بدون هیچ عکسی حاوی یک جمله روی زمینهء سیاه است: «این یک آلبوم از The Black Keys است و اسم این آلبوم Brothers می باشد» این آلبوم با فروش 73هزار نسخه در هفتهء اول به جایگاه سوم چارت بیلبورد رسید که این بهترین رتبهء آنها در دوران فعالیتشان می باشد. موسیقی آنها لذت بخش و عجیب است. شما یک آلبوم 2010 با حال و هوای اواخر 1960 و اوایل 1970 می شنوید. شما با تلفیق اعجاب انگیزی روبرو هستید. اینجا شما Led Zeppelin را دارید که به شیوه B.B. King اجرا می کند! شما The Doors  را دارید که انگار با Eric Clapton مخلوط شده است. شما Fleetwood Mac را دارید که بنظر می رسید آهنگهای Lynyrd Skynyrd را می زند! اصلا معلوم نیست شما اینجا چه چیزی دارید! در نهایت، یک آلبوم زیبا و جذاب برای دوستداران موسیقی بلوز راک.

 

13
UNKLE – Where Did the Night Fall

مدتهاست که UNKLE را به اسم پدرخواندهء موسیقی تریپ هاپ انگلستان می شناسیم (با توجه به این اصل که Massive Attack بی هیچ شک و تردیدی پدر تریپ هاپ دنیاست!) اما بنظر می رسد که با گذشت زمان UNKLE رفته رفته از موسیقی تریپ هاپ فاصله می گیرد و بیشتر خودش را درگیر موسیقی الکترونیک می کند. در نتیجه پنجمین آلبوم استودیویی آنکل با عنوان شب کجا افول کرد/Where Did the Night Fall اثری کاملا الکترونیک است. آلبومی شلوغ، پر تحرک و پر سر و صدا. آلبومی که می تواند شما را مست و از خود بی خود کند. جدا از Intro آلبوم، اولین آهنگ یعنی به دنبالم به پایین بیا/Follow Me Down که با همکاری Sleepy Sun اجرا شده است شروعی دیوانه برای یک آلبوم الکترونیک است (حالا نمی دانم ریچل فنن که به همان صورت دیوانه در این آهنگ می خواند، قبل از همکاریش با آنکل از Sleepy Sun جدا شده است یا بعد از آن!) این را بگیرید تا برسید به بهترین آهنگ آلبوم، Ever Rest، که با جوئل کدبری (خواننده گروه الکترونیک South) اجرا شده و اثری مدهوش کننده است. فقط کافی ست خودت را در میان جمعیت و غرق در نور و موسیقی تجسم کنی! ما در مورد آنکل صحبت می کنیم! گروهی که آرام آرام از تریپ هاپ فاصله گرفته و روی قلهء الکرونیک ایستاده است. . این را هم اضافه کنم که آنکل در همین سال 2010 یک EP با عنوان The Answer نیز منتشر کرده است که آن هم برای خودش الکترونیک زیبایی را نمایش می دهد.

 

12
Julie Christmas – The Bad Wife

هیچ واژه ای برای توصیف جولی کریسمس مناسب تر از «روانی» نیست! موسیقی او، شیوهء ارائه آثارش و بازی و کنترل صدایش به شکل کاملا آشکاری مریض است و همین باعث می شود که از او بعنوان یکی از ناب ترین و خاص ترین صداهای معاصر موسیقی Sludge یاد کنند. کریسمس پیش از آنکه فعالیت انفرادی خود را شروع کند در گروه هایی نظیر Made Out of Babies ، Battle of Mice و Spylacopa به انضمام چندین پروژه بصورت مهمان فعالیت داشته است. اما آلبوم همسر بد/ The Bad Wife حکایت جداگانه ای دارد. می توان گفت کریسمس با اعصاب و روان شما بازی می کند. شما را از روی زمین بلند می کند و دور سرش می چرخاند و می کوبد به هر چیزی که دم دستش می رسد! در آهنگی مانند رازهایی که تمام مردان حفظ می کنند/Secrets All Men Keep، ما با یک جولی آرام و نگران روبرو هستیم که در آلبوم دیگر تکرار نمی شود. اما در چیزی مانند تعظیم کن/Bow آنچنان جنون و دیوانگی در صدا و اجرای او موج می زند که فقط کافی ست صدای موسیقی را بلند کنید، چشمانتان را ببندید و از ته وجودتان فریاد بزنید! جولی کریسمس در این آلبوم فوق العاده، غیر قابل کنترل و غیر قابل پیش بینی است.

 

11
Stellardrive – ERS-4: Speak, Memory

اینکه Stellardrive یک گروه پست راک فرانسوی است شاید به اندازه کافی جذاب و هیجان انگیز بنظر برسد. اما وقتی خبر رسید که این گروه بالاخره یک آلبوم کامل را منتشر کرده، شاید کسی گمان نمی کرد با یک شاهکار روبرو هستیم. استلاردرایو پروژه ای را راه انداخته به اسم ERS که نمی دانم مخفف چیست! آنها ERS-1 را در سال 2005، ERS-2 را در سال 2007 و ERS-3 را در سال 2008 منتشر کردند. سه EP جذاب و زیبا در ژانر پست راک بدون کلام که دوتای اول در همان سال 2008 در قالب یک آلبوم با عنوان Omega Point دوباره منتشر شد. این گروه همیشه خوب بوده. خوب در حد کفایت. حتی God is an Astronaut و Russian Circles و Caspian و This Will Destroy You که گروه های صاحب سبکی در پست راک بحساب می آیند، مهر تائید بر این آلبوم زده اند. از اینها بگذریم، آلبوم سال 2010 آنها که به نوعی اولین آلبوم کامل آنها نیز است با عنوان ERS-4: Speak, Memory منتشر شد. این از آن آلبومهاست که شما را مجنون می کند! اگر فقط کمی زمینه اش را داشته باشید باید مراقب باشید! ممکن است در هر شرایطی شما را به فریاد زدن، فریاد زدن و فریاد زدن وادار کند. ممکن است چنان خشم و اشک را از درون شما به بیرون بکشد و شما را در یک خلاء رها کند که باورتان نشود. توصیه میکنم، اگر عصبانی هستید این آلبوم را گوش نکنید. ممکن است چیزهایی را بزنید و بشکنید که بعدا افسوسش را بخورید!

…ادامه دارد

پ.ن: بهتر است کمی برای معرفی 10 آلبوم اول صبر کنیم. شاید لازم باشد صحبت و بحث بیشتری در خصوص 20 آلبوم نوشته شده داشته باشیم. در بخش کامنتهای وبلاگ منتظرتان هستم.

35 پاسخ به “بهترینهای 2010 از نگاه من – 4

 1. احسان 2011/01/04 در 01:29

  merC
  ba Aaron ke ghablan ashna shodam tavasot shoma ke fogholade budan
  in tozihatetam baes mishe adam vasvase she va hamashuno gush kone
  yani Smooth – The Parade (2010) joze 10taye akharie?agar intor bashe ke kheili bahale ! zz
  Brendan Perry – Ark (2010) ??? zz

 2. مهدی 2011/01/04 در 04:23

  میبخشی انقد درخواست لینک میکنم اما این بارم تو تورنت نشد Stellardrive – ERS-4: Speak, Memory رو پیدا کنم به جز یکی که سید نداشت.
  اگه لینکی داری لطف کن.

  در ضمن امیدوارم آلبومهای التون جان و مای کمیکال رمنس تو 10 تای باقی مونده باشن:)

  • Bardia.B 2011/01/04 در 08:30

   لینکی ندارم از آلبوم. میگردم اگه پیدا کردم میذارم اینجا. در مورد التون جان، واقعا آلبوم خوبی نبود! مای کمیکال رومنس رو هم از اونجایی که اصولا با ژانرش حال نمیکنم گوش نکردم.

 3. Behzad Rad 2011/01/04 در 06:58

  مسئله اینه ما تا بیایم بعضی از این آلبوما رو بگیریم و گوش کنیم چند وقت گذشته.
  فکر می کردم آرون زیر 10 باشه.

 4. Bardia ansari 2011/01/04 در 11:42

  سلام بردیای عزیز، واقعا این چند پست آخرت فوق العاده و عالیند ،لینک رپیدباز آلبوم Stellardrive – ERS-4: Speak, Memory ، البته هنوز خودم دانلودش نکردم.

  http://bardiaansari.dl.rapidbaz.com/FhhQ/Stellardrive%2B-%2BErs-4%2B-%2BSpeak%252C%2BMemory.rar

 5. رضا 2011/01/04 در 13:24

  آرون (من بالاخره نفهمیدم تلفظ درستش چیه:دی)خوب بود ولی لیاقت 10 تای اول رو نداشت
  مای مکیکال رومنس هم خوب بود ولی نسبت به کارای قبلیشون ضعیف تر بود(نظر شخصی)
  بقیه رو هنوز گوش نکردم ولی جدیدا با پست راک آشنا شدم.بنظرم میشه باهاش ارتباط برقرار کرد

  • Bardia.B 2011/01/04 در 15:43

   تلفظ درستش همون هست که نوشتی. من که توی ده تای اول نذاشتمش که. هنوز اصلا ده تای اول رو اسم نبردم.

 6. mojtaba 2011/01/04 در 15:52

  آلبوم Aaron از نظر موسیقیایی هیچ کم کاستی نداشت اما هرچقدر که تلاش کنی نمی تونی اون روح و جادوی آلبوم اول رو توی این آلبوم پیدا کنی !! شاید این نظر سخت گیری بیش از اندازه باشه اما به هر حال این دو نفر توی آلبوم اول کاری کردن که این بار از انجامش ناتوان بودن : )

  UNKLE رو اون موقعی که موسیقی Trip Hop کار میکرد بیشتر دوست داشتم این حرکت از Trip Hop به سمت الترونیک کمی ضدحال بود برام اما این اصلا دلیل نمیشه که بگیم آلبوم آخرشون بد هست !! الکترونیک از سبک های مورد علاقه ی من نیست ولی این آلبوم به شدت منو تحت تاثیر قرار داد و از شنیدنش خیلی لذت بردم !! این یعنی UNKLE کارش رو خیلی خوب انجام داده.

  اما گل سر سبد این 5 آلبوم Stellardrive !! کارای این گروه منو شدیدا یاد Maybeshewill میندازه موسیقی اینها ترکیب فوق العاده ایه از instrumental ، post rock ، و تا حدی Math Rock که اگر پتانسیلش رو داشته باشی به قول خودت ممکنه کار رو به جاهای باریکی بکشونه : )

 7. Al!R3ZA 2011/01/04 در 18:29

  لینکین پارک من کو؟ :((((((((((

  • Bardia.B 2011/01/04 در 22:34

   رفته شکار آهو! مطمئنم که انتظار نداری جزو 10 تای اول باشه (: در ضمن توی فیس بوک یه Discussion هست برای بهترینهای سال 2010. اوایلش رو بخون یه بحث باحالی در مورد لینکین پارک هست اونجا.

 8. سعید 2011/01/04 در 19:56

  من یه عادتی دارم
  خیلی وقتا صبحا میام اینجا یه سری میزنم
  اگه بردیا پست گذاشته باشه و آلبومشو نداشته باشم میذارم دانلود شه
  تا دوش بگیرم و صبحانه بخورم دانلود شده
  بعد میریزمش توی آیپادم تو راه گوش میدم تا برسم سر کار
  امروز جولی کریسمس رو دانلود کردم و گوش کردم
  راستش خوشم نیومد
  مخصوصا از صداش(نه سبک خوندنش)
  البته خب سلیقه ها فرق میکنه!
  فردا نوبت استلادرایوه :دی

  • Bardia.B 2011/01/04 در 22:37

   یه بار دیگه توضیح من رو بخون سعید. جولیا کریسمس دیوانه ست! اصلا یه موجود مریضیه! و من باهاش به شدت حال میکنم. یکی دو تا اجرای زنده ازش ببین. جنون به معنای واقعی.

 9. Arash 2011/01/05 در 09:54

  سلام.
  من تازه با اين سايت آشنا شدم و از اين بابت هم خيلي خوشحالم.
  حتما به facebook هم سر مي زنم
  از تجربه يكي از آلبومهايي كه معرفي كردين مي خوام بگم:
  Stellardrive – ERS-4: Speak, Memory
  با تعريفايي كه شنيدم تو اداره دانلودش كردم و در حين كار گوش مي دادم كه متوجه شدم داره اشكم در مياد ولي من كه علتي براش نداشتم. چطور مي تونه اين آلبوم اينقدر به عمق روحتون نفوذ كنه تنها در 3 يا 4 دقيقه. منو ياد Anathema انداخت اونم تو اينجور كارا محارت داره
  يه سوال هم داشتم:
  اين آلبوم فقط 4 track داره؟

  • Bardia.B 2011/01/05 در 10:53

   ممنون از لطفتون. خیر. این آلبوم هفت Track داره: Synesthesia ، Burnt ، Amuptaum ، Quiet Desperation ، They Don’t Want Us To Remember ، Carmine ، Salome. احتمالا ورژنی که شما گرفتین ناقص هست.

 10. sinior06 2011/01/05 در 19:03

  1.من از Aaron و آلبومش اولش و آهنگهای lili و Le Tunnel d’Or خیلی خاطره دارم.این آلبوم جدیدش درسته همچین تک آهنگهای شاهکاری نداره ولی سطح موسیقیش از آلبوم اول هم بالاتره و اگه لیست بهترین آلبومهام رو توی فیس بوک دیده باشی رتبه ی 6 رو داره.
  2.من خیلی با بلک کیز نبودم هیچ وقت پس خیلی خوشمم نمیاد ازش.
  3.unkle هم به نظرم یک تغییر جهت عالی داشته.هر چند تو تریپ هاپ داغونش بودم ولی حالا هم از موزیکهای پخته اش لذت بردم و به نظر من هم Lp و هم EP امسالش خوب و راضی کننده بودند.
  4.Julie Christmas راستش من خیلی طرفدار این سبک نیستم ولی نمیتونم تحسینش نکنم.کنترلش رو صداش عالیه.خوندن پر انرژیش رو دوست دارم. از 3 تا از آهنگهای این آلبوم به شدت خوشم اومد و راضیم کرد.
  5.Stellardrive رو برعکس خیلی از بچه ها که از این گروه و موزیکش خیلی خوششون اومده بود ؛خیلی خوشم نیومد.نه اینکه بد باشه.ولی جز بهترین پست راکهای امسال نبود.شاید چون بیشتر از پست راک؛ مایه های اینسترومنتال راک داشت من خیلی باهاش حال نکردم.

 11. ایرسا 2011/01/06 در 11:59

  باز هم از این پست های قلقلک دهنده گذاشتی. نمیدونم چرا وقتی احساس میکنم یه آلبوم خوب میخوام بگیرم، کف پام میخاره! Stellardrive رو میگم. دارم دانلودش میکنم الان.
  AaRON رو هم خوب اومدی مخصوصاً اون آهنگ Embers رو من خیلی دوست دارم. همش منتظر بودم ببینم کجای لیست میذاریش.
  The Black Keys رو هم دوست دارم. این آلبومشون رو نشنیدم ولی شک ندارم که کار خوبی باید باشه. (ای بابا، کف پام چقدر میخاره)

 12. ایرسا 2011/01/06 در 12:03

  امیدی هست که آلبوم آخر Balmorhea یا Ólafur Arnalds توی پست آخر باشه؟!

  • Bardia.B 2011/01/06 در 12:07

   اولاف آرنالدز که کار آخرش چندان جذبم نکرد. Balmorhea هم با آلبوم Constellations خیلی کارش خوب بود. اما خب، خیالت رو راحت کن ایرسا جان، اونقدر جذبم نکرد که توی این لیست جا داشته باشه.

 13. محمد حسین 2011/01/07 در 00:09

  دوستان من نمی دونم با چیه این آرون اینقدر حال کردین.من شاید 10 بار کل آلبوم و گوش دادم.درسته که به لحاظ موسیقیایی در سطح بالاییه.ولی واقعا دلنشین نیست.به دل نمیشینه.من مطمئنم هیچ کسی 2 ماه دیگه آرون گوش نمیده.بقیه رو بد پایم.بردیا اگه آناتما تو 5 تای اولت نباشه خودمو دار میزنم.دستم که بهت نمیرسه :d

  • Bardia.B 2011/01/07 در 23:18

   آقا من قول میدم توی 10 تای اولم باشه. شما خودت رو دار نزن. حیفه. دور همیم داریم موزیک حال میکنیم. چه کاریه حالا.

 14. pedram 2011/01/07 در 10:26

  bardiaye aziza merc az vaghti ke mizari,mikhastam ye tozihe kuchik bedam ke tallafoze sahihe bande aaron,ارن hastesh

  • Bardia.B 2011/01/07 در 23:21

   الان من خیلی متوجه نشدم که «ارن» رو چطوری باید تلفظ کرد. تلفظ این گروه آرُن هست. اما از اونجایی که این کلمه مخفف 5 کلمه هست، خیلی نمیشه با اطمینان تلفظ مشخصی براش پیدا کرد. فقط اینکه با به اون شکل نوشته شده با سیستم حروف بزرگ (AaRON) بخاطر اینه که با هارون اشتباه نشه. الان شما تلفظ دیگه ای مد نظرت هست؟ چون اون سه حرفی که شما نوشتی رو همه مدل میشه تلفظ کرد.

 15. بازتاب: بهترینهای 2010 از نگاه من – 5 « آ ل ب و م

 16. Al!R3ZA 2011/01/11 در 11:53

  بردیا لینک آلبوم یازده رو داری بده. پیدا نمیشه.

 17. Al!R3ZA 2011/01/12 در 00:33

  جوینده یابنده است!
  http://www.filestube.com/39L23flL1XjHG53jQDL9L9/Stellardrive-Ers-4-Speak-Memory.html
  اگه مثل من مشکل دارید وقتی لینک دانلود رو بدست آوردید می تونید وی پی ان رو قطع کنید.

 18. بازتاب: بهترین های 2011 از نگاه من – 5 « آ ل ب و م

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: