آ ل ب و م

موسیقی و دیگر هیچ

بهترینهای 2010 از نگاه من – 2

بردیا برجسته نژاد: قسمت اول (شماره های 26 الی 30) را ایــنــجــا بخوانید.

 

25
Therion – Sitra Ahra

Therion در خاطرات گذشتهء من جا گرفته است. اواسط دهه 90 که تازه با گروه هایی نظیر Therion و Nightwish آشنا شده بودیم، برای ما که غرق در موسیقی Thrash Metal دهه 80 بودیم، مقولهء بسیار جالب و مهیجی بود. از Therion بعد از آلبوم سال 1998  یعنی اژدها/Vovin دیگر بی خبر بودم و هیچ کدام از کارهایش را گوش نکردم. Vovin هفتمین آلبوم آنها بود و امسال گروه چهاردهمین آلبوم خود را با عنوان سیترا اهرا/Sitra Ahra منتشر کرد. اثری فوق العاده در ژانر سمفونیک متال با همان موسیقی اعجاب انگیز و مقتدرانهء گروه. انگار هر آهنگ برای خودش حماسه و داستان و ماجرایی را بازگو می کند. چیزی مانند سرزمین کنعان/Land of Canaan کلکسیونی از سازهای مختلف و سولوهای زیبا، از کیبورد و گیتار گرفته تا سازدهنی و فلوت، را در یک آهنگ ده دقیقه ای پیش رویتان می گذارد. ریتم گیتار در کالی یوگا 3/Kali Yuga III شما را به اوج هیجان می رساند و با سولوی کیبورد که مخلوط می شود دیگر نمی توانید سر جای خود بند شوید. حالا به تمام اینها اضافه کنید هفت خوانندهء فوق العاده ای که در آهنگها خودنمایی می کنند. این از آن آلبومهاست که می تواند روحتان را شاد کند.

 

24
Radio Dept. – Clinging to a Scheme

الکترونیک چیز عجیبی ست! نقش یک ادویه را بازی می کند که به هر غذای ساده و معمولی بزنی، یک چیز عجیبی تحویل می گیری. حالا تصور کن این ادویه فوق العاده را بدهی دست گروهی به نام Radio Dept که از آن آشپزهای ماهر و اینکاره است و یک آشی برایت می پزد که نفهمی چگونه آنرا بلعیده ای!!! آنها یک چیزی مابین الکترونیک و ایندی پاپ تحویلت می دهند که با شنیدنش کیف می کنی! سومین آلبوم آنها با عنوان وفاداری به نقشه/Clinging to a Scheme همچین چیز خوشمزه ای است که مزه اش زیر دندانتان می ماند. نگاه نکنید که آنها در پانزده سال فعالیتشان فقط سه آلبوم داده اند. تا به امروز یازده EP از این گروه منتشر شده که دو تای آخر برای همین سال 2010 بوده اند. این آلبوم بهترین کار آنها تا به امروز نیست! اما ایندی پاپ ترینشان است.

 

23
El Ten Eleven – It’s Still like a Secret

گروه آمریکایی El Ten Eleven را می توان در سه کلمه خلاصه کرد: تکرار! تکرار! تکرار!  آنها در ژانر پست راک به صورت حیرت انگیزی استاد تکرار یک قطعه و ریتم و حرکت، و در چرخه انداختن موسیقی هستند. موسیقی آنها وارد یک چرخه می شود، می چرخد و می چرخد، پر و بال می گیرد، تکرار می شود، بالا و پایین می رود، اصلا چیز عجیبی می شود و شما را حسابی سر ذوق می آورد. چهارمین آلبوم آنها با عنوان این هنوز یک راز است/It’s Still Like a Secret از همان اصول اولیه پست راک استفاده می کند، موسیقی الکترونیک را به بازی می گیرد و با چرخه هایی که ایجاد می کند دور سرتان می چرخد و شما را به وجد می آورد. این اثر جزو بهترین آثار El Ten Eleven تا کنون است.

 

22
God is an Astronaut – Age of the Fifth Sun

این را بدانید که خدا، یک فضانورد ایرلندی ست! یکی از خدایان موسیقی پست راک که در ایرلند متولد شده و چنین اسم عجیبی را برای خودش انتخاب کرده: گروه God is an Astronaut. این گروه یکی از موفقترین گروه هایی ست که در ژانر پست راک ظاهر شده است. فعالیت آنها از سال 2002 آغاز شد و در سال 2010 پنجمین آلبوم استودیویی آنها با عنوان دورهء خورشید پنجم/Age of the Fifth Sun منتشر شد. یک چیزی مانند همانهایی تا کنون از آنها شنیده بودیم: بدیع! زیبا! فضایی! این موسیقی را کنار همان کنسرتهای مشهوری که این گروه برگزار می کند تصور کنید. دنیایی از موسیقی و نور. بعد از انتشار این آلبوم بنظر می رسد گروه برنامه های ویژه ای دارد. بعد از هشت سال فعالیت بالاخره تصمیم گرفته از حالت سه نفری به چهار نفری در کنسرتها تبدیل شود و با آوردن یک کیبوردیست در کنسرتهای 2011 تمرکز بیشتری روی کیبورد داشته باشند. این آلبوم بهترین آلبوم پست راک سال 2010 نیست! اما حاصل هنر یکی از بهترینهای این ژانر می باشد.

 

21
Tinavie – Augenblick

روسیه از آن کشورهایی ست که بدجور بی هوا شما را غافلگیر می کند! هر از چند گاهی معجزه ای در این کشور در قالب یک پروژه جدید موسیقیایی رخ می دهد که می تواند به ذهن شما بچسبد و رهایتان نکند. یکی از آنها گروه تازه کاری ست با نام Tinavie که اولین آلبومشان با عنوان لحظه/Augenblick در سال 2010 منتشر شد. نمی توان قاطعانه از ژانر آنها صحبت کرد. در توصیف ژانرشان این طور نوشته شده که «عصبی تر از موسیقی لانژ و سریعتر از داون تمپو، شیرین تر از موزیک زیرزمینی و روشنتر از تریپ هاپ» اما در واقع آنها ترکیبی از تمام اینها هستند که به شکل هوشمندانه ای کنار هم قرار گرفته اند. جایی که انتظارش نداری سولوی ساکسیفون می شنوی و آنجا که منتظر گیتار هستی با پیانو از تو استقبال می شود. یک اثر کاملا حرفه ای از گروهی که هیچگونه ادعایی ندارد و حتی اولین آلبومش را بصورت رایگان منتشر می کند.

…ادامه دارد

21 پاسخ به “بهترینهای 2010 از نگاه من – 2

 1. mojtaba 2011/01/02 در 01:44

  بعد از آلبوم تقریبا معمولی Tristania و غیبت طولانی بسیاری از گروه های خوب سبک گاتیک این آلبوم خداییش روحمون رو شاد کرد !! این آلبوم تمام چیزهای خوب گوتیک متال و سمفونی متال رو باهم داره یه اثر که انگار دقیقا از قلب دوران طلایی سمفونیک متال اومده : )
  نمیشه سبک Crematory رو چندان با Therion مقایسه کرد ولی آلبوم 2010 اونها هم انصافا آلبوم خوبی بود به دوستان توصیه میکنم اگر از این آلبوم خوششون اومده اون رو هم یه امتحانی بکنن.

  در خوب بودن پنجمین آلبوم این فضانورد ایرلندی هیچ شکی نیست !! اما بهترین کارشون هم نیست !! فضا سازی این آلبوم تا حدی تکرار اثار قبلیشونه چیز جدیدی نداره و همین تنها نقطه ضعف این آلبومه !! خوشبختانه با توجه به توضیحاتی که دادی God is an Astronaut دنبال ایجاد یه فضای نو توی کاراشه : )

  خیلی کم پیش میاد روس ها حد وسط داشته باشن !! کاراشون یا افتضاحن یا شاهکار !! این Tinavie از اون شاهکارهاشه، گمونم برای اولین بارم توی صفحه ی Last.fm خودت اسمشون رو دیدم و کنجکاو شنیدن کاراشون شدم : ) هرچی درباره ی اینها بگم فقط حرف اضافه زدم باید موسیقیشون رو گوش دادو لذت برد : )

  • Bardia.B 2011/01/02 در 08:44

   God is an astronaut به شکل بی مزه ای توی چرخهء تکرار افتاده (اگه غیر از این بود مطمئن باش رتبهء خیلی بهتری توی این لیست میگرفت) اما همونطور که گفتم قصد دارن با اضافه کردن یه کیبوردیست به گروه یه تغییراتی بدن که امیدوارم چیز خوبی از آب در بیاد. Tinavie هم که از اون لعنتیهاست لعنتی! خوبه کارش!

 2. مهدی 2011/01/02 در 04:39

  میشه لینک آلبوم Tinavie رو بدی؟

  • Bardia.B 2011/01/02 در 08:45

   همونطور که گفتم این آلبوم به صورت رایگان پخش شده. شما به راحتی میتونین از سایت رسمی گروه آلبوم رو دانلود کنین. آدرس سایت رسمی http://tinavie.ru/

 3. Behzad Rad 2011/01/02 در 15:42

  Therion:7/10
  G.I A.A:6/10
  اگه یه خورده از ایندی و الکترونیک می کشیدی بیرون بیشتر باهات احساس اشتراک می کردم!

  • Bardia.B 2011/01/02 در 15:47

   نظرت چیه تو بکشی توی ایندی و الکترونیک؟ البته این شماره های بالا هست هنوز. صبر کن.

 4. Behzad Rad 2011/01/02 در 15:49

  راستی حرف از گاتیک شد به نظر من 90% این سبک «مسخره متاله» اصلا باش حال نمی کنم وای به وقتی که وکال زنم باشه.اون ابهت و جدیت متال میبره زیره سئوال.ریتما تکراری,فضا تکراری,…
  خلاصه از این حرفا.

  • Bardia.B 2011/01/02 در 21:51

   و من عاشق گاتیک متال هستم. گروه هایی مثل Lacuna Coil ، Tristania ، Within Temptation ، Unsun و خیلیهای دیگه رو واقعا دوست دارم. خب هر کس حالا یه سلیقه ای داره دیگه (:

 5. Behzad Rad 2011/01/02 در 15:59

  من پایم,فقط شاهکاراش واسم قابل درکه مثه Cocoon,calexico,iron & wine بقیه اش سادگیه بیش از حدش زده ام می کنه بر خلاف این چند تا مثال که سادگیو روون بودنش جذبم میکنه.
  (داداش ما سهم خودمون ادا کردیم همینا هم به عقش شما بود که قبول کردیمو بعدش پشیمون نشدیم,نوبتم باشه نوبته شوماس,هر چند شوما چند تا پیشنهاد مارو جدی نگرفتی)

  • Bardia.B 2011/01/02 در 21:53

   بهزاد حقیقتا» نمیدونم این کامنت در کل به چی اشاره داره!!! سئوال اول: تو پایه چی هستی؟ سئوال دوم: شاهکارهای چی برات قابل درکه؟ سئوال سوم: داری اصلا در مورد سادگیه کی حرف میزنی؟ کاکون؟ سئوال چهارم: سهم در قبال چی؟ سئوال پنجم: کدوم پیشنهاد رو گوش نکردم؟ … اخوی، یه کم واضح حرف بزن و همه چیز رو به حافظه من واگذار نکن!

   • Behzad Rad 2011/01/03 در 05:35

    در مورد اینکه حافظه ات تعطیله که هیچ شکی نیست!سابقه ات خرابه ولی دیگه این جواب کامنت 2تا بالا تره 1.پایه ایندی,فولک2.ایندی,فولک3.ایندی فولک4.گسترش میوزیکال تیست5.به اینباکس لست اف ام مراجعه کن.

    • Bardia.B 2011/01/03 در 09:37

     به جان خودم فراموش کردم!! الان رفتم نگاه کردم اونجا رو ببینم چی میگی. آره یادشون نبودم. چشم. در اولین فرصت این کار رو میکنم.

 6. sinior06 2011/01/02 در 16:29

  در مورد therion بهتره نظر ندم.چون نه سبکشونو دوست دارم نه خودشونو.El Ten Eleven هم تو اون حوزه ی دوست نداشتنی پست راک حرکت میکنه یعنی تکرار سیکلهای پیاپی با افه های مختلف که خیلی جاهاش به مزیک الکترونیک نزدیکه و در کل دوستشون ندارم.god is an Astronaut هم امسال نسبت به آلبومهای قبلیش افت داشته ولی باز هم دوستشون دارم.اونها واقعا از خدایان پست راک هستند.
  در موردtinavie باید بگم تو با معرفیشون یه لطف بزرگ به من کردی.عالیند این بچه ها .چقر موزیکشون بدیع و مسحور کنندستو واقعا نمیتونی اونها رو به هیچ بکی بچسبونی.تا میتونی از این گروهها معرفی کن.چون احتمالا تو ایران نفراتی که اینا رو میشناسند زیر 20 تائه.
  رادیو دپ رو هم هنوز آلبومشو نشنیدم.فردا گوش میکنم نظر میدم.

  • sinior06 2011/01/03 در 16:08

   امروز radio dept رو هم گوش کردم.یک تجربه ی عالی از موسیقی الکترونیک.صدا سازی و فضاسازیهای استادانه.البته دو تا کارشونه کاملا ایندیه که اونها هم دوست داشتنی هستند.رتبه ای که بهشون دادی حقشونه.

   • Bardia.B 2011/01/03 در 16:13

    آقا ما رتبه ناحق به کسی نمیدیم که (: Radio Dept . اگه با این ژانر حال میکنی پیشنهاد میکنم کارهای قبلیش رو هم گوش کنی. گروه خوبی هستن لعنتی ها.

   • sinior06 2011/01/03 در 18:22

    آره. کارهای قبلیشم زود گذاشتم واسه داونلود.خیلی ایندی باز نیستم ولی اینها ملقمه ی جالبی از چند سبک رو ساختند که خوشمان آمد.

 7. freakymoji 2011/01/02 در 17:10

  agh az 5taye 2vom faghat 2taro goosh kardam
  age of the fifth ba inke tekrare mashhoodi dasht vali liaghate budan tu top 30 ro dare
  Therion ham khob…doost nemidaram
  tu in sabk karaye Diablo Swing Orchestra idealame

  3taye dg ro goosh khahim dad
  coming soon

 8. بازتاب: بهترینهای 2010 از نگاه من – 3 « آ ل ب و م

 9. احسان 2011/01/03 در 21:21

  Tinavie khub bud
  nokte jalebeshun ghazie raygano danlodo ina bud
  nokte ghashangesham ahange HATE bud ke badjur dare ba mokham felo enfeaal anjam mide

 10. بازتاب: بهترینهای 2010 از نگاه من – 4 « آ ل ب و م

 11. بازتاب: بهترین های 2011 از نگاه من – 3 « آ ل ب و م

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: