آ ل ب و م

موسیقی و دیگر هیچ

آلبوم پکیج 2016 – بسته‌ی سی و سوم

بردیا برجسته نژاد: نگاهی بیاندازیم به چند آلبوم دیگر منتشر شده‌ی در سال 2016.

پ.ن: در معرفی آلبومها هیچگونه ترتیبی، مخصوصا بر اساس زمان انتشار، رعایت نشده است!

yann-tiersen

Yann Tiersen – EUSA

«ایوزا» عنوان نهمین آلبوم استودیویی هنرمند مشهور فرانسوی، «یان تیرسن»، محصول 2016 است. اکثر ما تصور می‌کنیم که او بیشتر یک آهنگساز فیلم است. پس باید این را بدانید که او در بیست سال فعالیت هنری خود تنها موسیقی سه فیلم را ساخته است. از زمان انتشار شاهکار بی‌بدیل، اولین موسیقی فیلم و موفق‌ترین اثر تاریخ فعالیتش، موسیقی فیلم آملی، پانزده سال می‌گذرد. بعد از آن هم فیلم خداحافظ لنین و در نهایت یک فیلم مستند در سال 2008. آلبوم جدید او به گمانم یکی از جذابترین آثار او تا به امروز است. اثری برای خودنمایی و دلبری سولوی پیانو، زیر انگشتان هنرمند این جانور موسیقی. عنوان آلبوم نام جزیره ای است در جنوب غربی کانال مانش، متعلق به استان برتانی فرانسه که زادگاه یان تیرسن به شمار می رود که اسامی ترکها نیز اشاره به مناطق مختلف آن دارد. نتیجه آنکه: همیشه باید از سولوی پیانو استقبال کرد.

onerepublic

OneRepublic – Oh My My

«ای وای من!» عنوان چهارمین آلبوم گروه پاپ راک آمریکایی، «وان ریپابلیک»، محصول 2016 است. تا آنجا که یادم می‌آید آنها یک گروه قابل قبول در ژانر آلترناتیو راک بودند که با وجود آنکه درجه‌ی موسیقی پاپ در آثارشان کمی از حد معمول بیشتر بود، اما می‌شد با چند آهنگی در همان حد و اندازه‌ی خودش ارتباط برقرار کرد. آلبوم جدید اما حجت را تمام کرده و نه تنها پاپ راک را در نوردیده، بلکه توجه ویژه‌ای به موسیقی الکتروپاپ هم داشته است. به گفته‌ی رایان تدر، رهبر گروه، حالا دیگر می‌توان یک آلبوم را روی یک لپتاپ جمع و جور و منتشر کرد! با این حال ساخت این اثر نزدیک به هجده ماه به طول انجامیده که این طولانی‌ترین زمانی‌ست که آنها درگیر ساخت یک اثر بوده‌اند. با تمام این اوصاف، آلبوم جدید را به زحمت به انتها رساندم! موسیقی پاپ خیلی هم خوب است! الکتروپاپ از آن هم بهتر است! اما وقتی انتظار شنیدن یک آلبوم نسبتاً آلترناتیو راک را داشته باشی و با همچین چیزی مواجه شوی، آنوقت است که تحمل یک آلبوم، آن هم با شانزده ترک و پنج بونس ترک، مجموعاً بیست و یک ترک، کار ساده‌ای نخواهد بود. نتیجه آنکه: من که آلبوم را پاک کردم!

jenny-hval

Jenny Hval – Blood Bitch

«برده‌ی خون» عنوان ششمین آلبوم هنرمند آوانگارد / آرت پاپ نروژی، «جنی وال»، محصول 2016 است. این اثر یک کانسپت آلبوم است، با داستانی تخیلی از سفر در زمان یک ومپایر به نام اورنالدو که بصورت موازی با تجربه‌ی جنی وال در برگزاری تور آلبوم قبلی‌اش همزمان شده است. وال برای فضاسازی این آلبوم از فیلمهای دهه‌ی هفتاد مرتبط با ومپایرها و همچنین برای خلق شخصیت اصلی از کاراکتر اورلاندو در کتاب «اورلاندو: یک بیوگرافی» نوشته‌ی ویرجینیا وولف الهام گرفته است. این اولین آلبومی‌ست که من از این هنرمند می‌شنوم و با آثار قبلی‌اش آشنایی ندارم. او یک شاهکار است! همین یک آلبوم کافی‌ست تا مخاطب را شیفته‌ی ذهن خلاق و در عین حال مریض خود بکند. فضاسازی این آلبوم کاملا سیاه، کاملا تیره، کاملا آرام و در عین حال کاملا وحشتناک است! نترسید! این موسیقی آزاری به کسی نمی‌رساند. یک موسیقی الکترونیکا / آرت پاپ جذاب که از المان غافلگیری به وفور در آن استفاده شده است. نتیجه آنکه: این آلبوم را باید تجربه کنید.

kt-tunstall

KT Tunstall – KIN

«خویشاوند» عنوان پنجمین آلبوم هنرمند اسکاتلندی، «کیت تانستال»، محصول 2016 است. اینکه اصلاً چرا من آلبوم او را گوش کرده‌ام که دارم در موردش با شما صحبت می‌کنم خود جای بحث دارد! پاسخش این است که نمی‌دانم! یک چیزی در ذهن من از قدیم مانده بود که فکر می‌کردم او هنرمند مقبول و خوبی در ژانر پاپ راک و آلترناتیو راک است. شک نکنید که می‌توان یکی دو آهنگ نسبتاً خوب در کل ماجرا پیدا کرد، اما یکی دو آهنگ نسبتاً قابل شنیدن، در یک آلبوم با یازده ترک خیلی کم است! او بعد از آلبوم قبلی عنوان کرده بود که قصد دارد انتشار آلبوم را کنار بگذارد و به سراغ موسیقی فیلم برود. نمی‌دانم ناراحت باشم که این کار را نکرده و هنوز آلبوم منتشر می‌کند، یا خوشحال باشم که به موسیقی فیلم رحم شده است! نتیجه آنکه: فکرش را هم نکنید!

nicolas-jaar

Nicolas Jaar – Sirens

«آژیرها» عنوان دومین آلبوم جانور عجیب موسیقی الکترونیک و اکسپریمنتال آمریکایی، «نیکولاس ژار»، محصول 2016 است. بله! درست است که نام او را زیاد شنیده‎اید، اما این تازه دومین آلبوم استودیویی این هنرمند است و اکثر آن چیزهایی که تا به امروز از او منتشر شده (دقیقاً یازده تا) EP هستند و نه آلبوم. این جوان تازه 26 ساله است، یعنی زمانی که اولین آلبومش را منتشر کرد تنها 21 سال داشت. موسیقی عجیب او صدای تفکر است! صدای تفکر قاطی شده با احساس. در آلبوم جدید که از تاریخ کشور شیلی و همچنین زندگی شخصی او الهام گرفته است، او تا حدودی فضای امبینت و داون تمپو را کنار گذشته و بیشتر به سراغ موسیقی دیپ هاوس و الکترونیک رفته است. آهنگها یکی از یکی جذابتر، عجیبتر و دوست داشتنی‌تر هستند. نتیجه آنکه: این آلبوم از آن چیزهایی‌ست که باید تجربه‌اش کنید.

Save

8 پاسخ به “آلبوم پکیج 2016 – بسته‌ی سی و سوم

 1. محمد تقي 2016/12/10 در 09:44

  سلام برديا جان
  من محمد تقي هستم يكي از قديمي ترين خوانندگان وبلاگات. به طور دقيق از وقتي كه نقد واسه البوم stadium arcadium از گروه محبوبم تو اون وقتا red hot chili peppers نوشتي يعني سال ٢٠٠٦. تو تمام اين سالها خيلي دوست داشتم يه تشكر درست و حسابي ازت بكنم بابت اين وبلاگت بينظيرت و بابت نقدهاي بسيار اعلا يي كه مي نويسي. الان من امريكا و دارم درس مي خونم يكي از دلايلي كه مجابم كرد كت ديگه اي ديني رو كه رو من و خيلي از خوانندگانت داري ادا كنم اين بود كه تو اين مدت كه اينجا هستم متوجه شدم نوع و سليقه و دايره اطلاعات موسيقايي من از خيلي از هم كلاس امريكايي هام بيشتر و بهتره، مثلا خيلي هاشون كلا پست راك رو نمي شناسن و با اين سبك اشنا نيستن و يا اينكه كلا موسيقي پاپ گوش مي دن.البته بعضي هاشون هستن كه واقعا خوره موسيقين و خيلي نگاه جذابي به موسيقي دارن و از گروه هاي متال و دث متاي نروژي و سويدي اسم مي برن كه اصن من به گوش نخورده ولي مطمينم واسه خيلي ابتدايي حساب مي شن. در مل مي خواستم بگم اينكه در مورد موسيقي مي دونم.’، اينكه خواننده ها و گروهاي خيلي خوبي مي شناسم كه با گوش دادن به البوم هاشون مي تونم اذت ببرم ، و اينكه مي تونم با امريكايي هاها ارتباط موسيقايي بر قرار كنم همه همه بابت تو و وبلاگته و از اين بابت ازت خيلي خيلي ممنون و ساپاس گذارم. و اينكه انسال واقعا خوب نوشتي و خيلي فعال بودي و كلي پست گذاشتي اين چند ماه درس و امتحان خيلي سخت و وقت گير بود ولي من هيچ وقت پست هاي تازت رو از دست نمي دم و تو اولين لحظه مي خونمشون. اينو مي گم كه ارزش و اهميت وبلاگت رو واسم من مشخص كنم و البته واسه خيلي هاي ديگه. بي صبرانه منتظر تاپ ٣٠ امسالت هستم و هميشه يكي از بهترين و با اذت ترين چيزاي كه تو روزاي اول سال ميلادي انجام مي دم خوندن مطالب بهترين هاي تو و دانلود اون گروه ها و البوم هاست كه هميشه پر از سورپرايز و گروه جديده و اين نكته رو بهم ياداوري مي كنه چقد نا دانسته هاي من در مورد موسيقي و چه گروه ها اعجاب انگيزي كه وحود داره كمه و چقدر دايره اطلاعات تو وسيع و سليقه ات با كيفيته. پس اره منتظر هستم. البته فك كنم چن تاش مثه نيك كيو و يا crippled black ohoenix مشخصا امسال هستن. و البته چن تاي ديگه هم حدس مي زنم كه بعدا مشخص ميشه حدسم درسته يا نه.
  راستي يكي از محبوترين گروهاي عمر من our ceasing voice كه مشخصا تو وباگت تو باهاشون اشنا شدم و واقعا اين گروه رو مي پرستم به خصوص موسيقي غمگينشون، نمي دونم نظرت تو در موردشون چيه؟
  و البته kauan هم به نظرم حرف نداره كه باز از معرفهاي خودت تو بوده. و البته zero absolute
  خوب ديگه فقط هدف از اين متن بلند بالا تشكر بود و بگم يه ادمايي هستن كه شايد خيلي ننويسن واست و فعال نيستن از نقطه نظر فيد بك ولي اونا كه يكيشون منم بسيار واسه كارت ارزش قايلن و به شدت به وبلاگت علاقه مندن و دنبالش مي كنن.
  پس خسته نباشي مرد و بسيار تشكر
  و البته خسته نباشي تو اينحا محلي از اعراب نداره چون تو اينقد موسيقي دوست داري و هر كي هر ماري رو كه دوست داشته باشه از انجام دادنش خسته نمي شه.
  عذر خواهي اگه غلط املايي تو متن ديدي

  • Bardia Barj 2016/12/10 در 21:49

   یعنی قشنگ خستگیم، خستگی وبلاگ نویسی نه! خستگی زندگی!، در رفت با خوندن این کامنتت. ممنونم از همراهیت توی این سالها و ممنونم بابت لطف و محبتی که داری. خوندن کامنتت حسابی چسبید برادر. برقرار باشی. سی تا آلبوم برتر سال رو هم در خدمتتون هستم، هرچند هنوز نوشتنشون رو شروع نکردم، اما خودم رو به سال نو میرسونم. باز هم ممنون (:

 2. Greeek 2016/12/14 در 14:10

  نیکولاس ژار جالب به نظر می رسه. با اینکه به اون صورت طرف اون ژانرها نرفتم تا حالا ولی چون شما میگید این آلبوم از آن چیزهایی‌ست که باید تجربه‌اش کنید ما هم میگیم چشم 🙂

 3. amir 2016/12/16 در 12:59

  بردیا جان سلام، من بعد چندبن و چند ساااااال می خوام ازت تشکر کنم، بخاطر تمام پست ها و زحماتت ، این همه مدت دزدکی دنبال می کردمت نوشتت راجع به آلبوم جدید Katie Melua که دیدم یاد خاطراتم افتادم که اولین بار از طریق تو باش آشنا شدم. مرسی که هستی . دوست دارم بالا می سر (گیلکی بود جملم)

 4. Yas 2016/12/27 در 10:54

  آخ آخ .. پاک Yann Tiersen رو فراموش کرده بودم .. به بــَــه، مرسی! .. ولی چسبیدم به سقف تا آلبوم جانور عجیبت – Nicolas Jaar – رو شنیدم، البته زیاد اکسپریمنتالی نیستم! امشب یکبار دیگه میشنوم ببینم چی میشه.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: