آ ل ب و م

موسیقی و دیگر هیچ

Tuborg Goldfest 2012 – Part VII

روز سوم – هفتم جولای

Within Temptation – عالی تر از فوق العاده

بردیا برجسته نژاد: می رسیم به آخرین اجرای این فستیوال و گروه هلندی Within Temptation. شاید اولین آلبومشان در سال 1997 با عنوان Enter توجه چندانی را به خود جلب نکرده باشد، اما انتشار دومین آلبوم در سال 2000 یعنی Mother Earth چنان شهرتی را برایشان رقم زد که نامشان به عنوان یکی از بهترین های موسیقی گاتیک و سیمفونیک متال ثبت شد. آخرین آلبوم آنها در سال 2011 با عنوان The Unforgiving حکایت مفصلی دارد. این اثر یک کانسپت آلبوم است، یعنی مجموعه ای با ساختار مشخص که آهنگها به ترتیب و در کنار هم یک داستان واحد را تشکیل می دهند. Within Temptation در کنار انتشار این آلبوم یک DVD حاوی چند فیلم کوتاه را نیز منتشر کرد که از کنار هم قرار دادن فیلمها، آهنگها و صد البته کتابی که آلبوم بر اساس آن نوشته شده می توان خط مشی داستان را دنبال نمود. این آلبوم با چنان استقبال و موفقیتی مواجه شد که از طرف اکثر منتقدین و نشریات موسیقی به عنوان یکی از بهترین آلبوم های سال 2011 معرفی گردید. موفقیت این آلبوم باعث شد که Within Temptation از یک گروه خوب ناگهان تبدیل به یکی از لیدرهای اکثر فستیوالهای متال شود، اتفاقی که در همین فستیوال گلدفست نیز رخ داد.

ساعت 9 شب است. ما همچنان بعد از اجرای In Flames در ردیف اول ایستاده ایم. اسکرین پشت استیج فیلم کوتاه Mother Maiden از آلبوم آخر را پخش می کند. فیلمی 4.5 دقیقه ای، سیاه و تیره با شیوهء روایت کمیک استریپ (همان چیزی که بعنوان مثال در فیلم Sin City شاهدش بودیم) که در دل خود Introی آلبوم آخر، Why Not Me‏، را نیز گنجانده است. پس از تمام شدن فیلم اعضای گروه به ترتیب روی صحنه می آیند و در انتها شارون دن ادل در میان دود و نور آبی Shot in the Dark را آغاز می کند. شارون، با آن لباس سفید، دوست داشتنی تر از همیشه بنظر می رسد. احتمالا اگر در عالم متال چیزی مثل کاپ اخلاق وجود داشت، شارون تا امروز چندتایی از آن را برده بود! آهنگ بعدی In The Middle of the Night است، یکی از بهترین های آلبوم آخر. این آهنگ می چسبد به Faster که از اسکرین پشت استیج میوزیک ویدئوی آن پخش می شود. حالا باید کمی ریتم پر از هیجان کنسرت آرام بگیرد، در نتیجه Fire and Ice به همراه یک ویدئوی زیبا اجرا می شود. بله! درست حدس زدید. یک اینترو و پشت بندش 4 آهنگ اجرا می شود که 5 ترک اول آلبوم The Unforgiving را تشکیل می دهند. اینجا به زیبایی و با رعایت همان ترتیب آهنگها و بکار بردن ویدئوهای بی نظیر، کانسپت اصلی و داستان آلبوم به حاضرین منتقل می شود.

آهنگ بعدی Ice Queen است از دومین آلبومشان، Mother Earth. قبل از شروع آهنگ شارون کمی با جمعیت برای همراهی آهنگ تمرین می کند. این یکی از همان آهنگهایی ست که باعث شهرت این گروه شد. اسکرین، آهنگ را با پخش ویدئوی آن همراهی می کند. کمی باورش سخت است، شارون که معروف بود تا همین چند سال پیش قبل از آمدن به روی صحنه خودش را می بازد و دچار اضطراب می شود، با چنین تسلط و قدرتی آهنگها را اجرا و جمعیت را اداره می کند. ویدئوی این آهنگ که سرمای کوهستان را نشان می دهد  در انتها با آتشی پوشیده می شود که آغازگر آهنگ بعدی Our Solemn Hour است. این آهنگ یک قسمت کر دارد که به شکل چند صدایی و سوپرانو اجرا می شود. همراهی جمعیت در این قسمت که زیر نور منعکس شدهء آتش به همراه شارون فریاد می زنند بی نظیر و استثنایی ست.

نوبت می رسد به Stand My Ground از آلبوم The Silent Force که با هد زدنهای شارون آغاز می شود. اینجا اتفاق بامزه ای رخ می دهد. از میان جمعیت دستی بالا می آید که یک CD و ماژیک را گرفته است. شارون دستش را دراز می کند، CD و ماژیک را می گیرد، روی زمین دو زانو می شود، CD را باز می کند و می گذارد روی پایش و همانطور که می خواند آن را امضا می کند و تحویل صاحبش می دهد! این آهنگ که تمام می شود وقت استراحت اعضای گروه می رسد که جای خالی شان با فیلم کوتاه دیگری از آلبوم آخر، Sinead، پر می شود. این فیلم هم در 4.5 دقیقه همان شیوهء کمیک استریپ را برای روایت انتخاب کرده است. اعضای گروه دوباره به روی صحنه می آید، همین آهنگ Sinead را اینبار بهمراه پخش ویدئوی آن اجرا می کنند و داستانی که در ابتدای کنسرت آغاز کرده اند را به پایان می رسانند. باور کنید با هر آهنگ جمعیت منفجر می شود! هر اجرا از قبلی بهتر و جذاب تر است. این از آن کنسرتهایی ست که آرزو می کنید هرگز تمام نشود.

آهنگ بعدی یکی از شاهکارهایشان از آلبوم The Heart of Everything است. آهنگ What Have You Done که در نسخه اصلی همراه با کیت کاپوتو (خواننده گروه Life of Agony) اجرا شده است. کاپوتو در این اجرا حضور فیزیکی ندارد، اما تصویر او را روی اسکرین می بینید و صدایش را به همراه شارون می شنوید. مردم هم خلاء کاپوتو را به بهترین شکل با فریاد آن بخشی که او می خواند پر می کنند. باز بر می گردیم سراغ آلبوم آخر و اینبار آهنگ Iron. داستانی را که برایمان تعریف می کردند با این تکهء گم شده و ویدئوی آن تکمیل می شود. سپس Angel از آلبوم The Silent Force‌، این یکی هم به همراه ویدئو اجرا می شود. آهنگ بعدی Memories از آلبوم The Silent Force است. آهنگی آرام و ملایم که صدای لطیف شارون با رقص دستانش همراه می شود و معجون زیبایی را می سازد. قبل از آنکه اعضای گروه استیج را ترک کنند سه آهنگ دیگر اجرا می شود: Hand of Sorrow و The Heart of Everything از آلبوم The Heart of Everything و Where is the Edge از آلبوم The Unforgiving.

گروه در پی تشویق بی وقفهء مردم به روی صحنه باز می گردد، Stairways to the Skies، آخرین آهنگ از آخرین آلبوم را می خواند و دوباره می رود. اما باز هم اینجا آخر کار نیست! آنها دوباره باز می گردند. شارون می گوید که آهنگ بعدی را همین امروز صبح تمرین کرده اند و آن را اکوستیک اجرا خواهند کرد. این آهنگ Say My Name است، آهنگی که جای مشخصی ندارد و نمی توانید آن را در هیچکدام از آلبوم هایشان پیدا کنید. قبل از شروع آهنگ بعدی شارون داستانی را تعریف می کند. روزی مادربزرگ شارون در پارکی قدم می زد. او مردی را دید که ناراحت و نگران روی یکی از نیمکت ها نشسته است. مادربزرگ شارون سر صحبت را با او باز می کند و متوجه می شود او اهل ترکیه است و دنبال خانه می گردد. او به آن مرد پیشنهاد می دهد که خانهء او را اجاره کند و همسایه اش شود. حالا از آن روز 30 سال می گذرد و آن مرد از آن موقع مستاجر مادربزرگ شارون و دوست خانوادگی آنهاست. شارون این داستان را با تاکید بر ملیت آقای مستاجر تعریف می کند و آهنگ بعدی، Never-Ending Story (از آلبوم Mother Earth)  را تقدیم می کند به او، که حالا و در این کنسرت در بخش VIP نشسته است. این آهنگ هم مانند Say My Name بصورت اکوستیک اجرا می شود. در انتها و بعنوان آخرین آهنگ، نوبت می رسد به آهنگی که Within Temptation تمام محبوبیت و شهرتش را مدیون آن است: Mother Earth از آلبوم Mother Earth. در میان تشویق و فریاد و شور و هیجان مردم آخرین اجرا از آخرین شب فستیوال توبورگ گلدفست به پایان می رسد.

این بهترین اجرای فستیوال است. آهنگها و ترتیب و انتخابشان، اجرا، نور و ویدئوها، شارون، اعضای گروه، همه و همه باعث شدند این فستیوال به یاد ماندنی تر از آن چیزی شود که حدسش را می زدیم. حالا دیگر از ما بپرستند بهترین اجرا کدام بود قطعا Gun N’ Roses جواب اولمان نخواهد بود. در این کنسرت Within Temptation در مدت بیش از 2 ساعت 19 آهنگ (بدون احتساب دو فیلم کوتاه 4.5 دقیقه ای) اجرا کرد: هشت آهنگ از The Unforgiving، چهار آهنگ از The Heart of Everything، سه آهنگ از Mother Earth، سه آهنگ از The Silent Force و یک آهنگ سینگل. در این کنسرت از اولین آلبوم آنها، Enter، آهنگی اجرا نشد.

و در آخر:

همه به شدت خسته هستند. تمام جمعیتی که آنجاست بیش از حد توانشان در این 3 روز نیرو مصرف کرده اند و از پاهایشان کار کشیده اند. همه آرام آرام در حال خزیدن به سمت درب خروج هستند که ناگهان از بلندگوها Welcome to the Jungle از Guns N’ Roses پخش می شود. صحنه ای که بوجود می آید باور کردنی نیست! آن جمعیت خسته حالا با جست و خیز و فریاد به رقص و پایکوبی مشغول شده اند. ما آمده ایم عقب و ایستاده ایم روی یک سکو و از بالا به جمعیت چند هزار نفری نگاه می کنیم. پشت بندش هم Paradise City پخش می شود و جمعیت هم بنظر می رسد دیگر خیال رفتن ندارند. با وجود تمام کاستی ها، حسابی و به اندازه خوش گذشت. جای همه دوستان خالی.

 

 

 

7 پاسخ به “Tuborg Goldfest 2012 – Part VII

 1. mohammad hossein 2012/08/16 در 20:08

  خیلی خوب بود.مرسی

 2. کسرا 2012/08/18 در 06:51

  ممنون آقا خیلی خوب بود

  کاش میشد اگه بازم فستیوالی تو این کیفیت بود تو بلاگت خبر بدی ما هم بیاییم چون اینقدر گرفتاریم نمیشه دایم پیگیری کنیم

  اینم لینک 4 تا آهنگشه با کیفیت ای…

 3. صالح 2012/08/20 در 13:26

  ممنون از بردیا… در اوج آمادگی قلم!

 4. مجی 2012/08/22 در 05:28

  هنوزم دستاشو ضایع حرکت میده ؟ :دی
  اصلا نمیتونم کنار بیام با این حرکتش

 5. نیمان 2012/08/23 در 00:29

  آرکایو آلبوم جدید داده ، منتظر نقد زیبات هستم

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: