آ ل ب و م

موسیقی و دیگر هیچ

بهترین‌های 2013 از نگاه آل‌ب‌و‌م – 5

بردیا برجسته نژاد: اولین قسمت از «بهترینهای سال 2013» یعنی شماره‌های 26 الی 30 را می‌توانید اینجا ببینید. همینطور برای دیدن شماره‌های 21 الی 25 (قسمت دوم) به اینجا بروید. قسمت سوم (شماره‌های 16 الی 20) هم اینجا ست. چهارمین قسمت از این مجموعه (شماره‌های 11 الی 16) را اینجا ببینید.

10Sigur Rós - Kveikur
Sigur Rós – Kveikur

نهایت ارتقای هنر موسیقی و حد متعالی بازی با اصوات را می‌توان در پدیده‌ی موسیقی ایسلند، گروه Sigur Ros، جستجو کرد. هفتمین آلبوم آنها با عنوان «فتیله» از اساس و ریشه با تمامی کارهای آنها تا به امروز تفاوت دارد. آنها آلبوم جدید را اگرسیو تر از کارهای قبلی‌شان می‌دانند. اما مسئله چیزی فراتر از این حرفهاست. آلبوم جدید به وضوح پارامتر امبینت را حذف کرده و با تاکید بیشتر بر روی صدای جونسی تبدیل به یک معجزه شده است. آلبومی که می‌شنوید نه تنها با تمام آثار قبلی این گروه تفاوت دارد، بلکه به قول گرث جیمز (منتقد کلش میوزیک) هیچ دو آهنگ شبیه به هم نیز نمی‌توانید در آن پیدا کنید. NME نقد خود را با این جمله آغاز می‌کند «این آلبومی‌ست که به هیچ وجه نمی‌توانستید از Sigur Ros انتظار داشته باشید». حالا دیگر لازم نیست برای شنیدن آهنگهایشان چراغها را خاموش کنید و به کنج اتاق بخزید. تفاوتها به همینجا ختم نمی‌شود! اینبار می‌توان در کنار یک موسیقی پست راک تمیز رگه‌هایی از موسیقی پاپ را نیز پیدا کرد. این اولین بار است که فاصله‌ی انتشار دو آلبوم فقط یک سال است و از همه مهمتر، برای اولین بار است که گروه 4 نفره‌ی Sigur Ros با ترکیب سه نفره (بعد از جدایی کیبوردیست گروه، کارتان سوینسون) آلبومی را ضبط می‌کند. حواستان باشد، این آلبوم را خنک بنوشید!

09Clutch – Earth Rocker
Clutch – Earth Rocker

یک اعجوبه‌ی پر از انرژی را تصور کنید، در حالی که به Led Zeppelin سواری می‌دهد، سوار بر موسیقی فانک شده و با آوازی شبیه Faith No More و با زبانی پر از کنایه و طنز از سیاست و مذهب و تاریخ و فرهنگ می‌گوید. اسم این جانور آمریکایی Clutch است. گروهی که بعد از دو دهه فعالیت دهمین آلبوم خود را در سالی که گذشت با عنوان «ارث راکر» منتشر کرده است. آخرین آلبوم کلاچ سرکش‌تر، افسارگسیخته‌تر و به مراتب قوی‌تر از تمام کارهایی‌ست که پیش از این از آنها شنیده‌ایم. این آلبوم توانست به جایگاه نخست چارت آلبوهای هاردراک بیلبورد صعود کند. متال‌اینجکشن در خصوص این اثر می‌گوید: «در سفری در دنیای هارد راک مدرن، کلاچ مانند یک دیوانه‌ برایتان قصه می‌گوید. احتمالاً نخواهید فهمید که سعی دارد چه چیزی را برایتان تعریف کند، اما بعد از مدتی به خودتان خواهید آمد و متوجه می‌شوید که مدتهاست بی‌وقفه در حال شنیدنش هستید». بی‌شک در این آلبوم هم مانند همیشه قهرمان اصلی نیل فالون، خواننده‌ی گروه، است. بخش اصلی کاراکتر و شخصیتی که از کلاچ در ذهنتان نقش خواهد بست به صدا و شیوه‌ی آواز او تعلق دارد. او یک راکر به معنای واقعی‌ست که هر از گاهی هوس می‌کند در آن میان کمی هم رپ بخواند! خلاصه‌ی کلام اینکه این آلبوم شما را خواهد لرزاند.

08Samsara Blues Experiment – Waiting for the Flood
Samsara Blues Experiment – Waiting for the Flood

اول: موسیقی بلوز به عنوان مادر تمامی انشعابات موسیقی راک، دوم: موسیقی معنوی و روحانی آیین هندو، تجلی یافته در چرخه‌ی زندگی و مرگ و تناسخ حاکم بر آن (اصطلاحاً سمساره، در آیین هندو)، سوم: موسیقی تجربی، در ترکیب و تلفیق و خلق و نوآوری. مجموع این سه مورد فلسفه‌ی پیدایش و نامگذاری گروه سایکدلیک راک آلمانی Samsara Blues Experiment را تشکیل می‌دهند. آلبوم جدید آنها با عنوان «در انتظار طغیان» بیشتر به یک معجزه شبیه است. 4 ترک، با متوسط مدت زمان 10 دقیقه. هر کدام آنقدر فرصت دارند که چندین و چند بار دیوانه‌تان کنند. فضاسازی‌ها باورکردنی نیست. بستری از اکسپریمنتال را فرض کنید که استونر راک، اسپیس راک و سایکدلیک راک بر روی آن سُر می‌خورند. وکال آلبوم بیشتر شبیه نیایش است، راز و نیاز می‌کند و دعا می‌خواند. انگار که شما مانند جسدی بر زمین افتاده باشید، گروه بر دورتان حلقه زده‌ باشد، وکال می‌خواند و موسیقی فضا را پر می‌کند. شما بلند می‌شوید، نیست می‌شوید، گم می‌شوید و از نو و به شکل دیگری باز می‌گردید. گوش تیز کنید تا لابه‌لای آهنگها (مخصوصاً آخرین ترک) صدای سیتار را بشنوید. انگار که این، موسیقی متن فرایند تناسخ شماست.

07Nosound – Afterthoughts
Nosound – Afterthoughts

وقت آن رسیده که چراغها را خاموش و صدای موسیقی را زیاد کنید، بروید روی کاناپه بخوابید و های‌های به حال گذشته تا آینده‌تان گریه کنید! البته این را هم در نظر بگیرید که آن موسیقی باید یکی از آثار Nosound باشد. آخرین آلبوم این گروه ایتالیایی با نام «پس‌اندیشه» باز هم همان فرمول جادویی مملو از غم و غصه را در خود نهفته دارد. هر چند اینبار می‌توانید با کمی موشکافی بارقه‌های سفیدی را در دوردستهای آلبوم نیز پیدا کنید. (برای مثل در آهنگ She که با وجود تمام غمی که در لیریکس دارد، بالاخره در انتها به عشق زندگی‌اش در دشتی روشن و پهناور با آسمانی آبی و روشن می‌رسد.) اما در نهایت این همان Nosoundـی‌ست که می‌شناسیم. همان گروهی که ماهیتش فریادهای پر از درد و اندوه آهنگ Paralyzed و سولوی مملو از ناله و زاری گیتار آن است. همان گروهی که وامدار غم و درد موسیقی پراگرسیو راک بزرگانی نظیر Pink Floyd، Porcupine Tree و Sigur Ros است. شاید تنها چیزی که در بعضی لحظات نادر کمی گوش را اذیت کند، آواز ارا (خواننده گروه) باشد که غلظت لهجه‌ی ایتالیایی‌اش هنگام انگلیسی خواندن از کنترل خارج می‌شود. با این وجود چیزی که می‌شنوید برای تبدیل کردن یک جشن به عزا کافی‌ست!

06Palms – Palms
Palms – Palms

چینو مورنو خواننده‌ی صاحب نام گروه آلترناتیو متال Deftones در کنار فعالیتش در این گروه پروژه‌های مختلف موسیقی را نیز دنبال می‌کند. او گروهی دارد به اسم Team Sleep که تلفیقی از موسیقی آلترناتیو و تریپ هاپ در کنار الکترونیکا را اجرا می‌کند. همچنین پروژه‌ی Crosses که به موسیقی الکترونیک راک می‌پردازد. این را تا همینجا داشته باشید! گروه پست راک Isis بعد از انتشار 5 آلبوم و کسب شهرت در این ژانر در سال 2010 به کار خود پایان داد. حالا هر دو را بگذراید در کنار هم! دو سال پیش چینو مورنو به همراه بیسیست، درامر و گیتاریست Isis پروژه‌ی جدیدی را به نام Palms راه‌اندازی کردند. با وجود آنکه در اکثر مواقع اینگونه ترکیبها نتیجه‌ی خوبی به همراه ندارند اما اولین آلبوم آنها با عنوان «پالمز» با استقبال شدید مخاطبین و منتقدین مواجه شد. شما یک موسیقی تمیز پست راک دارید که با صدای پر تنش و عصبی و ناراضی چینو مورنو تزئین شده است. مورنو تبحر خاصی در نگران کردن شما با صدایش دارد! طوری فریاد می‌زند که دلتان می‌خواهد جامه بدرید و سر به بیابان بگذارید! عجیب است، اما چیزی که می‌شنوید ترکیب حیرت انگیزی از موسیقی آلترناتیو متال و پست راک است. نگران نباشید، آلبوم را گوش کنید. کمی استرس برای هر کسی لازم است!

… یک قسمت دیگر ادامه دارد!

20 پاسخ به “بهترین‌های 2013 از نگاه آل‌ب‌و‌م – 5

 1. صلح 2014/01/15 در 12:00

  شما كه زحمت ميكشين معرفي ميكنيد خب لينك دانلود هم بزاريد…
  از كجا ميشه اين آلبوم ها رو پيدا كرد؟!؟!؟

  • Bardia.B 2014/01/15 در 12:57

   البته من این موضوع رو تو بخش about توضیح دادم، اما اگه بخوام یطوری خلاصه بگم اینه که تا چند سال پیش لینک دانلود هم برای آلبوم میذاشتم (زمانی که توی پرشین بلاگ بودم) بعد که اومدم وردپرس بعد از چندتا پست وبلاگم بلاک شد و دسترسیم بهش محدود شد، بخاطر رعایت نکردن کپی رایت. نتیجه اینکه چندین ایمیل نگاری با وردپرس کردم و توضیح دادم که کانسپت اصلی اینجا معرفی آلبومه و نه گذاشتن لینک دانلود و در نهایت بعد از دو هفته وبلاگم مجددا باز شد، با این تذکر که اگه دوباره کپی رایت رو رعایت نکنم وبلاگم به کل حذف میشه. من که نمیخوام این اتفاق بیوفته. شما هم نخواه (:

 2. mohamad taghi 2014/01/15 در 17:34

  اقا من الان SBE گرفتم و گوش دادم عالی بود عالی…
  sigur ros هم فکر نمی کردم تو لیست باشه.. با حال بود…
  اما…اما…به وجد اومدم واسه OCV که جزء 5 تای اول …
  واقعا باید برای این گروه از جا بلند شد و کلاه از سر برداشت و تعظیم کرد…..می شه به افتخارشون 20 دقیقه بی وقفه و شعف انگیز کف زد….البته چون دیدم تو این 5 نبود خوشحال شدم…
  palms هم همون موقعه گرفتمش به خاطر مورنو ولی…ا..نه….
  منتظر 5تای اول هستم…عالیه حیف وبلاگ که دیر اپ می شه…
  و البته….AIRBAG ….که حتما هست…اتفاقا همین جا هم باهاشون اشنا شدم…..

 3. محمد 2014/01/15 در 20:41

  از این پنج آلبوم، SBE و clutch رو نشنیدم، که حتما باید امتحان کنم… از سه تای دیگه جذابترینشون به نظر من Palms بود… این آلبوم میتونه عصبانی ترین آدم رو در عرض یک ساعت خالی کندش… باید صدا رو ماکزیمم کنی و همزمان فریاد بزنی… موسیقی عالی، صدای پر استرس خواننده و از همه مهمتر لیریک های بسیار زیبا… میشه لیریکها رو دانلود کنی و بدون موسیقی لذت شعر خوندن رو تجربه کنی…

  خوشحالم کهPalms تو لیستت بود… بیصبرانه منتظر آخرین قسمت هستیم… امیدوارم سورپرایز هم توش باشه و همش اونایی نباشه که فکرشو میکنیم 😉

 4. کامیاب 2014/01/15 در 21:20

  نمی تونم واسه شنیدن Samsara Blues Experiment صبر کنم.

 5. محمد حسین ایزدی 2014/01/15 در 23:29

  خیلی زود این 5 تا رو گذاشتی…داشتیم لیست 11-15 رو گوش میدادیم..متاسفانه از این 5 تا آلبوم فقط نو ساند رو گوش دادم.نوساند هم فوق العاده بود و فراتر از حد انتظار…
  و اما…
  5 تای اولت احتمالا ایناست

  nine inch nails
  riverside
  steven wilson
  stonsour
  ایربگ هم احتمالا هست که من حال نکردم

  • Bardia.B 2014/01/16 در 00:24

   خب اینو فقط بگم چون نیاز به دلیل داره واقعا، که Stone Sour تو لیست نیست. برای اینکه قسمت اول آلبوم سال گذشته شماره 1 شد و پروسه ساخت هر دو تا آلبوم در یک زمان بود و فقط زمان انتشارشون توی دو سال مختلف بود. برای همین دیگه دیدم درستش اینه که امسال رو بذارمش خارج از لیست.

 6. Greeek 2014/01/17 در 17:47

  در مورد Afterthoughts و لهجه جانکارلو ارا که اشاره شد موافقم. وکال کاملا با فضا و حس و حال موسیقی تطابق داره ولی یه جاهایی ترکیب این تن صدا و غلظت لهجه باعث میشه درک کلمات تقریبا غیرممکن بشه!
  در کل آلبوم تمیزی بود و من از A Sense of Loss بهتر یافتمش!

  • Bardia.B 2014/01/19 در 17:02

   امیدوارم اتفاقی که برای آناتما افتاد برای اینا نیوفته و همینطوری فاز غم و قصه رو ببرن جلو تا ببینیم چی میشه (:

 7. علی لطفی 2014/01/18 در 00:12

  خوشم میاد که بچه‌ها دارن لیست پنج‌تای اصلیت رو حدس میزنن :دی
  من تو اینایی که نشنیده بودم و تا الان دانلود کردم شنیدم بهترینش avenged sevenfold بود. واقعا فوق‌العاده بود

  • Bardia.B 2014/01/19 در 17:03

   یعنی اینقدر تابلو شدم که دیگه اکثرشون قابل حدس شده. این حالا خوبه یا بد؟

   • علی لطفی 2014/01/19 در 17:42

    نه. خیلی خوبه.
    در این زمانه که کسی وبلاگ نمی‌خونه و بازی اصلی در استتوس‌های فیس‌بوک از مهمونی که رفتیم٬ توییت‌های هارش و عکس پا در اینستاگرام جریان داره همین‌قدر که هنوز کسی/کسانی به این‌جا سر می‌زنند و کامنت میزارند و با نویسنده‌ش تعامل دارند یعنی داری کار درست رو انجام میدی.
    من خودم با خوندن همین کامنت‌های زیر این پست رفتم سراغ house of gold and bones
    عقیده‌ی قدیمی هست که کار/نوشته‌ی جدی٬ کار خوب بالاخره مخاطب خودش رو پیدا می‌کنه. ادامه بده….

 8. AMiR 2014/01/18 در 13:02

  پس Steven Wilson جز پنج تای اوله.
  و احتمالا اول

 9. محمد حسین ایزدی 2014/01/19 در 01:14

  آره حقیقتش اصلا نمیشه آلبوم استیوی رو در جایگاه اول قرار نداد.با اینکه من جزو فناش نیستم ولی بیشرف عالی بود.
  خیلیها با آلبوم 30 seconds to mars حال نکردن ولی خوب واسه من آلبوم خوبی بود که بعید میدونم تو لیست بردیا باشه.
  یه انتقادی که به بردیا وارده اینه که پست راک مطابق سال پیش باز بیشترین سهمو تو لیست داشته.در صورتی که من در مورد اصالت این سبک تردید دارم..میدونی , پست راک واقعا خوبه ولی موزیکی نیست که بخواد کلاسیک بشه.موزیک لحظست.پیچیدگی زیادی داره که به جای جذب بلند مدت, به صورت مقطعی حال میده.البته اینم میدونیم که این وبلاگ شخصیه و نظرات نویسنده خوب قالب تره….

  • Bardia.B 2014/01/19 در 17:00

   اعتراض دارم! به شدت اعتراض دارم! هیچوقت تا به اندازه امسال حضور پست راک توی لیست بهترینها کمرنگ نبوده! از 25 تا آلبومی که تا الان معرفی شدن فقط 4 تاشون پست راک هستن! Moneky3، IAWFYLS، Pelican و Long Distance Calling. یعنی فقط 16%! این زیاده آخه بی انصاف؟!؟

   • محمد حسین ایزدی 2014/01/20 در 00:20

    البته Sigur Rós رو فراموش کردی.5 تا هم که هنوز مونده .:دی
    منظورم البته تو پست های طی یک سال بود.

 10. بازتاب: بهترین‌های 2013 از نگاه آل‌ب‌و‌م – 6 | آ ل ب و م

 11. بازتاب: شنیده‌شده‌ترین‌های 2013 | آ ل ب و م

 12. فرشته 2016/02/02 در 18:48

  سلام،
  مرسی دادا،کاش لینک اهنگهای سیگاروس رو هم میذاشتین…just jónsi,just sigurRós

 13. فرشته 2016/02/02 در 18:51

  سلام،
  مرسی دادا
  …just jónsi,just SigurRós

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: