آ ل ب و م

موسیقی و دیگر هیچ

The Monroe Transfer & Her Name Is Calla – Ab Enclave

An Enclave

بردیا برجسته نژاد: هر دو انگیسی هستند. هر دو ژانر پست راک را برای تراوش استعدادشان انتخاب کرده‌اند. هر دو نقش عمده و کلیدی را به ویالن، ویولا و ویالن سل داده‌اند. می‌خواهم از دو گروه Her Name is Calla و The Monroe Transfer و یکی شدنشان در یک مجموعه حرف بزنم.

The Monroe Transfer 1

گروه هفت نفره‌ی The Monroe Transfer اولین آلبومش را در سال 2002 منتشر کرد. موسیقی آنها را نه می‌توان ملایم و آرام دانست و نه وحشی و سرکش. استفاده از سازهای زهی در کارهای آنها خشم خاصی را به همراه دارد. چیزی که بیشتر شبیه فریادهای درونی‌ست تا انعکاس بیرونی. آنها ترجیح داده‌اند چیزی به اسم وکال در گروه خود نداشته باشند و تمام بار انتقال احساس را با سازهایشان به دوش بکشند. آخرین آلبوم آنها، Trials، در سال 2010 منتشر شده است.

Her Name Is Calla

گروه پنج نفره‌ی Her Name is Calla در سال 2004 شکل گرفت و اولین آلبومش را در سال 2008 منتشر کرد. اولین کار آنها به اندازه‌ای مورد توجه قرار گرفت که به آن لقب «شاهکار موسیقی مدرن» را دادند و گروه را «یکی از جسورترین و ساختارشکن‌ترین گروه‌های حال حاضر انگلیس» خطاب کردند. آنها ترجیح داده‌اند در کنار استفاده از سازهایش مسئولیت آواز را به تمامی اعضای گروه واگذار کنند و نتیجه آنکه از پنج نفر عضو گروه چهار نفرشان در آهنگها می‌خوانند. آخرین آلبوم آنها، The Quiet Lamb، در سال 2010 منتشر شده است.

همین چند وجه تشابه بین این دو گروه باعث شده بود که بین آنها رفاقت عمیقی ایجاد شود. هر دو گروه آهنگهایی را به گروه دیگر تقدیم کرده‌اند، کارهای دیگری را در کنسرت‌هایشان کاور کرده‌اند، اجراهای مشترک برگزار کرده‌اند و برای آثار جدید یکدیگر تبلیغ کرده‌اند. اما تا همین یک سال پیش هیچ همکاری رسمی و تعریف شده‌ای بین آنها وجود نداشت. طلسم این همکاری یک ماه پیش با انتشار یک EP مشترک به نام An Enclave شکسته شد.

An Enclave یک EP و اولین اثر مشترک دو گروه انگلیسی پست راک Her Name is Calla و The Monroe Transfer است. این مجموعه حاوی 5 آهنگ است که هیچکدام عنوان ندارند، بلکه با اعداد، آن هم به شکلی نامنظم و بدون ترتیب نامگذاری شده‌اند. طرح روی جلد کاملا ساده و فاقد تصویر، فقط با درج عنوان اثر، An Enclave، در بین دو صلیب، بدون ذکر نام دو گروه نیز هیچ کمکی به حدس زدن محتوی آن نمی‌کند. یعنی اینجا نه از تصویر خبر است و نه از عنوان. تنها چیزی که قبل از شنیدن این مجموعه در اختیار دارید نام آن است: An Enclave به معنی سرزمینی که توسط یک کشور بیگانه اشغال شده و اداره می‌شود. تمام چیزی که دارید یک سرزمین اشغال شده است، و 12 نفر هنرمندی که هنوز معلوم نیست در این سرزمین نقش اشغال کننده را ایفا می‌کنند یا اشغال شونده را.

Her Name Is Calla 1

آهنگ شماره یک عنوانش «شماره 5» است! کوتاه‌ترین اثر این مجموعه که بیشتر یک Intro برای آغاز آلبوم می‌باشد. از ساز خبری نیست. صدای یک عده را می‌شنوید که یک خط شعر را چهار بار تکرار می‌کنند و در هر بار تکرار تعدادشان بیشتر می‌شود. انگار که شوروشی در حال شکل گیری‌ست. به گمانم اینجاست که می‌فهمیم که سرزمین این 12 نفر اشغال شده و قصد رهایی دارند. به آهنگ «شماره 5» در حقیقت Sea Shanty می‌گویند، آهنگهایی که عموما در اوایل قرن نوزدهم در زمان کار توسط کارگران کشتی‌ خوانده می‌شد. همین یک خط شعر تلفیقی نوستالژیک از دلتنگی و ناتوانی را ارائه می‌کند: Hands tied, into the sea / Rocks for your pillow / Dream for eternity / On your bed down below.

آهنگ دوم «شماره 1» است، بلندترین اثر این مجموعه که اندوه ابتدایش با حزن انتهای آهنگ قبل آغاز می‌شود. نوای سولوی ویالن سل مرثیه سرایی می‌کند و آن هنگام که با وکال و ویالن همراه می‌شود اشک را از چشمانتان جاری می‌کند. او می‌خواند «زمین گفت که من فرزندش نیستم. من، نفس ندارم. من، شانس ندارم». آهنگ به اوایل دقیقه ششم می‌رسد. وحشی می‌شود، رم می‌کند، می‌تازد، ویران می‌کند، نابود می‌کند. همین یک دقیقه به تمامی این مجموعه می‌ارزد.

آهنگ سوم «شماره 3» است: مرکز ثقل مجموعه و یکی از دو آهنگی که سر جای خود قرار گرفته‌اند. چیزی که می‌شنوید مرثیه‌ای برای یک سرزمین به زبان امبینت است. او می‌گوید: «این سرزمین شخم خورده، سرزمین اشغال شده، سرزمین بیمار، شمشیری در میان آسمان و زمین، و برای لکنت زبان، و برای استراحت، و برای رقص، و برای بوسه، و هیچ، و هیچ، و هیچ، و هیچ» این آهنگها به سادگی با روح و روان‌تان بازی می‌کنند.

The Monroe Transfer

آهنگ چهارم «شماره 4» همان شورشی است که انتظارش را داشتیم. این دومین آهنگی‌ست که سر جای خودش قرار گرفته است. وکال فریاد می‌زند، عاصی و عصبانی و خشمگین است. شروع آهنگ کمی حال و هوای موسیقی بلوز را تداعی می‌کند، آن زمان که سیاه‌پوستان از آزادی و رهایی می‌خواندند. در انتهای آهنگ وکال ضجه می‌زند «و من جیغ کشیدم، و من فریاد زدم، و من خواستم که شنیده شوم، و من خسته‌ام از شکست، خسته‌ام از آخر بودن، اما هیچ چیز بدتر از این نیست که بدانی حالا دیگر خیلی طول کشیده است، و تو جیغ کشیدی، و تو فریاد زدی، و تو خواستی که شنیده شوی» این مجموعه خط مشی عجیبی را دنبال می‌کند. اینجاست که انگار شورش و جنگ آغاز شده است.

آهنگ آخر «شماره 7» است. این مارش پیروزی نیست. این سوگنامه‌ای برای یک شکست است. انگار که کسی زنده نمانده باشد. انگار که کسی زنده نمانده تا در این آهنگ بخواند. این می‌تواند اتمام یک شورش زمینی و یا آغاز یک رهایی روحانی باشد.

در این EP بیست و دو دقیقه‌ای هیچ لحظه‌ای حرام نشده است. می‌توانید چند و چند بار آهنگها را به دنبال هم گوش کنید و از هر بار شنیدنش لذت ببرید. این دو گروه، همانطور که خود متذکر شده‌اند، در این یک گروه‌اند. یک گروه 12 نفره که مشخص نمی‌کند هر اثر کار کدامشان است و هر ایده از ذهن کدام یک تراوش کرده است. شما با مجموعه‌ای بی‌نظیر طرف هستید که با وجود سادگی بسیار پیچیده و درخشان است.

14 پاسخ به “The Monroe Transfer & Her Name Is Calla – Ab Enclave

 1. Nemo 2013/05/08 در 15:09

  همه ی آلبوم را گوش می کنی در نور ملایم بعد از ظهر بهاری و تازه زمانی که همه چیز تمام می شود ، سکوت که می شود دقیقن بعد از آهنگ شماره هفت سکوت معنای تازه ای می دهد. همه چیز با بیست و دو دقیقه ی قبل فرق می کند الان

  • Bardia.B 2013/05/11 در 08:48

   این مجموعه، با اون ترک اول به شکلی شروع میشه که حس و حال یه آلبوم ضبط شده و از پیش طراحی شده از آدم گرفته میشه. بدون موزیک، با وکال، بدون اینکه وکالها حتی با هم سینک باشن. این مجموعه توی کمتر از 4 روز ضبط شده و تقریبا در اکثر قسمتها از همون برداشت اول تو نسخه نهایی استفاده شده. حرف خوبی زدی نیلوفر، آدم دیگه همون آدم 22 دقیقه پیش نیست

 2. parnian 2013/05/08 در 20:44

  great. thank you.

 3. Armin Hashemi 2013/05/10 در 12:06

  مرسی بردیا این پست عالی بود. اتفاقا چند وقته بدجور درگیر کارای آلترنیتیو و اکسپریمنتال هستم.
  توی این EP که معرفی کردی دو تا ترک 1 و 4 که روانی کننده بود. وقتی آلبوم سال 2008 گروه her name is calla رو گوش کردم مجبور شدم فول آلبوم شون رو دانلود کنم. عجب کارای خدایی دارن. مخصوصا نایلون و نیو انگلند.

  • Bardia.B 2013/05/11 در 08:52

   یه چیزی که واسه من جالبه اینه که The Monroe Transfer خیلی زودتر از Her Name is Calla کارش رو شروع کرد. با اینکه ژانرشون یکیه، اما مونرو ترنسفر با دو عضو بیشتر، در نتیجه دو پست نوازندگی بیشتر، موسیقی به مراتب جدی تر، خیلی شهرت کمتری نسبت به هر نیم از کالا داره. و از اون جالبتر نوع رفاقت تنگاتنگ این دو تا گروهه. این مجموعه چیز خوبیه در کل برادر.

 4. خودم! 2013/05/15 در 11:17

  لینک دانلودی ازش دارین؟ با این پستی که دادین خیلی مشتاق شدم گوش کنمش.
  رایگان هستش ؟ اصولا پیشنمایش آلبوم رو که برا فروش نمیزارن؟ D:
  (ا ep همون پیشنمایش آلبومه دیگ؟)

  • Bardia.B 2013/05/15 در 11:27

   EP به مجموعه ای گفته میشه که مدت زمانش بیشتر از Single و کمتر از LP (آلبوم) هست. یعنی زمانش یه چیزی در حدود 18-20 دقیقه تا 28-30 دقیقه ست معمولا (اما هیچ استانداری برای مدت زمانش وجود نداره). معمولا هم EP اون کاربردی که شما میگی رو نداره و بخاطر اون Single منتشر میکنن (اینجا Single مفهومش تک آهنگ نیست. اینجا مفهومش میشه به مجموعه ای که مدتش کمتر از 15 دقیقه ست). اما اون چیزی که شما در مورد EP میگی معمولا بعد از انتشار آلبوم اتفاق میوفته. یعنی جدا از اینکه EP در اکثر مواقع یه مجموعه مستقل با آهنگهای مستقله، اما بعضی وقته یه مدت بعد از انتشار یه آلبوم گروه ها میان دو تا آهنگ جدید (که میتونه حتی B-Side باشه) رو اون جا میذارن و چند تا Remix از آهنگهای آلبوم آخر.

 5. علی 2013/05/15 در 22:22

  معذرت می‌خوام ولی چرا من لینکی پیدا نمی‌کنم؟
  (اشاره به پاسخِ «خودم!»)

  • Bardia.B 2013/05/15 در 22:35

   ای بابا! دردسر شد! از اونجایی که یه بار وردپرس مرحمت کرده و اینجا رو بسته من میترسم لینک دانلود بذارم! واسه همین لینک رو گذاشتم و گفتم اگه «خودم» لینک رو برداشت من کامنت رو پاک کنم.

 6. Nemo 2013/05/16 در 00:30

  دروغ چرا من حتی زمانی که هیچ کس لینکی نداده بود و خودم پیدا کردم از بس نتونستم دانلود کنم که آنلاین گوش کردم به قضیه . خوش به حال تونهایی که حداقل می تونن دانلود کنن

 7. محمد تقی 2013/05/16 در 10:51

  سلام اقای armin hashemi اقا شما فولشو کجا گیر اوردی؟؟
  من هر چی می گردم پاک شده همه جا…
  منم بد جور درگیرش شدم…واقعا مرسی بردیا…
  her name is calla محشره….

  اقا armin اگه راهنمایی کنید خیلی ممنون می شم…

 8. lAmirl 2013/05/17 در 21:33

  با اجازه بردیا.
  درود بر دوستان.
  کسانی که آلبومی رو «نتونستن» پیدا کنند ، بمن ایمیل بزنند. موضوع ایمیل «آلبوم درخواستی» و اسم البوم رو در قسمت پیام بنویسید.
  البوم پست بالا با لینک مستقیم موجود است.

  L6L.L6L.L6L@GMail.com

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: