آ ل ب و م

موسیقی و دیگر هیچ

بهترینهای 2012 از نگاه آ‌ل‌ب‌و‌م – 5

بردیا برجسته نژاد: قسمت اول این نوشته (شماره‌های 30 الی 26) را اینجا ، قسمت دوم (شماره‌های 25 الی 21) را اینجا ، قسمت سوم (شماره‌های 20 الی 16) را اینجا و قسمت چهارم (شماره‌های 15 الی 11) را اینجا بخوانید.

 

Zero Absolu - Aut¢mn10
Zero Absolu – Autømn

Zero Absolu یک پروژه‌ی انفرادی فرانسوی‌ست. البته شاید بهتر باشد مانند خود او از واژه‌ی «تنها و منزوی» استفاده کنیم. موسیقی او روی دیگر موسیقی پست راک است، گذشتن از مرز تعقل و ورود به دنیای دیوانگی. آن چیزی که می‌شنوید پر از خشم، تنفر، درد و اعتراض است. یکی از مهمترین ویژگی‌های او اجراهای زنده‌ی بینظیری‌ست که برنامه‌ریزی می‌کند. استفاده خلاقانه از نور و تصاویر پخش شده روی دیوار یکی از مهمترین عوامل بازتاب روحیات درونی اوست. جدیدترین اثرش با عنوان Autømn همان چیزی‌ست که از آن می‌ترسید! انگار که افسار همه چیز از دستتان در رفته است. انگار که با یک دنیای افسارگسیخته روبرو هستید. این آلبوم می‌تواند به جای آنکه به شما سواری دهد، سوارتان شود. کمی نزدیک بشوید، به عمق ماجرا نگاه کنید، این آلبوم مریض است! اما شما نمی‌توانید کاری برای آن بکنید. شما فقط آنجا هستید تا ناظر درد کشیدن و افول و عروج آن باشید. او پیش از این یک دابل آلبوم با عنوان Dans les bras de Morphée) In Morpheus arms) در سال 2010 دارد و یک کانسپت آلبوم به نام (du vide au néant… (emptiness to the void درسال 2007 منتشر کرده است.

 

Shearwater - Animal Joy09
Shearwater – Animal Joy

موسیقی ایندی راک ذائقه‌ی سختگیرانه‌ی من را بیش از اندازه برانگیخته می‌کند. ایندی راک می‌تواند در حین خوب بودن کاملا نیز معمولی باشد. بر همین اساس هیچوقت Shearwater را درست و حسابی دوست نداشته‌ام. نمی‌توانم بپذیرم که از آلبوم Rook بعنوان یک شاهکار یاد می‌شود وThe Golden Archipelago را با The Final Cut پینک فلوید مقایسه می‌کنند. Shearwater برایم قابل قبول است و البته قابل قبول بودن عادی‌ترین قضیه در موسیقی ایندی راک به حساب می‌آید. اما اینبار آنها با آلبوم هفتم خود، Animal Joy، آنقدر حرفه‌ای و قوی ظاهر شده‌اند که باید ناشنوا بود تا آنها را دوست نداشت. حالا دیگر بعد از جدایی ویل شف از گروه و همه کاره شدن جاناتان میبرگ انگار حتی میبرگ هم پخته‌تر و حرفه‌ای‌تر شده است. حالا دیگر نه تنها بازی با صدایش برایم آزار دهنده نیست، بلکه جذاب و هیجان انگیز هم بنظر می‌رسد. کم پیش می‌آید یک آلبوم بتواند نظرم را به کل نسبت به یک گروه تغییر دهد، اما ‌Shearwater در آلبوم جدید خود حتی یک آهنگ را هم حرام نکرده است. این آلبوم یکی از بهترین‌هاست و شاید بهترین آلبوم ایندی راک سال 2012 باشد. انتظاری که از هر گروهی داشتم، جز Shearwater.

 

Katatonia - Dead End Kings08
Katatonia – Dead End Kings

اینکه من علاقه چندانی به ژانر دث و بلک متال ندارم، جدا از دلایل سلیقه‌ای، یک توضیح کاملا مشخص دارد: گروه‌های دث متال زیادی بوده‌اند که سبکشان را عوض کرده‌اند، اما هیچ گروهی را پیدا نمی‌کنید که از سبک دیگری به سراغ دث متال بیاید! یکی از بهترینهای این تغییر سبک گروه سوئدی Katatonia‌ست که حالا می‌توان او را بعنوان یکی از برترین‌های موسیقی گاتیگ و دووم متال معرفی کرد. نهمین آلبوم کاتاتونیا با عنوان Dead End Kings شاهکار دیگری در پرونده‌ی این گروه است. آلبومی که می‌توانید در پهنا و ژرفای آن بی‌هیچ ترسی غوطه‌ور شوید. این یک اثر استثنایی‌ست، چیزی که تا به امروز جوناس رنکسه، خواننده و آهنگساز و ترانه‌سرا و رهبر گروه، تا به این حد در آلبومهای دیگر به آن نرسیده بود. این را هم بد نیست بدانید که در آهنگ دوم سیلژ ورگلند، خواننده‌ی فعلی گروه The Gathering (همان گروهی که پیش از این آنک ون گیرزبرگن معروف خواننده‌اش بود) بعنوان خواننده مهمان حضور دارد. آنها در حال حاضر درگیر برگزاری تور مشترکی با دو گروه Alcest و Junius هستند که از نوامبر شروع شده و در اروپا خواهد چرخید.

 

A Whisper In The Noise - To Forget07
A Whisper in the Noise – To Forget

اسم این پروژه‌ دو نفره A Whisper in the Noise است، یعنی «نجوایی در قیل و قال». این زیباترین و پرمعنی‌ترین اسمی‌ست که آنها می‌توانستند برای این گروه انتخاب کنند. موسیقی آنها مانند نجوا و زمزمه‌ای‌ست که تار و پودتان را در می‌نوردد، فارغ از آن چیزی که در اطرافتان حس می‌کنید، به دور از تمام قیل و قالی که در دنیا وجود دارد. آلبوم جدید آنها، To Forget، به راستی که برای فراموشی‌ست. برای پشت سر گذاشتن هر آن چیزی که بوده و خلق دنیایی جدیدی از مهمترین عنصر دنیا: «آرامش». صدای ویالن و ویالن سل و کیبورد و پرکاشن در فضا موج می‌زند، انگار که هر کدامشان پروانه‌ای‌ست که پیش روی شما به رقص درآمده‌اند. هرچند می‌توان آنها را کمی امبینت، کمی پست راک و حتی اندکی ایندی راک دانست، اما این دقیقا همان چیزی‌ست که به آن Art Rock می‌گویند. شاید با تعصب بگویید آرت راک را باید با No-Man (یکی از پروژه‌های جداگانه‌ی استیون ویلسون) شناخت. اما از من بشنوید، آرت راک همین است که در گوش شما نجوا می‌شود. اگر هم همین نیست، باید همین باشد! این آلبوم می‌تواند ساعتها من را به خودش مبتلا کند بدون آنکه متوجه گذر زمان بشوم.

 

06Sinead O'Connor - How About I Be Me (And You Be You)
?(Sinéad O’Connor – How About I Be Me (And You Be You

موسیقی شیند اوکانر مظهر عشق است، اگر که عاشق باشد و نماد اعتراض، وقتی که عصبانی باشد. نهمین آلبوم اوکانر بزرگترین و مهمترین معیار را برای قرار گرفتن در لیست بهترین آلبومهای سال 2012 دارد: شیند اوکانر همچنان شیند اوکانتر باقی مانده، با همان قدرت و جسارت و با همان زیبایی و ایجاز. انگار که شما می‌توانید به دور از هر نگرانی به صدایش پناه ببرید، می‌توانید پشت صلابت Take off Your Shoes پنهان شوید و لطافت Reason with Me را در آغوش بکشید. انگار که می‌توانید Queen of Denmark را به بازی بگیرید و V.I.P را برای گرم شدن به روی خود بیاندازید. حالا مدتهاست که اوکانر 46 ساله سر و صدای تازه‌ای در مورد حقوق زنان و آزار کودکان و جنگ و همجنسبازی به راه نیانداخته است. او دیگر فعالیتهای سیاسی و اجتماعی‌اش را بدون جنجال به پیش می‌برد، اما با این وجود همچنان لحن اعتراضی خود را در موسیقی‌اش حفظ کرده است و هنوز از عصیان و اعتراض و مبارزه و برخواستن و می‌گوید. در یک کلام: دنیا به اوکانر و به این آلبوم نیاز دارد. بهتر است پستی که پیش از این در مورد این هنرمند و این آلبوم نوشته‌ام را (اینجا) بخوانید.

…ادامه دارد.

24 پاسخ به “بهترینهای 2012 از نگاه آ‌ل‌ب‌و‌م – 5

 1. Moshtaba 2013/01/13 در 00:25

  منتقد ِ دوستان هستم که چرا کامنت نمی گذراند و بحثی راه نمی نمی افتد!
  و اینکه همون موقع که یادداشتت رو آلبوم اوکانر ِ بزرگ نوشتی می شد حدس زد آخر سال اینجاها ببینیمش
  بسیار هم خوب 🙂

 2. Pooya Salahshoor 2013/01/13 در 01:34

  آقا من با این وبلاگ شما موشکل دارم ! فونتام کامنتام همه چی قاطیه !

  • Bardia.B 2013/01/13 در 09:08

   والله کسی مشکل نداشته انگار تا الان. من نمیدونم باید چیکارش کرد پویا. اما فکر کنم ایراد از سمت تو باشه (:

 3. پویا 2013/01/13 در 01:41

  اینم لیست من . اینکه چرا اینجوری به دو دسته تقسیمش کردمو نمی دونم ولی احساس می کنم باید این جوری باشه! دسته دوم یه جورایی سابقه ی ذهنی قبلی تاثیر گذار بوده ولی دسته اول رو اکثرا امسال واسه اولین بار گوششون دادم .

  دسته او ل:

  01. Tuber – Tuber EP
  02. Bitcrush – Collapse
  03. Ninth Moon Black – Chronophage
  04. (Sleepstream – A Waltz With The Seventh Crane (dec 2011
  05. Ez3kiel -The Naphtaline Orchestra
  06. Deadfile – Deadfile
  07. Adolf Plays The Jazz – Form Follows Function
  08. Arctic Plateau -The Enemy Inside
  09. Echotide- As Our Floodlights Gave Way To Dawn
  10. Milhaven – Automata
  11. Colaris – Renewal
  12. Zero Absolu -Automn
  13. Tacoma Narrows Bridge Disaster – Exegesis
  14. Caves of Steel – Troposphere/Magnetosphere EP
  15. Lost In Kiev -Motions
  16. 2 – 417.3
  17. netra – Sorbyen
  18. Earth – Angels of Darkness, Demons of Light II
  19. Sync24 – Comfortable Void
  20. Colour Haze – She Said

  دسته دوم :

  01. Mono – For My Parents
  02. The Pirate Ship Quintet – Rope for No-Hopers
  03. My Sleeping Karma – Soma
  04. Crippled Black Phoenix – (Mankind) The Crafty Ape
  05. Other Lives – Mind the Gap EP
  06. Elsiane – Mechanics of Emotion
  07. Gazpacho – March Of Ghosts
  08. Leech – If we get there one day, would you please open the gates
  09. Ash of Nubia – Medemia Argun
  10. The Best Pessimist – Love Is
  11. The Album Leaf – Forward – Return
  12. Katatonia – Dead End Kings
  13. Antimatter – Fear Of A Unique Identity
  14. In the Silence – A Fair Dream Gone Mad
  15. Moonspell – Alpha Noir/Omega White
  16. (Sinead O’Connor – How About I Be Me (And You Be You
  17. Riversea – Out Of An Ancient World
  18. A Whisper in the Noise – To Forget
  19. The Gathering -Disclosure
  20. First Aid Kit – The Lion’s Roar

  • Bardia.B 2013/01/13 در 09:13

   چهل تا ؟!؟!؟؟ لعنتی خیلی زیاده که. اشتراک زیاد داریم. مخصوصا توی اون لیست هفتاد تایی اولیه که داشتم و مجبور شدم برسونمش به 30 تا. مخصوصا توی دسته اول. 417.3 و Earth و Adolf plays the jazz نسبت به کارهای قبلیشون اونقدرها برام هیجان انگیز نبودن امسال. اما به جاش Zero Absolu حسابی چسبید که توی لیست منم می بینیش.
   یه کم عجله کردی پویا. میخواستم آخرین پست رو که گذاشتم از دوستان بخوام که بهترینهاشون رو اسم ببرن و در مورد هر کدوم هم که لازم میدونن یه توضیح بدن. حقیقتش رو بخوای یه کم لیست کردن یه تعداد آلبوم زیاد بدون هیچ توضیحی به دلم نمیشینه. حالا من پیشنهاد میکنم که یه کم این لیست رو کوتاه کنی و اون موقع که خواستیم در مورد بهترینها حرف بزنیم یه توضیح مختصر هم در موردشون برامون بنویسی که ببینیم تو چی دیدی که اینا شده بهترینهات.

 4. Pooya Salahshoor 2013/01/13 در 10:46

  تقصیر من چیه ! آلبومای خوب امسال خیلی زیاد بودن .
  تو وبلاگ یزدان نفر آخر بودم که لیست دادم گفتم اینجا اول باشم !
  حق با توئه ، بدون توضیح بی مزه اس ولی خب ما کی بایم بخایم مث شما حق مطلبو ادا کنیم ، ولی چشم !

  • Bardia.B 2013/01/13 در 11:08

   این حرفی که میزنی رو یه بار من به یکی گفتم (سر همین انتخاب بهترینهای امسال که گفتم بکنمش 50 تا) جواب داد یعنی جام جهانی اگه تیمها خیلی بود باشن سه تا کاپ قهرمانی باید بدن؟ (:
   خب اصولا توی این وبلاگ چندان با حرکتهای کیلویی موافق نیستم. اینکه حالا بریزین و 20 تا آلبوم اسم ببرین هیچ کمکی به هیچکس نمیکنه، به جز اینکه تعداد کامنتها رو البته میبره بالا. کاربردی تر میخوایم به موضوع نگاه کنیم. من 2 ماه وقت میذارم که یه پست کاربردی بنویسم. شما هم اگه 20 دقیقه وقت بذاری میتونی در همین راستا یه کامنت کاربردی بذاری. حالا بذار توی پست بعدی بهر میشه بحث کرد.

 5. Re Za 2013/01/13 در 22:27

  از کجا میشه دانلود کرد؟نگید اومده میخاد لقمه آماده بجوه!:|
  یه سایتی که لینک درست و حسابی بده هست آیا؟

  • Bardia.B 2013/01/14 در 08:18

   خب الان چیه منظورت آخه؟ بگو کدوم آلبوم رو میگی بچه ها بتونن لینک واسه دانلود بهت میدن.

   • Re Za 2013/01/15 در 00:08

    مشخصا اگه بخام بگم آلبوم آخرShearwater و Sylvan ، اما من خودم دنبال آلبومای «زیادشنیده شده» نیستم،تا قبل از اینکه مدیافایر بخاطر قانون جدید لینکا رو پاک کنه چندتا سایت خوب بودن،از اونا میگرفتم،که بعد از این قضیه لینکاشونو برده ن رو هاستای پولی،یا بی کیفیت.اگر سایتی میشناسید که بروز باشه،مث newrelease،ولینک باکیفیت داشته باشه،ممنون میشم بدونم!
    ~پ.ن:میدونم نمیشه،اما قبلا که خودت لینک میذاشتی خیلی خوب بود:D

    • Bardia.B 2013/01/15 در 19:24

     گروه هاي شناخته شده ي غير پاپ اصولا يه دليلي داشتن كه شناخته شدن. در نتيجه خيلي درست نيست بخوايم توي ليست بهترينهاي سال لحاظشون نكنيم. خودت ميدوني كه، هدف دوم و فرعي اين پست معرفي شناخته نشده هاي خوبه. هدف اصلي معرفي خوبهاست، چه شناخته شده باشن و چه هنوز ناشناس باشن.

     • Re Za 2013/01/16 در 09:39

      من از زمان وبلاگ قبلیت پیگیر مطالبت هستم و تقریبا تمام پستات تو مدت این دو سه سال رو خونده م،بنابراین در جریان متد بهترینهای سال انتخاب کردنت هستم و اصولا بحثی هم در این باره ندارم.
      فقط گفتم اگه سایت جامعی میشناسید که آلبومای جدیدی رو بذاره با کیفیت خوب،بهم معرفی کنین.

     • Bardia.B 2013/01/16 در 09:55

      من که خودم به جز newreleases جایی رو ندیدم که جامع باشه و همه سبکها رو پوشش بوده. اگه دوستان کسی پیشنهادی داره بگه همه استفاده کنیم. اما در کل فکر کنم هیچ جا بهتر از خود گوگل نیست. چون جایی رو ندیدم که همه چیزهایی که من بخوام رو داشته باشه. امید که باز هم همراه بمونی رضا (:

  • AMiR 2013/01/16 در 17:52

   تو این دو تا سایت همه چیز پیدا میشه البته بصورت ترک به ترک نه آلبوم
   mp3folder[dot]biz
   kolibaba[dot]com[dot]ua

 6. Pooya Salahshoor 2013/01/13 در 23:28

  باور نمی کنم اگه Crippled Black Phoenix یا Gazpacho تو لیستت نباشن!

 7. AMiR 2013/01/14 در 11:44

  میشه هنوز به سگو رش و Stone Sour امیدوار بود آیا؟

 8. alireza 2013/01/15 در 15:44

  خیلی خوب! مرسی کُلی! 🙂

 9. Armin 2013/01/15 در 19:39

  امسال آلبوم های زیادی گوش دادم ولی انگار هنوزم آلبوم خوب زیاده واسه گوش دادن!
  لیستت را از اولش دنبال کردم. 5 آلبوم اولت را هم که بگویی می روم سراغ اینکه بعضی های شان را انتخاب و گوش کنم.
  مرسی.

 10. بازتاب: بهترینهای 2012 از نگاه آ‌ل‌ب‌و‌م – 6 « آ ل ب و م

 11. lAmirl 2013/05/17 در 01:08

  با اجازه ی دوست خوبم بردیا جان ، دوستانی که نتونستند یا نمیتونن لینک البوم ها رو برای دانلود تهیه کنند به من ایمیل بزنن تا در اولین فرصت لینک رو براشون بفرستم.
  آلبوم های پستِ بالا موجود است.
  لطفن موضوع ایمیلتون رو «البوم درخواستی» بگذارید.

  ایمیل من

  L6L.L6L.L6L@GMail.com

 12. بازتاب: بهترین‌های 2016 از نگاه آل‌ب‌و‌م – 5 | آ ل ب و م

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: