آ ل ب و م

موسیقی و دیگر هیچ

بهترینهای 2012 از نگاه آ‌ل‌ب‌و‌م – 3

بردیا برجسته نژاد: قسمت اول این نوشته (شماره‌های 30 الی 26) را اینجا و قسمت دوم (شماره‌های 25 الی 21) را اینجا ببینید.

 

If These Trees Could Talk - Red Forest20
If These Trees Could Talk – Red Forest

دومین آلبوم گروه آمریکایی If These Trees Could Talk از همان فرمول ساده و همیشگی موسیقی پست راک تبعیت می‌کند. همان ریورب‌های بجا و وقفه‌های استاندارد، همان شروع و عروج و فرود و پایان. اما اینکه چطور ممکن است Red Forest تبدیل به آلبومی شود که می‌تواند اشک شما را جاری و فریادتان را به آسمان برساند، فقط باز می‌گردد به نقطه‌ی قوت این گروه که از همان اولین آلبوم و همان EP سال 2006 کاملا آشکار و مشخص بود: موسیقی آنها ترکیب اندوهگینی از احساس است. درست است که آهنگها به شکل منطقی از فرمول موسیقی پست راک پیروی می‌کنند، اما نتیجه اصلا منطقی به نظر نمی‌رسد. کافی‌ست آن را تنهایی، در فضایی تاریک و بسته، با کمی پیش زمینه‌ی احساسی، گوش کنید. مطمئن باشید که نتیجه شما را خرد خواهد کرد. البته این را بدانید که این گروه با انتشار این آلبوم جدید نه تنها اندوهگین نیست بلکه کاملا هم خوشحال است. این دومین آلبوم گروه اولین آلبومی‌ست که خود آنها مسئولیت انتشارش را بعهده گرفته‌اند. آلبوم قبلی‌شان را کمپانی مستقل The Mylene Sheath، که بطور مشخص با گروه‌های پست راک (مانند Caspian و Gifts from Enola) همکاری می‌کند، منتشر کرده است.

 

Emanuel and the Fear - The Janus Mirror19
Emanuel and the Fear – The Janus Mirror

ابتدا گروهشان را یازده نفری شروع کردند، اما امروز تنها شش نفرشان باقی ماند‌ه‌‌اند. گروه نیویورکی Emanuel and the Fear را بطور مشخص نمی‎‌توان در هیچ ژانری از موسیقی گنجاند. این را خودشان هم می‌دانند. آنها در جواب این سئوال که سبک گروه‌تان چیست گفته‌اند: «ما هیچ توافق مشترکی در مورد آن نداریم. تنها چیزی که همه‌ی ما قبول داریم این است که آهنگی که ماروین گی در مسابقات بسکتبال سال 1983 اجرا کرد، آهنگ فوق‌العاده‌ای بود!» چهارمین آلبومشان با عنوان The Janus Mirror تنها آلبومی‌ست که از آنها شنیده‌ام و البته همین کافی‌ست تا بتوان به استثنایی بودنشان پی برد. همه چیز در آن پیدا می‌شود. ژانر آنها آهنگ به آهنگ که نه، لحظه به لحظه تغییر می‌کند. و اما برای من شاخص‌ترین عنصر این آلبوم وکال آن است. فریادهای امانوئل آیواس را که می‌شنوم دلم می‌خواهد پا به پایش جیغ بکشم. در انتهای اولین آهنگ، که هم اسم خود آلبوم است، چنان از خود بی خود می‌شود که می‌تواند مظهر رهایی و بی‌قیدی باشد. حتی در Foothills of a Fire هم بدون آن فریادها آنقدر مصمم و قدرتمند است که می‌تواند تسخیرتان کند. خلاصه کنم؛ این آلبوم را از یاد نخواهید برد.

 

Collapse Under The Empire - Fragments Of A Prayer18
Collapse under the Empire – Fragments of a Prayer

باز هم همان گروه پست راک آلمانی که سال گذشته آلبومش را در جایگاه سیزدهم «بهترین آلبومهای سال 2011» دیده بودید. اما امسال با وجود آنکه این آلبوم قدرتمند است، اما هدفمند نیست. هر آهنگ برای خودش دنیا و فضای جداگانه‌ای دارد که Collapse under the Empire در خلق آن استاد است (هرچند اگر کمی نکته سنج باشید می‌توانید از اسم آهنگها و ترتیبشان یک داستان بسازید) اشتباه نکنید! اینکه آلبوم هدفمند نیست یا به عبارتی نمی‌توان تک تک آهنگها را تحت اختیار یک مجموعه واحد دانست، ایراد آلبوم نیست. اصلا قرار نبوده که Fragments of a Prayer کانسپت آلبوم باشد. آنها تصمیم گرفته‌اند که بین دو مجموعه‌ی کانسپت یک آلبوم معمولی منتشر کنند. اگر یادتان باشد سال گذشته Shoulders & Giants بصورت کانسپت آلبوم منتشر شد. همان موقع زمزمه‌ی اینکه این مجموعه یک دنباله دارد شنیده می‌شد. حالا اینطور که مشخص است آنها قصد دارند کانسپت آلبوم بعدی خود با عنوان Sacrifice & Isolation را سال دیگر منتشر کنند. این مطلب را هم بدانید که این اولین آلبوم Collapse under the Empire است که تحت لیبل خودشان منتشر می‌شود.

 

Sylvan - Sceneries17
Sylvan – Sceneries

گروه پراگرسیو راک آلمانی Sylvan سه سال پیش با انتشار آلبوم Force of Gravity ده سالگی خود را جشن گرفت. از همان زمان صحبتها حاکی از این بود که آلبوم بعدی آنها، یعنی اولین آلبوم از دهه‌ی دوم فعالیتشان، قرار است چیزی متفاوت از آب در بیاید. هشتمین آلبوم Sylvan با عنوان Sceneries در همان نگاه اول هیجان‌انگیز بنظر می‌رسد. این آلبوم مشتمل بر دو CD دارای پنج Chapter و در کل نوزده Track است. اینبار آنها بیشتر از همیشه احساساتی و دوست داشتنی شده‌اند. لیریکس آلبوم آنقدر شاخص است که می‌تواند تا مدتها در ذهنتان باقی بماند. صدای مارکو گلومان همان چیزی‌ست که هر موسیقی پراگرسیو راک به آن نیاز دارد. اصلا همه چیز به جا و کامل است. از تقسیم بندی آهنگها در بخشهای مختلف گرفته تا بازی با ملودی‌ها، از اجرای کیبورد و گیتار تا صدای وکال. با آنکه آهنگها در اصل همه مدت زمانی در حدود 20 دقیقه دارند اما با این تقسیم‌بندی آگاهانه شما 19 آهنگ دارید که در اصل 5 آهنگ هستند که در حقیقت 1 آلبوم را می‌سازند. شاید این بهترین آلبوم Sylvan نباشد، اما در مقایسه با آثار دیگر این ژانر یک سر و گردن بالاتر است.

 

The American Dollar - Awake In The City16
The American Dollar – Awake in the City

کافی‌ست در لحظه بدانید که از موسیقی پست راک چه می‌خواهید. آنوقت اگر آنقدر دقت نظر داشته باشید و بتوانید گروه و آلبوم درستی را انتخاب کنید، مطمئن باشید شما همانجایی خواهید بود که می‌خواستید و بی‌جواب نخواهید ماند. آخرین آلبوم The American Dollar دقیقا مانند همان دلار آمریکاست! این یک سرمایه‌گذاری‌ست. شما با هر بار شنیدن آن یک پله بالاتر می‌روید و نسبت به قبل سود بیشتری عایدتان می‌شود. ‌Awake in the City مانند خورشیدی‌ست که گرم و روشن می‌تابد، به روی خاطرات شیرینی که از گذشته دارید. با هر آهنگ ویدئویی در ذهن شما پخش می‌شود که تکه‌ای از گذشته‌ی شما همراه با نقش‌آفرینی خودتان است: این برای آن سفر، این برای آن قرار دو نفره، این برای اولین بوسه، این برای تولد، این برای بهار آن سال… و حتی هر آهنگ برای چند خاطره، و حتی هر خاطره برای چند آهنگ. این آلبوم، با نوای قالب پیانو در اکثر آهنگها، یک احیاکننده‌ی خاطرات شیرین است. پس از این آلبوم The American Dollar همین امسال سومین مجموعه‌ی آمبینت خود را نیز با عنوان Ambient Three منتشرکرد. آلبومی فوق‌العاده که یکی از بهترین‌های این ژانر در سال 2012 بود.

…ادامه دارد

13 پاسخ به “بهترینهای 2012 از نگاه آ‌ل‌ب‌و‌م – 3

 1. Moshtaba 2013/01/07 در 01:32

  پس همچنان باس منتظر Stone Sour باشیم تو رده های بالاتر.
  این لیست آخرین امید منه که یه جایی امسال Stone Sour رو تو یه لیست ببینم 😀

 2. mamaz 2013/01/07 در 11:36

  یه لیست پست راکی تمام عیار…
  مرسی

 3. mehdi 2013/01/07 در 22:04

  اين سومين ساليه كه بهترين ها رو دنبال مي كنم . درباره آلبوم ها بعدا نظرم رو مي گم ولي چرا امسال بهترين ها رو از ديد بقيه بچه ها نذاشتي ، بنظرم پست خوبي بود. بابت اينكه كشفياتت رو هم در اختيار ما مي زاري ممنون.

  • Bardia.B 2013/01/09 در 08:52

   به دو دلیل: اول اینکه سال گذشته اونطوری که انتظار داشتم از اون حرکت به اون شکل استقبال نشد. متاسفانه یوزرهای ایرانی (من جزوشون نیستم! یعنی من ایرانی هستم، اما جزو اینا نیستم!) چندان تمایلی به تولید محتوی ندارن و فقط دوست دارن مصرف کننده باشن. یکی دیگه باید وقت بذاره براشون تا حدی که حتی زحمت پیدا کردن لینک دانلود رو هم تقبل نمیکنن. برای همین دلم نمیخواست یه کاری دوباره انجام بشه که اون کیفیت لازم رو نداشته باشه.
   دوم: سال گذشته فهمیدم برخلاف اون چیزی که فکر میکردم نوشتن کار ساده ای نیست. چون من بیشتر از اون چیزی که وقت بذارم و یه پست رو بنویسم، زمان گذاشتم تا بتونم نوشته های دوستان رو ویرایش کنم. این حالا مسئله ای نبود چون پارسال وقت و انرژی این کار رو داشتم. اما امسال دیگه نه.
   حالا برای همین تصمیم گرفتم که امسال وقتی آخرین پست مربوط به بهترینها رو گذاشتم از بچه ها بخوام توی کامنت ها بیان و 5 آلبوم برتر امسالشون رو اسم ببرن و اگر هم خواستن یه توضیحی بدن. اونوقت اگه کامنتها به تعداد خوبی رسید و نظرها خوب و خوشگل بود، از توشون یه پست بنویسم و بذارم تو بلاگ

   • mehdi 2013/01/10 در 13:00

    آره درست مي گي وقت و حوصله چيزيه كه براي اين پست لازمه و اكثرا(مثل خودم) ندارن. اينكه آلبوم هاي برتر رو از ديد بچه ها 5 تا كردي احتمالا كيفيت انتخاب ها رو بالا مي بره. بعضي وقتا يادمون مي ره سايت بصورت حرفه اي اداره نمي شه به همين خاطر توقع ها مي چسبه يه سقف. موفق باشي

 4. ramin 2013/01/09 در 00:13

  لیست امسال پر از گروه های ناشناخته هست !! حداقل برای من که اینطور بوده تا الان !

  • Bardia.B 2013/01/09 در 08:34

   به جان خودم یکی از نگرانیهام این بود که بچه ها بگن چقدر همه گروه های تابلو رو انتخاب کردی و گروه ناشناخته ای توش نیست. اینو میگی خوشحال میشم (: بزنین تو کار کشفشون اصن

 5. Pooya Salahshoor 2013/01/09 در 09:58

  جدا از بهترینایی که معرفی میکنی ، عاشق روشی ام که توصیفشون میکنی !

 6. بازتاب: بهترینهای 2012 از نگاه آ‌ل‌ب‌و‌م – 4 « آ ل ب و م

 7. بازتاب: بهترینهای 2012 از نگاه آ‌ل‌ب‌و‌م – 5 « آ ل ب و م

 8. بازتاب: بهترینهای 2012 از نگاه آ‌ل‌ب‌و‌م – 6 « آ ل ب و م

 9. lAmirl 2013/05/17 در 01:53

  با اجازه ی دوست خوبم بردیا جان ، دوستانی که نتونستند یا نمیتونن لینک البوم های موجود در بلاگ رو برای دانلود تهیه کنند به من ایمیل بزنن تا در اولین فرصت لینک رو براشون بفرستم.
  آلبوم های پستِ بالا نیز موجود می باشد.
  لطفن موضوع ایمیلتون رو «البوم درخواستی» بگذارید.

  ایمیل من

  L6L.L6L.L6L@GMail.com

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: