آ ل ب و م

موسیقی و دیگر هیچ

بهترینهای 2012 از نگاه آ‌ل‌ب‌و‌م – 1

بردیا برجسته ‌نژاد: سال 2012 عجیب‌ترین سال موسیقی بود. انگار که ترس عجیبی تمام دنیا را گرفته، که مبادا امسال دنیا طبق پیش‌بینی مایا ها تمام شود و هنر نهفته در هنرمندان بدون آنکه به ظهور برسد کشته شود! امسال هر کسی که توانست آلبوم داد. گروه‌هایی مانند Soundgarden و Aerosmith دوباره زنده شدند، مردگانی مانند زاپا و الویس پریسلی آثار منتشر نشده‌شان را پخش کردند، تعداد زیادی دو آلبوم منتشر کردند و حتی گروه‌هایی نظیر Green Day، Adrian von Ziegler و Dvar سه آلبوم بیرون دادند. امسال سخت‌ترین دوره برای انتخاب بهترین‌ها بود.

این پروسه از 2 ماه پیش آغاز شد، بین 511 آلبوم سال 2012. همان ابتدا با حذف تعدادی از آلبومها یک فهرست 247 آلبومی بدست آمد. تک تک آلبومهای این فهرست مجددا شنیده شد و از آن تعداد 83 آلبوم برای مشخص کردن لیست نهایی انتخاب شدند. در نهایت با قتل‌عام تعداد زیادی از آثار قابل توجه امسال، 30 آلبوم در فهرست برترین‌های سال 2012 جا گرفت. ذکر یک نکته خیلی مهم است و آن اینکه ترتیب آلبومها به معنی خوب بودن آلبوم پایین لیست نسبت به بالای لیست نیست. دلیلش هم این است که این فهرست اولین اصل از ایجاد یک لیست را زیر پا گذاشته است: «همخوانی اجزای تشکیل دهنده» از آنجا که هر کدام از آلبومها ژانر خاص خود را دارند، چندان مقایسه آنها با هم عاقلانه بنظر نمی‌رسد. در نتیجه انتخاب آلبومها بیشتر از آن چیزی که تکنیکی باشد، حسی و سلیقه‌ای‌ست.

نوشتن این پست دو ماه وقت گرفته است. شما هم چند دقیقه وقت بگذارید. مطمئنا کامنتهای شما در هر پست در ارتباط با 5 آلبوم معرفی شده کمک بزرگی به جذابتر شدن این نوشته خواهد کرد.

Lifehouse - Almeria30
Lifehouse – Almeria

این را از من قبول کنید که موسیقی پاپ راک چیزی نیست که لازم باشد آن را چندان جدی بگیرید. اما این را هم از من بپذیرید که این ژانر یک استثنا دارد به نام Lifehouse. آنها به اندازه‌ای دوست داشتنی و تو دل برو هستند، به قدری ملودی‌هایشان آشنا و صمیمی است که انگار برای تمام عمرتان آنها را می‌شناسید. هفتمین آلبوم آنها (با احتساب آلبوم سال 1999 که آن زمان اسمشان Blyss بود) با عنوان Almeria، اثری متفاوت از کارهای قبلی Lifehouse است. جیسون وید، خواننده و رهبر گروه، می‌گوید که آنها می‌دانستند وقت آن رسیده که باید دور هم جمع شوند و نقشه‌ی جدیدی برای آینده بکشند. Allmusic بهترین توصیف را برای این تغییر مطرح می‌کند: آنها روشن‌تر، شادتر و سبکتر از همیشه هستند. البته بد نیست نظر Melodic.net را هم بشنوید که گفته این آلبوم پیوند ناشیانه‌ی موسیقی راک و پاپ و ضعیفترین اثر Lifehouse است. دو آهنگ شاخص در این آلبوم توجه بیشتری را به خود جلب می‌کنند: Between the Raindrops، اولین سینگل آلبوم، که در آن ناتاشا بدینگفیلد، و Right Back Home که در آن خواننده و گیتاریست انگلیسی، پیتر فرمپتون، بعنوان مهمان حضور دارند.

 

Xandria - Neverworld's End29
Xandria – Neverworld’s End

گروه آلمانی Xandria در شروع فعالیتش سه آلبوم متوسط رو به خوب در ژانر سیمفونیک متال منتشر کرد. تا اینکه در چهارمین آلبومشان در سال 2007 اتفاق مهمی افتاد. آنها یک واژه به ژانرشان اضافه کردند که به کل داستان را تغییر داد: سیمفونیک متال تبدیل شد به سیمفونیک پاور متال. آنها در سال 2012 پنجمین آلبوم خود و در حقیقت دومین آلبومشان در ژانر جدید را منتشر کردند. این آلبوم یک چیز جدید دیگری نیز به همراه دارد. خواننده قبلی گروه، لیزا میدلهاو، گروه را ترک کرده و مشغول برگزاری تور با گروه Serenity شده و جای خود را به خواننده‌ی استثنایی سوپرانو، مانوئلا کرالر، داده است. البته گروه در آینده با تغییر دیگری نیز مواجه خواهد شد. این آخرین حضور نیلز میدلهاو (که دقیقا نمی‌دانم چه نسبتی با خواننده سابق گروه، لیزا، دارد) بعنوان بیسیست در ترکیب گروه است. Neverworld’s End آلبومی‌ست قوی و قدرتمند، با ردپایی از موسیقی آلمان و اسکاندیناوی، که صدای مانوئلا کرالر زیبایی خاصی به آن بخشیده است. حالا کرالر بعد از تجربه همکاری با Epica و حضور در کنسرتهای Haggard تمام تجربه‌اش را بکار گرفته تا در بهتر شدن این آلبوم مهمترین نقش را داشته باشد.

 

Atoma - Skylight28
Atoma – Skylight

Atoma بیش از آنکه یک گروه یا پروژه موسیقی باشد، یک سازمان است! سازمانی که تا به امروز افراد مختلفی را تربیت کرده و به قول خودشان به عنوان مامور به دنیای موسیقی فرستاده است. موسیقی آنها محدوده‌ی گسترده‌ای از ژانرها را در بر می‌گیرد. از پست راک تا پست متال، از امبینت تا الکترونیک، از اتمسفریک تا دووم. اما نکته‌ای که مطمئنم بیشتر توجهتان را جلب خواهد کرد ترکیب فعلی اعضای گروه است. دو نفر از چهار عضو اصلی این گروه ایرانی هستند: احسان کلانترپور (وکال و سینتی‌سایزر) و سیاوش بیگناه (گیتاریست و بیسیست) که پیش از این بنیانگذاران گروه دووم متال Slumber بودند. دومین آلبوم آنها با عنوان Skylight را می‌توان در یک کلمه خلاصه نمود: «حماسی». هنگام شنیدن آن می‌توانید خود را بر بلندای یک تپه ببینید که آماده‌اید، برای یورش به دشمنی که در ته دره جای گرفته است. یا حتی پرنده‌ای که بالهایش را باز کرده و می‌خواهد به سوی «روشنایی آسمان» بپرد. همینطور که به انتهای آلبوم نزدیک می‌شوید کاملا تغییر فاز آهنگها جدال خیر و شر را برایتان تداعی می‌کند. در یک کلام این آلبوم هیجان انگیز، تفکر برانگیز، غم انگیز، حیرت انگیز و خلاصه آنکه سیرکی از تمامی «انگیز» هاست!

Testament - Dark Roots Of Earth27
Testament – Dark Roots of Earth

اسطوره‌هایی مانند Metallica و Megadeth و Slayer را که بگذاریم کنار، Testament یکی از مشهورترین و موفق‌ترین گروه‌های Thrash Metal دهه 80 به حساب می‌آید. بعد از گذشت 30 سال از فعالیتشان و انتشار 10 آلبوم و رفت و آمد 20 نفر به این گروه، تنها عضو ثابت آن، اریک پترسون گیتاریست، همچنان همان موسیقی اصیل Thrash Metal را با همان قدرت و ویژگی حفظ کرده است. آلبوم آخر، Dark Roots of Earth، کاملا گویای این مطلب است، تا حدی که ممکن است اگر اطلاعات زیادی از این ژانر موسیقی نداشته باشید آنها را با متالیکای دهه 80 اشتباه بگیرید. این آلبوم توانست جایگاه دوازدهم چارت بیلبورد را به خود اختصاص دهد، بالاترین رتبه‌ای که گروه تا به امروز در این چارت تصاحب کرده، که البته برای یک گروه متال قدیمی (به جز متالیکا!) قابل توجه است. در نسخه‌ی Vinyl این آلبوم در انتها سه ترک ویژه جای گرفته است: بازخوانی آهنگ Dragon Attack از Queen، آهنگ Animal Magnetism از Scorpions، آهنگ Powerslave از Iron Maiden. بله! Testament با این آلبوم روح موسیقی برتر دهه 80 را جلا می‌دهد.

 

Silent Whale Becomes A Dream - Canopy26
Silent Whale Becomes a Dream – Canopy

با وجود اینکه موسیقی پست راک در اکثر مواقع نتایج یکسانی را ارائه می‌کند و آثار هنرمندان این ژانر شباهتهای غیر قابل انکاری با یکدیگر دارند، اما اگر کمی بیشتر در آن فرو بروید یک نکته را به راحتی درک خواهید کرد: در اکثر مواقع موسیقی پست راک هر کشوری سبک و سیاق و فرهنگ خاص خودش را دارد. اینگونه است که پروژه‌ی دونفره‌ی فرانسوی Silent Whale Becomes a Dream هم پهلو می‌‍زند به همان صبر و حوصله‌ی خاص موسیقی فرانسوی. انگار Mono را بردارید و فرانسوی‌اش کنید. آلبوم آنها فقط 4 آهنگ دارد. بهتر بگویم، آنها در کل فقط 4 آهنگ دارند. 4 آهنگی که در مجموع یک آلبوم 50 دقیقه‌ای را می‌سازند. هر آهنگ برای خودش یک آسمان‌خراش است! از همان ابتدا گودبرداری می‌کند و با صبر و حوصله پی و زیر بنا را می‌سازد و طبقه به طبقه بالا می‌آید و در نهایت به اوج می‌رسد. انگار که شما بر بلندای یک تپه نشسته باشید و پیش روی شما دو آسمان‌خراش 15 و 19 دقیقه‌ای و دو ساختمان عظیم 7 و 6 دقیقه‌ای را بسازند. آنها آرام آرام رویا را ارکسترال و ارکستر را رویاگونه می‌سازند. این آسمان‌خراشی‌ست که می‌توانید هر وقت دلتان تنهایی خواست در آن زندگی کنید.

…ادامه دارد

54 پاسخ به “بهترینهای 2012 از نگاه آ‌ل‌ب‌و‌م – 1

 1. Soroush Depp 2013/01/01 در 00:36

  Lifehouse – Almeria
  خیلی آلبوم دوست داشتنی بــود، همینطور که گفتی آدم انتظار زیادی پاپ راک نداره ولی نمیشه اینو دوس نداشت! 😀

 2. Hanif 2013/01/01 در 01:19

  سلام،چه بی مقدمه لیستت رو گذاشتی،هنوز شوکه ام،ممنون. 😮
  🙂

  • Bardia.B 2013/01/01 در 01:20

   چرا بی مقدمه؟ تازه چند تا غلط جمله بندی باعث شد که چند دقیقه دیرتر از زمان همیشگی منتشر بشه (:

   • Hanif 2013/01/01 در 01:52

    هر روز فیسبوک و وبلاگت چک میشد ،هیچ «کامینگ سون»ی چیزی نبود که آدم فک کنه قراره خبری باشه
    .

 3. محمد حسین 2013/01/01 در 01:23

  مرسی.از این گروهها که هیچکودومو نمیشناحتم.حالا دانلود میکنیم ببینیم چه جورین!!!!!!!!!!

 4. ramin 2013/01/01 در 01:29

  بردیا از اول میرفتی به آخر بابا جون به لب میشیم لامصب

 5. Behzad Danesh 2013/01/01 در 02:42

  تستامنت که بحثی روش نیس یاد و خاطره متالِ اصیل رو واسمون زنده کرد. اتوما هم از البومای مورد علاقمه ولی شاید اگه یه لیست 30 تایی درس کنم این توش نباشه. مابقی رو میریم دانلود کنیم به سلیقت اطمینان داریم 🙂 البته اون پست راکه رو بعیده دانلود کنم با این ژانر مشکل دارم 🙂

  • Bardia.B 2013/01/01 در 08:48

   AtomA واسه خودم هم انتخاب سختی توی این لیست بود. میتونم حدس بزنم که دلیل توجه ویژه ام بهش ایرانی بودنشونه. این دو نفر کاملا رفتن توی دنیایی که ابعادش خیلی فراتر از زیرزمینهای ایرانه. برای همین شنیدن موزیکشون برام با لذت مضاعف همراهه. و البته بنظرم خود آلبوم توانایی اینو داره که جزو آلبومهای خوب باشه. من این آلبوم، مخصوصا نیمه اولش رو خیلی دوست داشتم. Testament هم که دیگه عزیز دلمونه پدرسوخته (:

   • Behzad Danesh 2013/01/02 در 20:16

    دقیقا منم 3 تا ترک اول البومو با دقت گوش میدم بعد تمرکزمو از دست میدم هرچی جلوتر میره!

    • Bardia.B 2013/01/05 در 12:22

     ايول! من الان يه چند روزي هست تهران نيستم و درست دسترسي به نت ندارم. حالا بذارين بيام ميشينيم در موردش صحبت ميكنيم با هم

 6. saedy 2013/01/01 در 05:27

  چه پست پر محتوایی ، بعد از مدتها ! متشکرم که هنوز این جا رو فراموش نکردی .
  اگه امکانش هست اون لیست ۸۳ آلبومی رو هم میتونی به اشتراک بزاری.
  بازم متشکرم .

 7. سعید 2013/01/01 در 08:11

  بردیا آخر سر آلبوم across the waves رو شنیدی؟
  پست راک ایرانی
  کارشون خوبه ها
  دانکن پترسون یه استتوس تو فیسبوکش زد که ترک اول اینارو داره ریمیکس میکنه

 8. pedram 2013/01/01 در 08:41

  faghat mikhastam tahsin konam in hame eshgho algharo,ke baes mishe adam sare zogh biad,merc bardia jan

 9. hojatt 2013/01/01 در 09:37

  خدایا شکرت که بالاخره بردیا یه پست زد…خیلی منتظر این بهترینها بودم…دمت گرم داداش

 10. mahdi 2013/01/01 در 10:11

  با سپاس از این پست، این چند وقتی که این وبلاگ رو می‌خونم واقعا گروه‌ها و موسیقی خوبی رو شناخنم.
  برات آرزوی یهترین‌ها رو دارم.

 11. azin 2013/01/01 در 11:07

  کلا از life house خوشت میاد اصلا فکر کنم از همین وبلاگ خودت باهاشون آشنا شدم! بودن آلبوم خوبشون تو لیستت غافلگیر کننده بود! بقیه رو هم که طبق معمول نشنیدم و باید دانلود کنم مرسی از وقتی که میگذاری

  • Bardia.B 2013/01/01 در 14:43

   خب خوشم میاد دیگه (: توضیحم واضح نبود؟ پاپ راک چیز خاصی نیست، اما اینا توی همین چیزی که خاص نیست خیلی خوبن.

 12. mamaz 2013/01/01 در 13:06

  کم کم داشتم نا امید میشدم از خوندن لیست امسالت بردیا جان…ولی الان که دیدم گذاشتی در پوست خودم نمیگنجم!
  در مورد آلبوما هم باید بگم همشونو گوش کردم و به نظرم ترتیب این پنج تا کاملا منطبق بر سلیقه ی منه!مخصوصا ارجح بودن آلبوم پست راک Canopy…
  همچنان منتظر ادامه ی لیستیم…مرسی

  • Bardia.B 2013/01/01 در 14:45

   فعلا که انگار تو همین اولین پست گند زدم! Canopy رو من از جایی که دانلود کرد به اشتباه سال انتشار رو 2012 گذاشته بود. اما مثل اینکه این آلبوم مال اواخر 2011 هست.

   • mamaz 2013/01/01 در 22:08

    آره…آره…الان که گفتی رفتم تو آرشیوم دیدم مال 2011اس…
    نه بابا…گند چرا…؟؟!آخه بند و آلبوم خیلی مشهوری نیستن که…بین این همه آلبوم از این اتفاقا زیاد میوفته…

    • Bardia.B 2013/01/01 در 22:26

     من چک کردم. آلبوم مال اواخر 2011 هست اما همه جا اواسط 2012 واسه دانلود گذاشته شده. حالا اونی که من ازش گرفتم توی ID3 سال رو نوشته بود 2012.

 13. Moshtaba 2013/01/01 در 13:21

  بردیا جان چشممون بالاخره روشن شد به لیست و جا داره نعره بزنم :خستــــــه نباشید ازین دو ماه 😀
  تو این پنج تای اول که تفاوت سلیقه داریم یکم باهات ولیکن Lifehouse رو هستم
  Testament رو اصن نیستم.
  و اینکه یه حسی بهم میگه 2013 سال بسیار جذاب تری خواهد بود چون اکثر آلبومایی که آب از سرشون گذشت و قبل ِ آخر الزمان نشد بیان بیرون یه جورایی پخته تر و حساب شده تر میان.(احتمالآ )
  ما منتظر 5 تای دومیم. مخلـــص.

 14. Moshtaba 2013/01/01 در 13:36

  یچی دیگه که یادم بین 3 تایی های امسال محبوب ترینشون واسم سه تا آلبوم Guided By Voices بود بعد کلی سال چسبید. (البته فقط چسبید. در همین حد.)

 15. Hamid Ns 2013/01/01 در 14:13

  بردیا آلبوم Silent Whale Becomes a Dream سال 2011 منتشر شده فکر کنم.

  • Bardia.B 2013/01/01 در 14:41

   متاسفانه درست میگی. توی ID3 آلبومی که من گرفتم به اشتباه این 2012 وارد شده بود و در نتیجه توی فیلتر بر اساس سال iTunes انتخاب شده بود. من الان سرچ کردم و هرچند مثل آدم هیچ اطلاعاتی در موردش نیست، اما اینطور که بنظر میرسه مال اواخر سال 2011ست که توی سال 2012 برای دانلود گذاشته شده. اما به هرحال تاریخ انتشار اصلیش مال 2011ست. حیف شد. میتونستم یکی از آلبومهای این سال رو حذف نکنم بخاطر این. دیگه کاریش نمیشه کرد.

 16. Parinaz 2013/01/01 در 23:21

  منم هیچ کدومو نمی شناختم 🙂
  دانلود می کنم ببینم چه جوریاست
  مرسی بردیا واسه وقتی که گذاشتی

 17. Alireza.N 2013/01/02 در 13:13

  سکوت اینجا سنگین شکسته شد…سپاس و خسته نباشید از زحمت و وقتی که گذاشتی و تجربه های خوبت رو با ما قسمت میکنی.
  حرف و نکته ای به لیست وارد نیست .چه به شناخته ها و چه به ناشناخته ها .کنجکاوم به شنیدن Silent Whale Becomes a Dream و حسی از Mono در قالب یه پست-راک فرانسوی .
  امیدوارم با اسم Collapse Under The Empire تا 4و5 تا پست اول مواجه نشم 😉

 18. Alireza.N 2013/01/02 در 13:27

  Damn … من یه اصلاحیه بزنم . منظور از Collapse Under The Empire همون Crippled Black Phoenix ِ .
  :d

  • Bardia.B 2013/01/02 در 16:28

   چه اشتباه بامزه ای بود علیرضا (: جفتشون خوبن. حالا بریم جلوتر تو لیست ببینیم چه خبره.

 19. azin 2013/01/02 در 23:33

  بردیا لست اف ام ترک ها و ارتیست های برتر این 10 سال فعالیتش رو بر اساس تعداد کسایی که بهشون گوش دادن و تعداد اسکروبل ها منتشر کرده یه نگاهی بنداز جالبه!

 20. omeed 2013/01/03 در 01:48

  hi….thanks!!ye soale ghar neshini….chetori linke download peida konam bardia??

 21. بازتاب: بهترینهای 2012 از نگاه آ‌ل‌ب‌و‌م – 2 « آ ل ب و م

 22. Mas0ud 2013/01/04 در 05:21

  ممنون بردیا جان
  خوندن، شنیدن و دیدن(یوتیوب) این پستت پنج شش ساعت طول کشید و از آشنایی با اونهایی که نمیشناختم حسابی ذوق زده شدم.
  سالم و سرفراز باشی !

  • Bardia.B 2013/01/05 در 12:26

   ارادتمنديم (: هنوز چيزاي جالبتري مونده

   • حسین 2013/01/06 در 21:44

    یوتوب؟ لینکش رو میشه بزاری؟

    • Bardia.B 2013/01/07 در 08:57

     خب این همون کاریه که من میکنم. وقتی یه گروهی رو نمیشناسم واسه اینکه بدونم چه خبره اسم گروه و آلبومش رو سرچ میکنم تو یوتیوب و میشینم چندتا لینک رو میبینم. منظور مسعود هم همینه. نه اینکه من ویدئو گذاشته باشم توی یوتیوب (: یه طوری گفته شاید که اینطوری بنظر اومده

     • حسین 2013/01/10 در 00:10

      آهان اره ایشالا یه روز ویدئو هم داشته باشی تو وبلاگ عالیت…

 23. حسین 2013/01/06 در 21:37

  یک . مرسی بردیا جان با اینکه نوشتی سر وقت هر سال پست زدی بهترین هارو ولی نمیدونم چرا من هم مثل بقیه منتظر بودم و ناامید میشدم که امسال خبری نیست در هر صورت ممنون از برنامه هر سال …
  دو . اینکه من توی Spotify یه playlist درست کردم به اسم Albumnow best 2012 و آلبوم هایی که به spotify حق پخش رو دادن رو توش اضافه کردم. اگه دارین سرچ کنین براتون میاد اگه ندارین هم برین تو کارش که عالیه و دیگه از دانلود راحت میشین. تو ایران نمیشه ولی دوست هام از ایران تونستن با فیلتر شکن عضو بشن. http://www.spotify.com/us/
  سه . از این ۵ تا فقط life house رو کامل گوش دادم و خوب بود.
  Atoma آهنگ skylight چسبید اونجا که میگه Tabar be sar (An axe to the head) Mirim be shab (We walk to the night) Ke khorshid ra biar pain (To bring down the sun)
  Silent Whale هم دو تا آهنگه بلندشو گوش دادم و دقیقا برج ها تو ذهنم ساخته شدن اگر چه تو پست راک بهتره برداشت خودمون رو داشته باشیم ولی تصویر سازی آماده هم میچسبه
  Testament و Xandria هم به ذایقه من نمیسازه

  • Bardia.B 2013/01/07 در 08:45

   این اسپاتیفای رو خیلی بهم پیشنهاد میدن. اما من خودم چندان موزیک آنلاین گوش کن نیستم. یعنی باید روی آیپادم یه موزیک رو داشته باشم تا خیالم راحت باشه. سر فرصت باید برم سراغش بسکه همتون میگین خوبه و من بیخبرم (:

   • حسین 2013/01/10 در 00:08

    اره انقلابیه واسه خودش تو موزیک گوش دادن، برای آیپاد و ایفون هم اپلیکیشن داره ولی پولیه اون. اینم ۶ ماه رایگانه ولی من که از رو نمیرم هر ۶ ماه یه ایمیل جدید و یه اکانت جدید … سوال دآشتی بخبر

 24. بازتاب: بهترینهای 2012 از نگاه آ‌ل‌ب‌و‌م – 3 « آ ل ب و م

 25. Pooya Salahshoor 2013/01/09 در 09:42

  بردیا جان بعضی از فونت هات واسه من خونده نمی شه ، ایراد از منه ؟

 26. Warrior 2013/01/10 در 15:12

  يه عنوان يكي از طرفداران پروپا قرص Lifehouse اصلاً از اين آلبوم خوشم نيومد. در 3 آلبوم اخير كار اين گروه افت زيادي داشته؛ اين آلبوم كه ديگه آخر شاهكار بود.

 27. lAmirl 2013/05/17 در 01:51

  با اجازه ی دوست خوبم بردیا جان ، دوستانی که نتونستند یا نمیتونن لینک البوم های موجود در بلاگ رو برای دانلود تهیه کنند به من ایمیل بزنن تا در اولین فرصت لینک رو براشون بفرستم.
  آلبوم های پستِ بالا نیز موجود می باشد.
  لطفن موضوع ایمیلتون رو «البوم درخواستی» بگذارید.

  ایمیل من

  L6L.L6L.L6L@GMail.com

 28. بازتاب: بهترین‌های 2016 از نگاه آل‌ب‌و‌م – 3 | آ ل ب و م

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: