آ ل ب و م

موسیقی و دیگر هیچ

Snow Patrol – Fallen Empire

نویسنده مهمان – مجتبی اسحاقی: گروه اسکاتلندی Snow Patrol برخلاف Coldplay و Keane با اولین آلبوم نه تنها شهرت چندانی کسب نکرد، بلکه حتی دیده هم نشد! برای آنها چهار سالی زمان لازم بود تا با سومین آلبوم استودیویی خود Final Straw مورد توجه طرفداران موسیقی ایندی و آلترناتیو قرار گیرند. با نقدهای خوبی که بر Final Straw نوشته شد و استقبال علاقه مندان این نوع تازه از موسیقی زیبا و یکدست گروه، Snow Patrol به یکی از چهره های شناخته شده ی موسیقی آلترناتیو بدل شد.

Eyes Open آلبوم بعدی یک موفقیت تمام عیار برای گروه و پاسخی مناسب به هوادارانی بود که بی صبرانه منتظر اثر جدید آنها بودند. Chasing Cars سینگل بی نظیر آلبوم در مدت زمان کوتاهی شمار قابل توجهی به تعداد طرفداران گروه افزود و فروش خیره کننده ای را برای Eyes Open به همراه اورد. سومین آلبوم استودیویی آنها،A Hundred Million Suns علارقم نقد های خوبی که دریافت کرد با استقبال چندانی از جانب طرفداران مواجه نشد. تلاش آنها برای اضافه کردن مایه های موسیقی ایندی به سبک و سیاق شناخته شده ی گروه چیزی جز یک اثر متوسط را در پی نداشت، اثری که اعتبار چندانی به پیشینه ی موسیقی Snow Patrol اضافه نکرد.

اواخر سال 2009 گروه از شروع کار بر روی آلبوم جدید خبر داد. آلبومی که آنها را وارد فضای متفاوتی خواهد کرد. فضایی که به گفته ی ناتان کانلی، گیتاریست گروه، خطی مشی جدیدی را دنبال می کند و طرفداران بایستی با ذهن باز و بدون پیش داوری با آن برخورد کنند. همچنین به نقل از گری لایت بادی، خواننده و فرد اول گروه، فرایند ساخت و ضبط آلبوم بیش از تمامی آثارشان به طول انجامیده و ما با یهترین اثر Snow Patrol تا به امروز مواجه خواهیم بود.

Fallen Empire تازه ترین اثر Snow Patrol به راحتی و تنها با یک کلمه ی «معمولی» قابل توصیف است. شاید این منصفانه ترین برخوردی ست که با ساخته ی تازه ی گری لایت بادی و گروهش می توان داشت. بر خلاف منتقدین طرفدار این آلبوم که Fallen Empire را متفاوترین اثر آنها می دانند، بنظر می رسد با موسیقی چندان متفاوتی روبرو نیستیم. اصول موسیقی Fallen Empire کاملا منطبق بر چهار چوب شناخته شده ی Snow Patrol بوده و تغییراتی که گروه از آنها صحبت می کند عموما تنها در جزئیات آهنگ ها صورت گرفته است، با ذکر این نکته که استفاده از کر و یا پررنگ کردن فضای تکنو را چندان نمی توان به معنای تحول نیست. در کل این تغییرات به گونه ای ست که طرفداران پر و پاقرص گروه متوجه آن خواهند شد در حالی که برای سایرین صدا همان صدای آشنای گری لایت بادی ست و موسیقی همان موسیقی همیشگی Snow Patrol.

بخش عمده ای از این نارضایتی را می توان ناشی از اصرار گروه بر استفاده از فرمولهایی که در آثار پیشین خود استخراج کرده بود دانست، وگرنه Fallen Empire به هیچ وجه اثر ضعیف یا بی ارزشی نیست. به قول منتقد مجله Q «این آلبوم آن اثر ساختار شکن و نویی نیست که Snow Patrol به آن احتیاج داشت با وجود این همچنان از گوش دادن به آن می توان لذت برد.» مسلما متفاوت نبودن به معنای بد بودن نیست. آلبوم جدید طرفداران گروه را به شدت راضی نگه داشته و برخورد مثبت آنها در سایت ها و نشریات مختلف نشانه ای بر همین مدعاست. اثر جدید Snow Patrol شاید به شمار طرفداران انها اضافه نکند ولی بی شک از آنان نخواهد کاست.

11 پاسخ به “Snow Patrol – Fallen Empire

 1. sinior 2011/11/26 در 20:38

  خیلی بهتر از آلبوم قبلشونه.البته به هیچ وجه متفاوت نیست.منو که راضی کردن.شاهکار نمیشنوی ولی جدا آخرش که آلبوم تموم میشه میبینی حست نسبت بهش خوبه.نمیدونم چه صیغه ایه که ما گیر میدیم به امثال ردیوهد و کلد پلی که چرا تغییر رویه دادن بعد از یه گروه دیگه تغییر فاز انتظار داریم.

  • Bardia.B 2011/11/26 در 21:39

   خب من جزو اونایی نیستم که کسی کار جدید میکنه و از قبلش فاصله بگیره ازش ایراد بگیرم (البته در صورتیکه این تغییر بنظرم رو به جلو باشه – که معمولا هم همینطوره برام) . اما در مورد Snow Patrol قضیه فرق میکنه. چون هیچکس بهش کاری نداشت! داشت زندگیش رو میکردو آلبوم میداد بیرون. خودش یهو کرمش گرفت از یه سال پیش هی بگه ما داریم متفاوت کار میکنیم! خب اونوقت آدم انتظار یه چیز متفاوت داره و وقتی نتیجه یه چیزی میشه مثل سابق، اونوقت صداش در میاد که پس این بود اون همه تغییری که ازش صحبت میکردی؟
   حالا در هر حال فکر کنم بهتر باشه خود مجتبی که نویسنده این پست هست بیاد ببینیم چی میگه.

  • mojtaba 2011/11/27 در 00:29

   با بردیا کاملا موافقم ، شخصا با تغییر سبک گروهای بزرگ هیچ مشکلی ندارم و بسیار هم از این امر استقبال میکنم، امسال هم از آلبوم ردیوهد خیلی راضی بودم هم کلدپلی. آلبوم جدید اسنو پترول هم همونطور که خودت گفتی کار بدی نیست از آلبوم قبلیشون یه سر گردن بالاتره و شنونده رو راضی میکنه. اما اشکال کار اینجاست که گروه داره مرتب صحبت از تغییر سبک و فضای جدید میکنه و این انتظار شنونده رو به سمت دیگه ای سوق میده.
   به نظر من حیفه گروهی با پتانسیل اسنوپترول مرتب خودش رو تکرار کنه دوست دارم شاهد کارای جدید از اونها باشم.

 2. رضا 2011/11/28 در 01:58

  من يکم ميخوام اينجا رک حرف بزنم…
  کلا از اين هنرمند/گروه هايي که هي وراجي ميکنند و ميگن ما داريم کار متفاوت بيرون ميديم، ما ميترکونيم، ما اصلا يک کار نو داريم ميديم که تا به حال شنيده نشده و بعدش کار مياد و اصلا هيچ ارزشي نداره متنفرم. نمونش: اصلا جاش نيست اسم اين زن (اگر بشه لقب زن رو به ايشون نسبت داد) رو توي اين وبلاگ بيارم: ليدي گاگا. چقدر زر و پر کرد که آي من آلبوم قرن را دارم بيرون ميدم، آي مردم من، بهترين دهه را بيرون ميدم و آخرش اومد و گند زد به هرچي موزيکه خبر مرگش. ولي حالا گروه هايي هستند مثل کلدپلي که يکبار ميگن کارشون متفاوته و واقعا هم هست.
  حالا اينجا اسنوپترول ميگه کارش متفاوته که اصلا متفاوت نيست ولي بايد انصاف داشت که از کار قبليشون به قول دوستمون يک سر و گردن بالاتره. واقعا وقتي آلبوم تموم ميشه آدم حس خوبي داره که اين يک ساعتي که داشتي موزيک گوش ميدادي به بطالت نگذرونديش و يک کار خوب رو گوش دادي. به شخصه از آلبوم لذت بردم مخصوصا آهنگ Those Distant Bells که منو شديدا با خودش درگير کرد.
  بازم ممنون.

  • علی 2011/11/28 در 12:35

   من مخالفم…

   به نظرم فضای این آلبوم کاملا متفاوت با فضای آلبوم Final Straw هست..

   • رضا 2011/11/28 در 23:55

    در کل هرکسي يک ايده و ديدگاهي داره که همه اونها محترمن… خوب نميشه گفت که گروه فضاي کاريش اصلا تغيير نکرده… خوب توي اين سال ها تغييراتي بهش وارد شده… گروه هم داريم که اصلا دوست نداره يکذره تغيير کنه مثل Hinder اصلا من رو دق مرگ کردن از دست کارهاي چرتي که بيرون ميدن… کاراشون با آلبوم اولشون مو نميزنه.. همون نقطه گير کرده يا همين گروه 3Doors Down خيلي توي زمان قديمش گير کرده و کار الکي بيرون ميده. من بيشتر طرف صحبتم به آلبوم قبلي گروه بود… خيلي شبيه اون بود ولي با موزيکي بهتر و در انتها هم گفتم که ازش لذت بردم

    • Bardia.B 2011/11/29 در 01:07

     آخ که 3Doors Down رو خوب اومدی! خفه کرده مارو بسکه آهنگهای نه چندان خوب گذشته رو تکرار میکنه و آهنگهای خوب گذشته رو دیگه نمیسازه!

   • mojtaba 2011/11/29 در 06:25

    مسلما این آلبوم نسبت به Final Straw که هفت هشت سالی از عمرش میگذره فضای متفاوتی داره. نقدی هم که اینجا وارد شده بیشتر مربوط به خطی مشی گروه طی چند سال اخیر و فضای کلی کارهاشه.

 3. sinior 2011/12/01 در 13:35

  آلبوم موفقیه جدا.کسی رو تا حالا ندیدم که ازش راضی نباشه.بیشتر مشکل هممون حرفهایی بود که کانلی از متفاوت بودن زده بود که اگه بیخیال اون حرفها بشیم میتونیم کلی با آلبوم حال کنیم.فکر کنم بشه جز 3 آلبوم برتر امسال تو ژانر آلترناتیو راک قرارش داد.کنار کار switchfoot و radiohead.و بالاتر از آلبوم خوب kasabian,Coldplay,noel,kooks,david cookوwilco.

 4. reza-coldplay 2014/05/08 در 00:20

  لینک آلبوم:potload رو انتخا نید بعد از انتخاب گزینه ی قرمزِ دانلود
  رمز: http://www.mp3boo.com
  گروه خوبین.آهنگ new york ـشون هم خیلی خوبه

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: