آ ل ب و م

موسیقی و دیگر هیچ

سال 2008 در یک نگاه – قسمت اول

بردیا برجسته نژاد : سال 2008 برای موسیقی جهان ، سال چندان دلپذیری نبود : عدم استقبال همیشگی مردم از آثاری که چندان حرفی برای گفتن و هنری برای عرضه نداشتند ، کاهش فروش مجموعه های موسیقی بدلیل گسترش و تکثیر غیر مجاز آنها بر روی اینترنت ، انحلال و انزوای گروه های نام آوری که به دلایل مختلف به همکاری مشترک خود پایان داده اند و از دست رفتن بزرگانی که دنیای موسیقی بدون آنها قدم به سال 2009 گذاشت . 

مهمترین مراسم برگزار شده در سال 2008 عبارتند از :

پنجاهمین مراسم گرمی اواردز – 10 فوریه 2008 :  پنجاهمین مراسم گرمی اواردز ، جشنواره ای که در موسیقی در حد اسکار در سینما می باشد ، در سالن استپلس سنتر واقع در لس آنجلس ایالت کالیفرنیا برگزار شد . در این مراسم بهترین آثاری که از تاریخ 1 اکتبر 2006 تا 30 سپتامبر 2007 منتشر شده اند ، در رشته های مختلف انتخاب گردیدند . ستاره سال ، خواننده جوان و 24 ساله انگلیسی امی واین هاوس  (Amy Winehouse) بود که موفق شد 5 جایزهء گرمی را از آن خود کند . درخشان ترین اثر این هنرمند به نام Rehab که اشاره به مخالفت وی با رفتن به موسسه ترک اعتیاد دارد ، در حالی برندهء 4 جایزه شده که واین هاوس بدلیل بستری شدن در مرکز توان بخشی برای ترک اعتیاد موفق به حضور در لس آنجلس و مراسم نشد . این اثر جوایز بهترین ضبط سال ، بهترین آهنگ سال ، بهترین اجرای یک هنرمند زن در موسیقی پاپ و بهترین تهیه کنندگی غیر کلاسیک را تصاحب کرد. امی واین هاوس همچنین جایزه بهترین هنرمند تازه کار را نیز به خود اختصاص داد . جایزه بهترین آلبوم سال به اثر درخشان هربی هنکاک (Herbie Hancock) با عنوان River: The Joni Letters تعلق گرفت . این اولین بار است که بعد از 43 سال جایزه بهترین آلبوم به یک آلبوم جز (Jazz) اختصاص می یابد . این اثر که چهل و هفتمین آلبوم هنکاک بشمار می رود تجلیلی شگفت انگیز از هنرمند بزرگ کانادایی ، جانی میچل  (Joni Mitchell) می باشد که با همکاری چهره های مطرح موسیقی نظیر لئونارد کهن (Leonard Cohen) ، نورا جونز (Norah Jones)  ، تینا ترنر (Tina Turner) و شخص جانی میچل اجرا شده است . دیگر جوایزی که می توان به آن اشاره کرد عبارتند از : بهترین اجرای یک هنرمند مرد در موسیقی پاپ (جاستین تیمبرلیک Justin Timberlake برای آهنگ What Goes Around … Comes Around) ، بهترین آلبوم پاپ (امی واین هاوس برای آلبوم Back to Black) ، بهترین آهنگ راک (بروس اسپرینگ استین Bruce Springsteen برای آهنگ Radio Nowhere) ، بهترین آلبوم راک (گروه فوو فایترز Foo Fighters برای آلبوم Echoes, Silence, Patience & Grace) ، بهرین آهنگ R&B (آلیشیا کیز Alicia Keys برای آهنگ No One) ، بهترین آلبوم R&B (چاکا خان Chaka Khan برای آلبوم Funk This) ، بهترین آهنگ رپ (کاینی وست Kanye West برای آهنگ Good Life) و بهترین آلبوم رپ (کاینی وست برای آلبوم Graduation) .

پ.ن : شایان ذکر است که گرمی اواردز سال ٢٠٠٩ چند روز پیش برگزار گردید که در پستهای آینده به آن نیز خواهیم پرداخت .

بیست و هشتمین مراسم بریت اواردز – 20 فوریه 2008 : مراسم بریت اواردز که همه ساله در کشور انگلستان برگزار می گردد یکی از معتبرترین جشنواره های موسیقی جهان می باشد . مراسم این دوره در مرکز نمایشگاهی ایرلز کورت لندن برگزار گردید و 6.1 میلیون نفر (800هزار نفر بیشتر از سال قبل) بطور زنده به تماشای این مراسم نشستند . مجریان بریت اواردز 2008 خانواده آزبورن (اوزی ، شارون ، کلی و جک) بودند و هنرمندانی نظیر پل مک کارتنی ، مارک رانسون ، امی واین هاوس ، میکا و … به اجرای برنامه پرداختند . در بخش موسیقی انگلستان جایزه بهترین هنرمند مرد انگلیسی به مارک رانسون (Mark Ronson) و جایزه بهترین هنرمند زن انگلیسی به کیت نش (Kate Nash) تعلق گرفت . جایزه بهترین آهنگ سال را تیک دت (Take That) بخاطر آهنگ Shine تصاحب کرد . آرکتیک مانکیز (Arctic Monkeys) بعنوان بهترین گروه انگلیسی انتخاب شد و همچنین جایزه بهترین آلبوم انگلیسی را دریافت نمود . در بخش بین المللی مراسم کاینی وست بعنوان بهترین هنرمند مرد و کایلی مینوگ بهترین هنرمند زن شناخته شد . جوایز بهترین گروه و بهترین آلبوم را فوو فایترز تصاحب نمود . همچنین جایزه ویژه ای بخاطر یک عمر فعالیت در عرصه موسیقی نیز به پل مک کارتنی تعلق گرفت .

پ.ن : مراسم سال ٢٠٠٩ نیز دیشب برگذار شد .

فستیوال بین المللی وینا دل مار – 20 الی 25 فوریه 2008 : فستیوال وینا دل مار که هر ساله در کشور شیلی برگزار می گردد ، مهمترین رویداد موسیقی سال در بین کشورهای آمریکای لاتین می باشد . هر ساله در این مراسم هنرمندانی از سراسر دنیا به اجرا موسیقی می پردازند و در نهیت در دو شاخه موسیقی پاپ و موسیقی فولک جوایزی به بهترینها اهدا می شود . در آخرین دور این مراسم که در سال 2008 برگزار گردید جایزه بهترین اثر پاپ به دومنیکو پروتینو (Domenico Protino) ایتالیایی و جایزه بهترین اثر فولک به هنرمندی از کشور پرو به نام داماریس گروپو (Damaris Y Grupo) تعلق گرفت .

مراسم NME اواردز – 28 فوریه 2008 : همه ساله مراسمی توسط مجلهء NME (New Musical Express) در انگلستان برگزار می گردد که به اعطای جوایز به بهترین های موسیقی سال می پردازد . این مراسم که اولین آن در سال 1953 برگزار شده است ، در حال حاضر بعنوان یکی از جشنواره های معتبر موسیقی جهان شناخته می شود . در آخرین دوره این مراسم که در سال 2008 برگزار گردید جایزه بهترین گروه انگلیسی به آرکتیک مانکیز تعلق گرفت و گروه د کیلرز (The Killers) بعنوان بهترین گروه بین المللی شناخته شد . کیت نش جایزه بهترین هنرمند ، د انمی (The Enemy) جایزه بهترین گروه تازه کار و میوز (Muse) جایزه بهترین اجرای سال را از آن خود نمودند . جایزه بهترین آلبوم سال به گروه کلاکسونز (Klaxons) بخاطر آلبوم Myths of the Near Future اهدا شد . در این مراسم دو جایزه ویژه نیز اهدا گردید !! . اهدای جایزه بدترین آلبوم سال به بریتنی اسپیرز بخاطر آلبوم Blackout و بدترین گروه سال به د هوزیرز (The Hoosiers) .

پنجاه و سومین رقابت موسیقی یوروویژن – 24 می 2008 : مراسم سالیانه یوروویژن هر ساله به رقابت بین نمایندگان کشورهای اروپایی برای تصاحب جایزه می پردازد . آخرین دور این مراسم در سال 2008 در شهر بلگراد صربستان برگزار گردید و در آن نمایندگان 43 کشور اروپایی به رقابت پرداختند . کشور روسیه بعنوان برنده نهایی انتخاب گردید و اوکراین و یونان به ترتیب در رده های دوم و سوم قرار گرفتند .

جشن تولد 90 سالگی نلسون ماندلا – 27 ژوئن 2008 : با وجود اینکه نلسون ماندلا در تاریخ 18 جولای 1918 متولد شده است ، اما جشن تولد وی سه هفته زودتر در هاید پارک لندن برگزار گردید . این مراسم خیریه از سری کنسرتهای 46664 می باشد که در جهت کمک به ریشه کنی بیماری ایدز برگزار می گردد . عنوان این مجموعه کنسرت (46664) اشاره به شماره نلسون ماندلا در زندان دارد : ماندلا چهارصد و شصت و ششمین زندانی بود که در سال 1964 وارد زندان جزیره رابن شد . ویل اسمیت و همسرش جادا (Jada) ، جون سارپونگ (June Sarpong) ، کوینسی جونز (Quincy Jones) ، پیتر گبریل (Peter Gabriel) ، جری هالیول  (Geri Halliwell) و … مجریان برنامه بودند و نزیک 30 هنرمند از جمله : لونا لویس (Leona Lewis) ، ریزرلایت (Razorlight)  ، شوگابیبز (Sugababes) ، انی لنوکس (Annie Lennox) ، ویل اسمیت (Will Smith) ، جون بایز (Joan Baez) ، امی واین هاوس و جاش گروبن (Josh Groban) به اجرای آثار خود پرداختند .

Mtv ویدئو میوزیک اواردز – 7 سپتامبر 2008 : این مراسم که همه ساله در هالیوود و استودیوی کمپانی پارامونت پیکچرز برگزار می شود در سال 2008 نیز در رشته های مختلفی به اعطای جایزه پرداخت . مهترین جوایز این مراسم عبارتند از : بهترین ویدئوی سال ، بهترین ویدئوی هنرمند زن و بهترین ویدئوی پاپ (بریتنی اسپیرز برای آهنگ Piece of Me) ، بهترین ویدئوی هنرمند مرد (کریس براون Chris Brown برای آهنگ With You) ، بهترین هنرمند تازه کار (توکیو هتل Tokyo Hotel برای آهنگ Ready, Set, Go!) ، بهترین ویدئوی راک (لینکین پارک Linkin Park برای آهنگ Shadow of the Day) و بهترین ویدئوی هیپ-هاپ (لیل وین Lil Wayne برای آهنگ Lollipop) . این مراسم که توسط کمدین تازه کار و معروف انگلیسی ، راسل برند (Russell Brand) ، اجرا شد پر بیننده ترین مراسم در تاریخ 25 سالهء آن ، با 8.4 میلیون بیننده می باشد .

بیست و دومین ARIA میوزیک اواردز – 19 اکتبر 2008 :  مراسم اعطای جوایز انجمن صنعت ضبط موسیقی استرالیا همه ساله در این کشور برگزار می گردد . در این دوره گابریلا کلیمی (Gabriella Climi) ، هنرمند جوان و تازه کار استرالیایی ، چهرهء مراسم بود . وی موفق به دریافت جوایز نافذترین آهنگ ، ناقذترین آلبوم ، پرفروش ترین آهنگ ، بهترین آهنگ منتشر شده پاپ ، بهترین هنرمند زن و بهترین آهنگ سال گردید . در مراسم این دوره جایزه بهترین آلبوم ، بهترین گروه و بهترین تهیه کننده سال نیز به آپوکالیپسو (Apocalypso) برای آلبوم The Presets تعلق گرفت و جایزه بهترین هنرمند مرد سال را نیک کیو (Nick Cave) تصاحب نمود .

…ادامه دارد

پ.ن : این مطلب در شماره ٢٣ مجلهء مشق آفتاب منتشر شده است .

 

4 پاسخ به “سال 2008 در یک نگاه – قسمت اول

 1. جوهایرا 2009/02/19 در 18:38

  سلام.وبلاگ بسیارجالبی دارید.coverage خوبی بود.خوشحال می شم تبادل لینک داشته باشیم.http://johirasmusic.wordpress.com/

 2. ثانیه 2009/02/20 در 19:00

  سلاممطلب عالی و پرمحتوا بود – عالیاز آشنای با شما خوشحالمبه ما هم سری بزنمنتظرتون هستم

 3. آدمخوار 2009/02/20 در 22:48

  سلام مثل همیشه عالی بود و من مثل همیشه از مطالبت استفاده کردم امیدوارم همینطور ادامه بدیخوشحال میشم به منم سر بزنی و نظرتو راجب مطالبم بگی پس منتظرتم

 4. امیر 2009/02/21 در 16:48

  مرسی بردیا.مثل هیشه کارت عالیه (:مرسی که هستی و مرسی که اطلاعاتت رو برای ما هم Share   می کنی .مرسی رفیقمرسی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: