آ ل ب و م

موسیقی و دیگر هیچ

Damien Rice – 9

Damien Rice - 9

دیمین رایس ، خواننده و آهنگساز 33 سالهء ایرلندی ، شهرت خودش را با اولین آلبومش یعنی O بدست آورد. اکثر آهنگهای اون بصورت Soundtrack برای سریالهای تلویزیون و فیلمهای سینمایی در اومده و همین مسئله باعث شده که در بعضی موارد آهنگهاش بیشتر از خودش به شهرت برسن.

Damien Rice در ابتدا کار خودش رو با گروهی به اسم Juniper ، یه گروه راک نه چندان مطرح که دو آهنگ The World Is Dead و  Weatherman تونستن تا حدودی مورد استقبال قرار بگیرن ، شروع کرد. وقتی Juniper اولین آلبوم خودش رو در سال 99 منتشر کرد ، Rice از گروه جدا شد. (بعد از رفتن Rice اعضای باقی موندهء Juniper به رهبری Paul Noonan اسم گروهشون رو عوض کردن و گذاشتن Bell X1 . یه گروه Soft Rock ایرلندی که بعد از انتشار 3 تا آلبوم بزرگترین افتخارش رسیدن به جایگاه اول بهترینهای ایرلند در سال 2005 بخاطر آلبوم Flock هست.
بعد از جدایی از گروه ،
Rice به یکی از روستاهای ایتالیا نقل مکان میکنه. تو محیط آروم روستا مشغول گیتار زدن و آهنگ ساختن میشه و در کل اروپا آهنگهاش رو به شکل عمومی در خیابونها اجرا میکنه (بذارین در این مورد یه کم بیشتر توضیح بدم. احتمالا تو فیلمها زیاد دیدین که یه نفر وامیسته کنار خیابون و گیتار یا هر ساز دیگه ای میزنه و پول جمع میکنه ، یا حتی بعضی مواقع بخاطر پول جمع کردن هم نیست ، بلکه بخاطر تمرین اجرا تو محیط عمومی هست. این دقیقا همون چیزی هست که انگلیسیها بهش میگن Busking و به کسی هم که این کار رو میکنه میگن Busker . این هم بگم که همچنین کلمه ای توی آمریکا استفاده نمیشه و اونها از Street Musician یا Street Performer استفاده میکنن.)
شانس به Rice رو میاره . با David Arnold (که البته انگار یه نسبت فامیلی هم با هم دارن) آشنا میشه . Arnold یکی از تهیه کننده های مطرح که بیشتر فعالیتش در زمینهء فیلمهای جیمز باند هست . این موقع هست که آلبوم O ضبط میشه و موفق میشه در همون ابتدا جایزهء Shortlist Music رو در سال 2003 کسب کنه. اعضای دیگهء گروه Rice اینا هستن : Lisa Hannigan (خواننده زن جوان ایرلندی که هم بعنوان خواننده و هم نوازندهء گیتار و بیس گیتار با Rice همکاری میکنه و حتی بعضی اوقات توی کنسرتها Drums هم میزنه !!!) Vyvienne Long نوازندهء ویالون سل ، Tom Osander نوازندهء پرکاشن (معروف به Tomo و عضو سابق گروه God Street Wine) و Shane Fitzsimons نوازندهء بیس.
در سال 2004 آهنگ Cannonball برای رادیوی انگلستان با میکس جدیدی منتشر شد. Rice به این موضوع شدیدا اعتراض کرد و ابراز کرد هیچ علاقه ای نداره که آهنگهای خودش رو بصورت Remix بشنوه . اون فقط به این شرط پذیرفت که از رادیو شکایت نکنه و جلوی پخش آهنگ رو نگیره که قراردادی امضا کنه که هرگونه Remix شدن کلیه آثارش رو ممنوع میکنه.
همه دیگه Damien Rice رو میشناختن . آهنگ The blower’s Daughter توسط تمامی مردم زمزمه میشد. در سرتاسر دنیا به شکلی باور نکردنی این آهنگ و در کنارش Damien Rice به شهرت رسید و علت اصلی اون رو میشه استفاده از این آهنگ برای فیلم زیبای Closer دونست (دیدین فیلم رو ؟ وقتی ناتالی پورتمن داره توی خیابون قدم میزنه فیلم بصورت اسلوموشن نمایش داده میشه و موزیک رایس هم شنیده میشه ، آیا واقعا ممکن هست کسی بتونه این صحنه رو از تو ذهنش پاک کنه !!؟!!؟). آهنگ Delicate برای قسمتی از سریال Alias باعنوان crossings انتخاب شد و یک سال بعد از این همین آهنگ برای قسمتی از سریال Lost با عنوان In Translation استفاده کردن. حدود 8 ماه بعد دوباره از همین آهنگ Delicate برای قسمتی از سریال House باعنوان Humpty Dumpty استفاده شد . از آهنگ Amie هم برای قسمتی از سریال CSI استفاده کردن. در نوامبر سال 2006 بود که آلبوم دوم رایس با عنوان 9 منتشر شد. آلبومی که میخوایم در موردش حرف بزنیم.
یه چیز دیگه بگم و بریم سر اصل مطلب : توی این چند سال اخیر با گسترش و پیشرفت دوربینهای دیجیتال و دوربینهای موبایل ، تقریبا نمیشه جلوی مردم رو گرفت که از هرچیزی که دم دستشون میاد ، مخصوصا کنسرتها ، فیلم تهیه نکنن . این مسئله ای هست که باعث ناراحتی
Rice میشه ، بطوریکه توی یکی از کنسرتهاش آهنگ رو قطع میکنه و خطاب به مردم میگه : بهتر نیست بجای ضبط کردن ، به کنسرت نگاه کنین ؟!؟ . و در همین مورد ، یه حرکت جالب و عالی از Rice ، در کنسرت تورنتو سال 2006 ، قسمتی از ترانهء آهنگ I Remember رو فی البداهه عوض میکنه !. اصل ترانه این هست : I remember it well, taxied out of a storm, to watch you perform, and my ships were sailing که رایس اون رو به این تغییر میده : I remember it well, when we used to watch concerts, not through a camera, please turn, them off please

damienrice

دومین آلبوم Damien Rice با عنوان 9 در سوم نوامبر سال 2006 منتشر شد. سبک آلبوم folk هست ، مدت زمانش 67:41 و تهیه کننده اون هم خود Rice . جالب اینه که 5 روز قبل از اولین انتشار آلبوم ، تعدادی از آهنگهای اون رو میشد توی اینترنت پیدا کرد !!!!. عرض کنم که :

           آلبوم بر اساس انتقادات و واکنش طرفداران ساخته و تهیه شده.

           توی این آلبوم یه Hidden Track وجود داره که یه دمو از آهنگ 9 Crimes هست.

 –          آهنگ Elephant در اصل همون آهنگ The Blower’s Daughter Part 2 هست.

           نسخه اصلی آلبوم با 16 دقیقه آواز تبتی تموم میشه که بقول معروف گفته میشه که انرژی رو بازیافت میکنه.

           این آلبوم در اولین هفته انتشار 74000 نسخه فروش کرد و در جایگاه 27 جدول واستاد . فروش اون در هفتهء دوم 88000 نسخه بود که تونست به جایگاه 23 برسه (این آمار البته برای چارت United World هست. آمار چارت Billboard متفاوت هست : 44874 نسخه در هفتهء اول و جایگاه 22 ، 23035 نسخه در هفته دوم و جایگاه 65 )

داریم در مورد Damien Rice حرف میزنیم . در مورد خواننده ای که آوازها و ترانه هاش قسمتی از وجود و زندگی ما هست . صدای اون ، آهنگهاش ، شیوهء خوندنش ، کاملا با ما صمیمی هست و به شدت رابطه برقرار میکنه . میتونین با شنیدن آهنگهاش به نقطه ای خیره بشین و وقتی آهنگ تموم شد ، متوجه بشین که چشماتون پر از اشک شده . اما ، از طرف دیگه ای میشه نگاه کرد ، صدای ناله گونه ، خسته کننده ، موسیقی خلوت و آکوستیک ، ممکنه حوصلهء شنونده رو سر ببره . نظر منتقدین در مورد این آلبوم چندان خوب نیست. توی هیچکدو از رتبه بندیهای مطرح و معروف دنیا نتونسته امتیاز قابل قبولی رو کسب کنه (در حدی که Pitchfork Media از 10 امتیاز فقط 2 امتیاز بهش داده !!!! یا Guardian و Independent هر کدوم از 5 امتیاز 2 امتیاز دادن.) Hotpress توی گزارشی در مورد این آلبوم اشاره میکنه که : اگه Rice یک مجروح عصبی و پر و بال شکسته هست، هیچ دلیلی وجود نداره که تا این حد خودش رو به Nick Drake بچسبونه و الگوبرداری کنه ، درست همون کاری که تو آهنگ The Animal Were Gone کرده . (Nick Drake یکی از اسطوره های موسیقی folk انگلستان هست که در سال 1974 در سن 26 سالگی از دنیا رفت) و یا در انتقادهای مختلف این آلبوم رو کپی برداری از آثار David Gray ، Lamontagnes ، Johnsons و در بعضی موارد James Blunt میدونن.

توضیح دادم که میشه با دو دیدگاه به آهنگهای Rice گوش داد : اینکه با غم و اندوه اون همراه بشی و تک تک آهنگها را با تمام وجودت حس کنی ، یا اینکه چندتا خمیازه بکشی و به آهنگ سوم نرسیده قطعش کنی و ترجیح بدی pmc نگاه کنی !!!!!!. من چون خودم دیدگاه اول رو دارم ، پس از همون نظر به این آلبوم نگاه میکنم.
آلبوم با آهنگ فوق العاده
9 Crimes شروه میشه ، نه با صدای Rice ، بلکه با صدای Lisa Hannignan ، یه دوئت بی نظیر ، یه شروع تکون دهنده ، یه آهنگ آکوستیک ساده ، با پیانو و همراهی ویالن سل ، طوری میتونه اشک شما رو در بیاره و غم دنیا رو به دلتون بشونه که خودتون نتونین باور کنین (این روزها کلیپ این آهنگ رو هم زیاد نشون میدن). آهنگ دوم The Animals Were Gone ، یه آهنگ Folk ، ساده و زیبا که ردی از کارهای Drake رو به سادگی میشه توش پیدا کرد. Elephant ، آهنگ سوم ، یعنی قسمت دوم آهنگ The Blower’s Daughter ، اساس قسمت اول رو حفظ کرده : یه آهنگ آکوستیک گیتار ، با صدای پر از احساس رایس که به ناله بیشتر شبیه هست . Rootless Tree و Dog دوم آهنگ بعدی هستن که از موسیقی آکوستیک و فولک فاصله میگیرن و وارد دنیای راک میشن . این روند رو تا آخر آلبوم میبینیم و در آخر آهنگ Sleep Don’t Weep که دوباره مارو به فضای اختصاصی رایس برمیگردونه. (ترجیح میدم دیگه مثل سابق در مورد آهنگها پرگویی نکنم و به کلی گویی اکتفا کنم !!!) .

این آلبوم ، این خواننده از بهترینهای من هستن . Damien Rice به طرزی باورنکردنی میتونه شما را با احساس خودش همراه میکنه . میتونه تک تک نتهای موسیقیش رو توی قلبتون جا بده و میتونه با ترانه ها و اشعار خودش ذهن شمار رو تسخیر کنه. حتما این آلبوم رو گوش کنین. مخصوصا اگه احتیاج دارین یه عامل خارجی احساسات خشک شده و رسوب گرفتهء شما رو شخم بزنه !. بی جهت نیست که به Damien Rice این لقب رو دادن : The King Of Pain

15 پاسخ به “Damien Rice – 9

 1. شايان 2007/02/02 در 14:13

  حتما در اولين فرصت دانلودش می کنم!مشکل رايس چيه که به قول شما تا اين حد غم آلود کار کرده؟راستي  آلبوم آخر کريستينا اگيلرا ارزش نقد نوشتن داره؟ اگر آره  ميشه لطف کنين …Back To Basics – Christina Aguileraمرسی

 2. بردیا 2007/02/02 در 20:10

  نمیتونم بگم کریستینا ارزش صحبت کردن در موردش رو نداره ! . اما خب از اونجایی که هیچگونه سنخیتی باهاش احساس نمیکنم ترجیح میدم چیزی در موردش نگم . اما این رو هم بگم تو این بلاگ هر کسی هر نقدی در مورد هر آلبومی داشته باشه ، اگه خوب و مفید باشه حتما به اسم خودش میذارم تو بلاگ.

 3. شايان 2007/02/03 در 22:23

  خيلی خوبحرفتون منطقيهاگر وقت کنم خودم اين کار رو می کنم. تجربه خوبی می تونه باشه   نقد نوشتن …کريستينا !!! من اومدم !!!!!

 4. حمیدرضا ملاهادی - مدیر گروه موسیقی پرشین بلاگ 2007/02/05 در 00:49

  با سلام. جهت مطلع شدن از قوانین جدید گروه موسیقی، محتوای وبلاگ مدیریت را مطالعه نمائید. با تشکر

 5. حمیدرضا ملاهادی - مدیر گروه موسیقی پرشین بلاگ 2007/02/05 در 23:03

  سلام دوست عزیز. در پاسخ به کامنتی که در وبلاگ مدیریت گذاشته بودید باید عرض کنم: در خصوص قوانین اگر وبلاگ نویسان قوانین را رعایت نکنند به آنها جهت گام برداشتن در چهارچوب در نظر گرفته شده هشدار داده خواهد شد و اگر توجهی به هشدارها نشد متاسفانه وبلاگ آنها از دیتابیس حذف خواهد شد. در خصوص اینکه فرموده بودید پرشین بلاگ چه امتیاز و یا امکاناتی برای اعضای خود در نظر گرفته است باید عرض کنم که همانطور که میدانید کار فرهنگی مشمول اینگونه دیدگاهها نمیشود به بیان دیگر اگر بدنبال تجارت در عرصه وبلاگ نویسی هستید شاید راه به جائی نبرید. متشکرم. موفق باشید.

 6. شايان 2007/02/05 در 23:05

  مثل اينکه لينکه درست معلوم نيست. اين دوتا عبارت رو به هم بچسبونين و دانلود کنين:http://shayanghias.persiangig.com/document/Back_To_Basics__Christina_Aguilera__By_Shayan_4_AlbumNow.docاگر باز هم مشکلی بود آدرس ايمليتون رو بدين تا ميل بزنم …

 7. mazihowk 2007/02/06 در 01:02

  heyey vall webloge khoobi darimamnoon az nazaratet roosh fek mikonamlinke weblogeto to weblogam gozashtamtoam age hal kardi bezarta bad …..

 8. پیمان 2007/02/06 در 23:21

  با سلام. وبلاگ جامع و خوبی داری و بهت تبریک میگم. به من هن سری بزن.

 9. Mahsa 2007/02/21 در 13:20

  man asheghe intro hasham…..vaghean adam o majzo0b mikone

 10. amir 2010/01/09 در 02:10

  bardia jan webloge ghashangi dario khyli khob darbareye khanandeha tozih midi mamnun az karat..moafagh bashii

 11. marmar 2012/01/09 در 00:09

  متن خوبی بود . خیلی . دوس داشتم 🙂

 12. sepehr 2013/03/18 در 23:46

  سلام… من خیلی از کاراشون خوشم اومده و آلبوم o رو دارم ،… میخاستم ببینم البوم 9 رو از کجا می تونم گیر بیارم ؟

  ممنون 🙂

  • Bardia.B 2013/04/25 در 02:06

   ببخشید که دیر جواب این کامنت رو میدم. راه دیگه ای به جز تورنت نیست. آلبومهایی که از تاریخ انتشارشون خیلی میگذره رو به ندرت میشه روی سایتها پیدا کرد. تورنت حتما بهت جواب میده.

 13. Shadi 2014/09/24 در 00:11

  Salam , mishe lotfan dar morede ahange accidental babies ham tozihati bedid?

 14. بازتاب: Damien Rice – My Favourite Faded Fantasy | آ ل ب و م

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: