آ ل ب و م

موسیقی و دیگر هیچ

۵۰ آلبومی که موسیقی را متحول کردند – قسمت اول

بخش اول
در یک نظر کلی آلبوم تعریفی است که در قرن بیستم ظهور کرد. نام آلبوم به طور مشخص اولین بار در سال ۱۹۰۹ به کار گرفته شد، زمانی که باله فندق شکن چایکوفسکی به صورت چهار دیسک دوطرفه در یک بسته ارائه شد. اولین جدول ده انتخاب اول این پدیده نوظهور موسیقی نیز برای اولین بار در تاریخ ۲۸ جولای ۱۹۵۶ در بریتانیا استفاده شد که امسال وارد پنجاهمین سال آغاز به کار خود شده است. در حالی که تک آهنگ ها تاثیری زودگذر و ناپایدار داشتند، آلبوم ها توانستند با شکل پایدارتر خود نوعی میزان سنجش صحیح تر و دقیق تر را به موسیقی پاپ و راک وارد کنند. با تک نگاهی به مجموعه های یکدیگر، دوستی ها شکل گرفته اند، عشق ها شکوفا شده و گروه ها تاسیس شده اند. مجموعه آلبوم های یک نفر نگاهی مختصر به شخصیت اوست: مانیفستی نشان دهنده عقیده او درباره هر آنچه با آن موافق یا مخالف است. قبل از جای گیری لیزر به جای سوزن، آلبوم ها ابعاد مختلفی داشتند. بازی بازی ای بودند با دو نیمه، سازه ای به سوی یک وقفه و این ابعاد مهمتر از تعداد آهنگ های سازنده آنها بود. حداقل آلبوم های خوب این چنین بودند. بعضی هنوز هم هستند، جز اینکه زمانی بیش از ۷۰ دقیقه دارند، خیلی بیشتر از اجدادشان. شیوه زندگی پیرامون آلبوم ها شکل می گرفت ، دوپینگ با آلبوم، عشق ورزی با آلبوم . آلبوم مورد علاقه ات را با ترس و لرز به کسی قرض می دادی، با تاسف آنها را جایگزین می کردی. این چیزی است که نسل های جوان و نه چندان جوان از آلبوم به یاد می آورند. اما این همه چقدر طول خواهد کشید امروزه به آلبوم ها بلکه آهنگ های مورد علاقه دانلود می شوند. سیستم های پخش موسیقی برنامه هایی مانند درست کردن لیست آهنگ های مورد علاقه، یا پخش تصادفی Random دارند و شنوندگان از گذاردن یک ساعت یا بیشتر زمان برای یک هنرمند خسته شده اند. آلبوم به شکلی که ما امروزه می شناسیم بیشتر از ۵۰ سال دیگر دوام نخواهد داشت، یا حتی ۱۰ سال. اما همچون یک نقاش که آثارش را در قالب گروهی در یک گالری نمایش می دهد، آهنگ ها نیز همچنان براساس موضوع یا زمانشان در دسته هایی طبقه بندی شده و همگی به نوعی مانند الگوی اولیه باله فندق شکن ارائه خواهند شد. در این صفحات ۵۰ عدد از این مجموعه وجود دارند که با خط سیر نزولی به ترتیب اهمیت دسته بندی شده اند، آلبوم هایی که هر کدام تحولی عظیم در جریان زمان خود به وجود آورده و بدون آنها گروه ها یا حتی سبک ها پدیدار نمی شدند. اینها مجموعه ای آهنگ هستند که مهمترین و ماندگار ترین تاثیرات را بر موسیقی گذارده اند. انتخاب تنها ۵۰ آلبوم کار بسیار دشواری بود. چرا باید NWA باشد و پابلیک انمی نه شاید بدین دلیل که تاثیر اولی فراگیرتر بوده است. چرا Fairport Convention انتخاب شده و The Incredible String Band نه زیرا ما مجبور بودیم مستقیم به سمت آلبومی برویم که تغییر اساسی در فولک راک بریتانیایی ایجاد کرده است و بالاخره اینکه چرا رولینگ استونز در بین آنها نیست زیرا با وجود باشکوه بودنشان، آنها بیشتر فرم موسیقی از پیش داده شده را برداشته و در مسیر آن حرکت کرده اند تا اینکه شکلی اساسا جدید ابداع کنند.

۱ ولوت آندر گراند و نیکو: ولوت آندر گراند و نیکو ۱۹۶۷
این آلبوم اگرچه در ابتدا فروش اندکی داشت، به تدریج تبدیل به تاثیرگذارترین آلبوم راک تاکنون شد. این اولین آلبوم سبک آرت راک دارای فضایی خیال انگیز، تخدیری و افسانه ای قطعه «صبح یکشنبه» بوده که با آزمون های تجربی شنیداری نو و انعطاف ناپذیری درآمیخته و با طرح مشهور اندی وارهول «موز» آراسته شده است. اشعار لورید دنیای بی پروا و هرزه نیویورک زمان وارهول را نمایش می دهند، جایی که مواد مخدر و تجربه های تازه فردی حرف اول را می زند. دنیایی تکان دهنده و میخکوب کننده. بدون این آلبوم افرادی مانند دیوید بووی، راکسی موزیک، Siouxsie و بسیاری دیگر به وجود نمی آمدند.

۲ بیتلز: Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band ۱۹۶۷
هستند کسانی که آلبوم هایی مانند هفت تیر ۱۹۶۶ یا آلبوم سپید ۱۹۶۸ را به عنوان برترین اثر گروه بیتلز انتخاب کنند. اما این آلبوم قالب کوچک تر و اختصاصی تری برای موسیقی پاپ به عنوان یک شکل هنری ایجاد کرد که تا قبل از آن کالای احمقانه، بی اهمیت و ناپایداری برای نوجوان ها بود. در زمانی که گروه های پاپ به شکلی مصنوعی و قالبی کارهای یکدیگر را کپی می کردند، ملودی های روان پل مک کارتنی که جورج مارتین آن را تولید کرد مجموعه ای از اصوات را پدید آورد که نشان می داد آزمودن ناآزموده ها نه تنها به خلق ایده های جدید منجر می شود بلکه موفقیت اقتصادی چشمگیر و همیشگی را به دنبال دارد. این آلبوم، موسیقی دهه ۶۰ را تعریف کرده و به سبکی که اصطلاحا به راک سپید معروف است، اعتبار بخشیده است. بدون این آلبوم، موسیقی پاپ ماهیتی متفاوت پیدا می کرد.

3 کرافت ورک: Trans Europe Express ۱۹۷۷
در بحبوحه غوغای موسیقی پانک، این آلبوم خلاقانه، متفکرانه، یکدست و ترکیبی تاثیر بسیاری بر هم عصرانش گذارد. موسیقی کرافت ورک از دل ایده ها و تجهیزاتی بیرون می آمد که بیشتر مرهون علم و فلسفه بودند تا هنر و سرگرمی. این آلبوم که نوعی سرود پیروزی برای زیبایی جنبش ما شینیسم از یک سو و تمدن اروپایی تبار از سویی دیگر به شمار می آمد، اثری عالی و پر از تحرک بود. روشنفکران آلمانی کرافت ورک با به خدمت گرفتن موسیقی سیاهان آمریکا، سبک موسیقی الکترونیک جدید را به اوج خود رساندند.
بدون این آلبوم تکنو و هاوس هرگز به وجود نمی آمدند، پت شاپ بویز شکل نمی گرفت و… این فهرست بی انتها است.

۴ Straight Outta Compton: NWA  – 1989
NWA همچون پابلیک انمی اما با چشم اندازی سیاه تر با نگاه صریح و خشن خود به آشکار ساختن واقعیات فرهنگ گانگستری غرب وحشی پرداخت. موسیقی این گروه با گزارش های شنیداری نظیر شلیک گلوله، بی سیم پلیس و آژیرها همراه بود. آلبوم Compton سرآغاز سبکی از موسیقی است که موفق ترین در ۲۰ سال اخیر به شمار می رود: گانگستر رپ. سبکی که محصول کاملا جدیدی به دنیا عرضه کرد و همچنین به طرفداران خود جرات اعتراض به شرایط روز داد که باعث بروز آشوب های سال ۱۹۹۲ در لس آنجلس شد.
آهنگ های این آلبوم سراسر انتقاد و اعتراض نسبت به دستگاه های دولتی به خصوص پلیس FBI است.
بدون این آلبوم گروه هایی مانند امینم و فیفتی سنت به وجود نمی آمد.

۵ رابرت جانسون: King of the Delta Blues Singers ۱۹۶۱
به گفته اریک کلاپتون، رابرت جانسون مهم ترین خواننده سبک بلوز تا به امروز است. جانسون فردی به شدت منزوی بود، که زندگی کوتاه و مرگ اسرارآمیزش او را تبدیل به اسطوره کرد. در مورد او گفته شده است که روحش را در ازای قدرت انگشتانش در یکی از جاده های می سی سی پی به شیطان فروخت جانسون تنها ۲۹ آهنگ ضبط کرد، اما این آلبوم به سرعت به سنگ محک بلوز بریتانیایی تبدیل شد.
بدون این آلبوم گروه هایی مانند رولینگ استونز، کریم و لدزپلین به وجود نمی آمدند.

۶ ماروین گای: What’s going on ۱۹۷۱
مسیر کاری ماروین گای هیچ گاه نشانی از آن نداشت که او روزی آلبومی ارائه دهد که درگیر مسائلی مانند حقوق بشر، جنگ ویتنام یا یهودیت باشد. در آلبوم Whatشs going on علاوه بر مضامین، موسیقی و صدای تیز خود او نیز شگفت انگیز است. این آلبوم به نوعی سرآغاز حرکت به سوی آگاهی دادن های اجتماعی به شمار می آید. بدون این آلبوم گروه هایی مانند Innervisions استیوی واندر یا سوپر فلای کورتیس میفیلد به وجود نمی آمدند.

۷ پتی اسمیث: اسب ها ۱۹۷۵
چه کسی می پنداشت آغازکننده بخشی از پانک راک یک دختر باشد او یک شاعر، غیرمتجانس با محیط و اهل نیویورک بود. پتی روح کیت ریچاردز و باب دیلن را در قالب زنانه خود زنده کرد و با آلبومی عجیب، هیجان آلود و تب زده مشعل پانک نیویورک را روشنایی بخشید. طرح روی جلد این آلبوم، پتی را با چهره ای سنگ شده و مردانه نشان می دهد که به تماشاگر زل زده است. این طراحی تاثیر قاطعی بر نوع برخورد صنعت موسیقی با هنرمندان زن گذارد. بدون این آلبوم گروه هایی مانند REM، پی جی هاروی و ریزر لایت شکل نمی گرفتند و ستارگان زن موسیقی پاپ مانند مدونا به وجود نمی آمدند.

۸ باب دیلن: Bringing it all back Home ۱۹۶۵
اولین آلبوم فولک راک شاید. به طور قطع اولین نشانه های ظهور شاهکاری که بعدها به نام Like a Rolling Stone پدیدار شد. این آلبوم که در سال های اوج پاپ راک ارائه شد، اشعار وهم آلود را با موسیقی راک اندرول درآمیخت. در آهنگ افتتاحیه آلبوم، دیلن هم ادای احترامی به چاک بری و بیتس کرده و هم به شکل پیش دستانه به استفاده از بازی کلمات مانند آنچه در موسیقی رپ می شنویم، پرداخته است. بدون این آلبوم راک مدرن که خود دیلن توسط این آلبوم و آلبوم Highway 61 Revisited اختراع کرد به وجود نمی آمد.

۹ الویس پریسلی: الویس پریسلی ۱۹۵۶
نخستین آلبوم سلطان پاپ در واقع نخستین مثالی است که چطور با وارد شدن به دنیای شور و شوق مخاطب جوان می توان به پول رسید با شیوع بیماری «پریسلی پرستی» کمپانی RCA به طور همزمان آلبوم ها، تک آهنگ ها و صفحه هایی را منتشر کرد که روی جلد همه آنها چهره پریسلی نقش بسته بود. فروش این آلبوم برای اولین بار مرز میلیون دلار را برای کمپانی ها ترسیم کرد.
بدون این آلبوم نه King به وجود می آمد، نه جنون راک اندرول و شاید نه اولین آلبوم بیتلز.

۱۰ بیچ بویز: Pet Sounds ۱۹۶۶
آلبوم «صدای حیوانات» با جایگزین شدن با آلبوم Sgt Pepper’s بیتلز به نظر بسیاری از منتقدان به عنوان برترین آلبوم در تمامی زمان ها انتخاب شده است. این آلبوم زمانی که سایر اعضای گروه در تور به سر می بردند، توسط برایان ویلسون یکی از اعضای گروه در خلوت ساخته شد، بنابراین بیشتر باید یک آلبوم تک نفره محسوب شود. زیبایی این آلبوم فقط در نبوغ آهنگسازی و ابداعات نوازندگی خلاصه نمی شود، بلکه صدای بی نظیر خواننده و اشعار غمگین و باشکوه، به زیبایی آن افزوده است. بدون این آلبوم از کجا می توان شروع کرد گروه بیتلز تاثیر این آلبوم را بر آثار خود تصدیق کرده اند. باب دیلن نیز صدای ویلسون را بسیار ستوده و آن را اعجاب انگیز می داند.

11 دیوید بووی: The rise and fall of ziggy stardust and the spiders form mars ۱۹۷۲
ترکیب انقلابی هارد راک و Glam pop نگاه و احساسی فرازمینی به آلبوم دیوید بووی و همزاد لوندش ziggy داده است. تاثیر این آلبوم فقط در پیدایش مد موهای نارنجی رنگ فضانوردان عنکبوت مانند نبود، بلکه مهمتر از آن، آموزش خلق کردن مجموعه ای از عکس و تصویر بود که بتواند طرفداران را شیفته خود کند. بدون این آلبوم گروه های بزرگی مانند سکس پیستونز، پرنیس، دوران دوران، بوی جورج، کیس، بن جووی البته آهنگی مانند Bohemian Rhapsody به وجود نمی آمدند.

۱۲ مایلز دیویس: Kind of Blue ۱۹۵۹
نمونه کمیابی از تحول در موسیقی که تقریبا همه آن را می پسندیدند. آلبومی آرام و دوست داشتنی که از سبک موسیقی رایج زمان خود Hard Pop فاصله بسیاری گرفت. اثرات این آلبوم بر اسلوب موسیقی ایجاد سبکی تازه، مطبوع، دست یافتنی و به طرز عجیبی پر معنی بود. سایرین استفاده های بسیاری از این سبک کرده و «مدال جز» براساس دستور العمل آن به وجود آمد.
بدون این آلبوم صدای خوشایند و آشنای ترومپت در پس زمینه میلیون ها نمایش رادیویی و مستند تلویزیونی شنیده نمی شد.

۱۳ فرانک سیناترا: Songs for swiging lovers ۱۹۵۶
سال قبل از این آلبوم سیناترا اثری ارائه داد که آن را اولین آلبوم مفهومی پاپ می دانند و آلبوم سال ۵۶ در واقع متمم و مکمل آن به شمار می آید. مجموعه ای از سرود های شاد درباره عشق. اجراهای زیبا و نشاط انگیز آهنگ هایی مانند Iصve got you under my skin از یک سو معرف شخصیت دوست داشتنی سیناترا بود و از طرف دیگر آلبوم را به صدر اولین جدول برترین آلبوم های انگلستان کشاند. بدون این آلبوم ایده «خواننده به عنوان مترجم آهنگ» شکل نمی گرفت.

۱۴ جانی میچل: آبی ۱۹۷۱
اگرچه آلبوم کارول کینگ در این دوره به عنوان پرفروش ترین آلبوم معرفی شد، آلبوم آبی تاثیرات بسیار قوی تری بر موسیقی راک اوایل دهه هفتاد گذارد. جانی بسیار صادقانه و صمیمانه احساسات خود را درباره عشق، خیانت و ناامنی های احساسی با مخاطب در میان می گذاشت. اشعار ساده، لطیف و ماهرانه این آلبوم آن را به عنوان الگویی برای نوعی بازگویی احساسات زنانه قرار داد. بدون این آلبوم افرادی مانند توری آموس و فیونا اپل ظهور نمی کردند. این آلبوم تاثیر قابل توجهی نیز بر آثار اولیه الویس کاستلو و پرنیس داشته است.

۱۵ برایان انو: Discreet Music ۱۹۷۵
گفته می شود که برایان انو لحظه ای که در بیمارستان بستری بود و توانایی دسترسی به رادیویی که صدایش را خیلی آهسته و از دور می شنید، نداشت به نوعی ابداع دست زد که می توان نام موسیقی محیط را به آن داد. این ابداع نه تنها شرایط او را در گروه راکسی موزیک تغییر داد، بلکه زمینه پیدایش موسیقی الکترونیک راک را فراهم کرد. بدون این آلبوم، افرادی مثل ویلیام اربیت، ارب و جوانا مولینا وجود نداشتند و صداهای انعکاسی گیتار در آثار U2 به وجود نمی آمدند و آهنگ Low or Heroes دیوید بووی ساخته نمی شد.

۱۶ آرثا فرانکلین: هیچ گاه مردی را مانند تو دوست نداشتم ۱۹۶۷
«ا. ح. ت. ر. ا.م. معنای این کلمه را در درون من کشف کن.» آیا شعری قوی تر از این را در میان اشعار سرایندگان زن دیده اید فرانکلین با آلبوم خود یک باره در تمامی احساسش را به روی مخاطبش گشود و خیلی زود خود و آلبومش را به الگوهای افتخار سیاهان آمریکایی تبدیل کرد. بدون این آلبوم افرادی مانند تینا ترنر، ماریا کری و بسیاری دیگر به وجود نمی آمدند.

17 Raw Power :The stooges ۱۹۷۳
این آلبوم توسط دیوید بووی تهیه شد و او همچنین کسی بود که به تشکیل دوباره گروه کمک فراوانی کرد. گروه البته به دلیل اجراهای زنده دو آلبوم اولش تبدیل به افسانه شد، اما Raw Power با وجود فروش کمی که در ابتدا داشت، مدتی بعد از طرف تمامی گروه های پانک بریتانیایی به تاثیر گذار ترین آلبوم در این سبک معرفی شد. بدون این آلبوم پانک جایگاه ویژه ای در بریتانیا نداشت و گروه هایی مانند سکس پیستونز که آهنگ NOFUN را نیز دوباره اجرا کرد و بعد ها رایت استراپز به وجود نمی آمدند.

۱۸ London Calling: The Clash 1979
بهترین آلبوم پانک یا ناقوس مرگ آن در این آلبوم دوگانه، The Clash ریشه های راک خود را با علاقه اش به موسیقی لاتین درآمیخت و از دنیایی که در آن به وجود آمده بود فاصله گرفت. این آلبومی بود که به پانک که تاکنون به عنوان موجی بدقلق و جنون آمیز به شمار می آمد سندیت داد. این آلبوم با پرداختن به موضوعاتی مانند جنگ های داخلی اسپانیا دیدگاه های سیاسی چپ گرایانه را به درون موسیقی مد روز پانک وارد کرد. بدون این آلبوم گروه هایی مانند Maniac Street Preachers، گرین دی یارانسید تشکیل نمی شدند. آیا واقعا علاقه به موسیقی لاتین بدون وجود این آلبوم تا این حد افزایش می یافت

۱۹ مری جی بلیج: What’s the ۴۱۱ ۱۹۹۲
قبل از مری، سبک B&R هنوز قاطعانه به عنوان بخشی از Soul و جز به شمار می آمد. ظهور هیپ هاپ، این آلبوم بلیج و آثار استاد او P Diddy عواملی بودند که به B&R جایگاهی قابل توجه داده و آن را معرفی کردند.
بدون این آلبوم B&R و Soul از یکدیگر جدا نمی شدند و به همین دلیل گروه هایی مانند TLC، بیانس، آشانتی و بسیاری دیگر به وجود نمی آمدند.

۲۰ Sweetheart of the: The Byrds Rodeo 1968
به گفته بسیاری این آلبوم توانست با خلق یک موجود پیوندی به نام کانتری راک، مانع فرهنگی بین دو گروه اسیدی های موبلند صلح طلب موعظه گر و پرچمداران جوانان خوب قدیمی را از میان بردارد. پیوند صداهای ناهموار گیتار و صدای نرم و یکنواخت خواننده، همراه با سنت های موسیقی کانتری تمام نگاه ها را نسبت به این دو جریان مخالف تغییر داد. گروه حتی به خاطر آهنگ Grand ole opry موهایشان را کوتاه کردند. بدون این آلبوم آهنگ هایی مانند هتل کالیفرنیا و افرادی مانند ویلی نلسون و شانیا تواین به وجود نمی آمدند.

۲۱ اسپایس گرلز: اسپایس ۱۹۹۶
از لحاظ موسیقایی «اسپایس» نسخه ای اصلی و بدیع نبود، اما سبک Power Girl آن مورد توجه قرار گرفت و نسلی از بیست ساله ها را معرفی کرد که جای خود را خیلی زود در بازار موسیقی پیدا کردند. بدون این آلبوم کم سن و سال ها مورد تایید و توجه دنیای موسیقی قرار نمی گرفتند.

منبع: آبزرور
(روزنامهء شرق)

 

2 پاسخ به “۵۰ آلبومی که موسیقی را متحول کردند – قسمت اول

  1. حسام 2006/10/05 در 10:10

    سلام مجددمن يه چند روزی رفته بودم ترکستان (همسايه بغلی) نبودم! مثل اينکه خبرايی هستش اينجا!چيزای خوب خوب دارم ميبينم

  2. بازتاب: Lou Reed and Metallica – Lulu « آ ل ب و م

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: