آ ل ب و م

موسیقی و دیگر هیچ

The Fray – How To Save A Life

 

The Fray از اون گروههای کشف نشده توی ایران هست ! . از اون گروههای خوب که آهنگهاشون رو در هر شرایطی میتونی گوش بدی و لذت ببری . شاید در حال حاضر بعنوان یکی از گروههای مورد علاقهء خودم  بهش اشاره بکنم هر چند که گروهی تازه کار هست و حالا حالاها برای بهتر شدن جا داره. خب … گروه The Fray یه گروه آمریکایی و مال ایالت کولورادو هست . اعضای گروه اینا هستن :Isaac Slade (خواننده ، پیانیست و همه کارهء گروه) ، Joe King (خواننده ، گیتاریست) ، Ben Wysocki (درامز) و Dave Welsh (گیتاریست) . این گروه Bassist نداره (علتش رو میگم بهتون) اما جدیدا توی تورهاشون از بیسیستی به اسم Jimmy Stofer استفاده میکنند . از همون بدو شکل گیری گروه ، آثار اونها شدیدا تحت تاثیر گروههای  انگللیسی، مخصوصا Coldplay و Keane ، و چند گروه آمریکایی نظیر Counting Crows و Wallflowers قرار داشت. (که البته در اون ابتدا همین شباهت با Coldplay باعث نقدهای تندی در محافل موسیقی شد). همچنین تورهایی رو با Weezer و Ben Folds برگذار کردن که تمام این اوصاف نشون میده که با نوعی از موسیقی خوب سرکار داریم . در بهار سال 2002 ایزاک اسلید و جو کینگ ، دو هم مدرسه ای با هم دیگه آشنا شدن و تصمیم گرفتن یه گروه موسیقی راه بندازن . بعدها ولش و ویسوکی و برادر اسلید یعنی Caleb هم به گروه پیوستن و The Fray شکل گرفت . هنوز چیزی نگذشته بود که کالب ، برادر ایزاک و بیسیست گروه ، با بقیه اعضا به مشکل برخورد کرد و از گروه اخراج شد ( در مورد این مسئله دوباره حرف میزنیم !) . اوایل سال 2003 اولین مجموعه EP تحت عنوان Movement منتشر شد که شامل 4 آهنگ بود . نسخه های خیلی کمی از اون پخش شد . فقط آهنگ Vienna از آلبوم بعدا دوباره منتشر شد. (این آهنگ تو هر سه آلبوم گروه هست !!!) . یک سال بعد EP بعدی گروه با عنوان Reason منتشر شد که تا حدودی مورد توجه قرار گرفت . نشریه Westword (از نشریه های آلترناتیو هفتگی دنور Denver – از شهرهای کولورادو) این مجموعه رو تحسین کرد. اما گروه هنوز با مشکل روبرو بود . شبکه رادیویی شهر به اسم KTCL تا اون زمان 8 تا از کارهای اونها رو رد کرده بود !! . تا بالاخره گروه آهنگ Cable Car رو ارائه داد . این آهنگ تونست KTCL رو بترکونه ! . سال 2005 گروه آلبوم How To Save A Life رو بیرون داد ، اسم آهنگ Cable Car رو عوض کرد و گذاشت Over My Head و اون رو دوباره توی این آلبوم اجرا کرد .

 

اسلید که الان 25 سال داره خوندن رو توی 8 سالگی شروع کرده . در اثر یه اتفاق برای مدتی قدرت تکلم خودش رو از دست میده ، و به همین دلیل در سن 11 سالگی به پیانو رو میاره و بعد هم که در دبیرستان با جو کینگ آشنا میشه و باقی قضایا .  

 How To Save A Life اولین آلبوم کامل گروه The Fray بحساب میاد . این آلبوم در 13 سپتامبر 2005 منتشر شد. اولین Single اونها Over My Head و دومی How To Save A Life همونطور که بعدا اشاره میکنم تونست به موفقیتهای زیادی برسه . آهنگ How To Save A Life در مارس 2006 بر روی یکی از قسمتهای سریال معروف Grey’s Anatomy (برای شبکه ABC) و در آوریل 2006 هم بر روی قسمتی از مجمووعه تلویزیونی Sitcom Scrubs (برای شبکه NBC) پخش شد. همچنین برای قسمتی از One Tree Hill و Mtv’s The Hills . آهنگ Look After You در مارس 2006 بر روی قسمتی از سریال Bones قرار گرفت و همین مسائل باعث شد که گروه بصورت کاملا شناخته شده در سطح آمریکا و بعدا اروپا در بیاد.  Bonus CD این آلبوم شامل چهار Track اجرای Live ، تونست موفقیت زیادی در فهرست پیش فروشها بدست بیاره . در 19 سپتامبر یه پک کامل شامل CD و DVD منتشر شد که توی DVD ویدئوکلیپ Over My Head و پشت صحنهء اون ، بخشهای مختلفی از ساخت آلبوم و برنامه تورها قرار گرفت . ضبط آلبوم حدود 6 هفته طول کشید و RIAA به اون درجه Gold داد. (RIAA : Recording Industry Association of America ).  آین آلبوم تونست در سال 2006 در چارت Billboard Top Heatseekers رتبهء اول و در چارت The Billboard 200 رتبهء نوزدهم رو به خودش اختصاص بده. یه توضیحی تکمیلی هم در مورد دو تا آهنگ معروف این  آلبوم  بدم :

 How To Save A Life : این آهنگ در مورد گفتگویی با یک معتاد کوکائین هست که ایزاک اسلید اون رو در زمانی که توی کمپ جوانان بزهکار کارآموزی میکرده نوشته . جالبه که بدونین توی وبسایت گروه اعلام شده بود که در تاریخ 1 آگوست 2006 کلیپ این آهنگ از کانال VH1 برای اولین بار پخش میشه . اما چند روز مونده به این تاریخ این اعلامیه از توی وبسایت حذف شد و تا الان هم معلوم نیست چه بلایی سر کلیپ اومده . این آهنگ تونست توی چارت Adult Top 40 رتبهء 21 و در چارت Hot Digital Songs رتبهء 34 رو بدست بیاره . در هفتهء اول حضور خودش در U.S Billboard Hot 100 در رتبهء 93  حاضر شد و با یه روند نه چندان یه دست به رتبهء 51 در هفتهء هجدهم رسید .

 Over My Head : این آهنگ در ابتدا با عنوان Cable Car در مجموعه قبلی گروه منتشر شد و تونست اسم این گروه رو سر زبونها بندازه . این آهنگ در مورد برادر ایزاک (که در بالا در موردش حرف زدیم) یعنی Caleb ساخته شده (اسم مستعار همین آقای کالب ، Cable Car هست) . هنوز که هنوزه بخاطر دعواهای زمان اخراج کالب از گروه ، کدورتی بین این دو برادر وجود داره . توی کلیپ این آهنگ برادر جوونتر ایزاک (Micah) نقش جوونیهای ایزاک رو بازی میکنه . توی این آهنگ ایزاک شدیدا نشون میده که هنوز از دست کالب ناراحت هست و خیال بخشیدن اون رو هم نداره . به خاطر همین جدایی بود که گروه تا الان بدون بیسیست مونده . جایگاه این آهنگ توی چارتها خیلی بهتر از آهنگ قبلی بود : توی Adult Top 40 به رتبهء سوم رسید ، در چارت Hot Digital Songs رتبهء 6 و Hot Digital Tracks رتبهء 4 رو کسب کرد . کلیپ آهنگ تونست به رتبهء دوم در هر دو چارت VH1 و U.S Hot Videoclip Tracks دست پبدا کنه . توی چارت U.S Billboard Hot 100 با رتبهء هشت در هفتهء اول وارد شد و تونست در هفتهء هشتم به رتبهء 1 برسه.

 این آلبوم رو میشه از آلبومهای موفق Soft Rock دونست . ترانه ها تاثیر گذار و زیبا کار شدن و ملودیها و موسیقی بکری رو میتونیم توی این آلبوم بشنویم . از خصوصیات بارز آهنگهای این گروه و صد البته این آلبوم میشه به یکدستی اونها اشاره کرد . اگه شما از یک آهنگ خوشتون بیاد به احتمال قوی از شنیدن تمامی آهنگها لذت میبرین و یکی از بیشمار طرفداران این گروه میشین . و اگه آهنگی شما رو جذب نکنه ، احتمال اینکه آهنگ دیگه ای موفق بشه نظرتون رو تغییر بده خیلی کمه . این رو نه میشه بطور مستقیم نقطهء قوت آلبوم دونست (هیچ ریسکی رو توی این 4 سال فعالیت قبول نکردن) و نه میشه اون رو نقطه ضعف بحساب آورد . She Is مناسبترین انتخاب برای شروع آلبوم هست (اگه کل آلبوم رو گوش بدین حتما حرفم رو قبول میکنین) . دو آهنگ معروف این آلبوم هم که در بالا در موردش صحبت کردیم بعنوان آهنگهای دوم و سوم توی آلبوم قرار گرفته و شروع زیبای آلبوم رو تکمیل میکنه و همین باعث میشه مطمئنا آلبوم رو تا آخر دنبال کنین (این Track بندی توی آلبومها هم واسه خودش علم میخواد !) . اجرای پیانو که تقریبا بار اصلی موسیقی رو بدوش میکشه توسط ایزاک اسلید بسیار ماهرانه و قوی انجام شده و میتونه هنرنمایی کریس مارتین (خواننده و نوازندهء Coldplay) رو براتون تداعی کنه (مخصوصا این مطلب رو بطور شدید در آهنگ Hundred میشنوین که یه آهنگ آروم و سولوی پیانو هست . بهتر بگم یک آهنگ کاملا تک نفرهء ایزاک اسلید) . اما ، هنوز ایزاک نتونسته صدای مناسب رو پیدا کنه و به یه پختگی برسونه . توی بعضی از آهنگها شاید این حس بهتون دست بده که وسط این همه چیز عالی و ردیف ، صدای خواننده مزاحم هست !. (البته منظورم تمام آهنگها نیستا!) و این مطلب یکی از وجوه تمایز The Fray با Coldplay و یا Keane بشمار میاد که Vocal بسیار قوی و خوبی دارن.

 خلاصه مطلب اینه که : 1) این آلبوم جزو آلبومهای خوب اخیری بود که گوش دادم. 2) اگه حس و حال دارین چندتا آهنگ شاخص آلبوم رو که معرفی کردم دانلود کنید 3) امیدوارم هرچه زودتر ایزاک و کالب آشتی کنن!

 لینکهای مرتبط :

سایت رسمی گروه The Fray
ویدئو کلیپ Over My Head
ترانه های گروه The Fray

 

 

4 پاسخ به “The Fray – How To Save A Life

 1. asemoon 2006/08/31 در 18:06

  من اومدم بگم چرا اينجا آپ نميشه…….ديدم تو پيش دستی کردی…

 2. تک گل 2006/09/01 در 22:12

  آخيييييييی! قربونش بشم … نگران آشتی کردن اوناس  اين واقعا بهترين و حرفه ای ترين پستت بود

 3. سجاد 2006/09/09 در 18:48

  سلاموبلاگ خيلی خوبی داري.اگر راجع به گروه tiger lillies چيزي مي دوني برامون بنويس

 4. .:ColdMusic:. 2007/12/13 در 06:57

  How To Save A Life رو خیلی دوست دارم بخاطر ملودی ها دلنشین و صدای پیانوی خاصی که بکار میبره. یه کمی من رو یاد Keane میندازه. البته فقط یه کمی. حالا که صحبت از Keane شد آهنگ Somewhere Only We Know همیشه در گوشم زمزمه می کنه. حتی Lifehouse هم این آهنگ رو Cover کرده اونم با Acoustic Guitar.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: